Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................

Mário Radačovský29. září 1971, Partizánske

 

Po skončení studia na Tanečnom konzervatóriu Evy Jaczovej v Bratislavě nastoupil v roce 1989 do Baletu SND, kde po krátké době získal smlouvu jako sólista a ztvárnil mnoho hlavních postav v klasických baletech i současných dílech (Romeo a Julie, Carmen, Giselle, Dáma s kaméliemi a další). Upozornil na sebe výrazným talentem spojovat brilantní techniku s přirozeným hereckým nadaním a mužným projevem. Nesporným důkazem jeho vyjímečného talentu bylo i vítězství v  Československé baletní soutěži v kategorii A v roce 1990.

V roce 1992 dostal nabídku tančit v Netherlands Dance Theatre Jiřího Kyliána v Haagu. Po dobu sedmi let, kdy v tomto souboru působil, měl možnost spolupracovat s nejvýznamnějšími světovými choreografy: Jiřím Kyliánem, Mats Ekem, Nachem Duatem, Ohadem Naharinem, Wiliamem Forsythem, Édouardem Lockem, Hans van Manenem, Paulem Lightfootem, Johanem Ingerem, Paulem Ribeirem.

V roce 1999 přijal další nabídku a stal se Principal dancer – hlavním sólistou souboru Grand Ballets Canadiens v Montrealu. Obdiv a uznání obecenstva i odborné kritiky si získal ztvárněním hlavních rolí v baletech Giselle, Louskáček, Labutí jezero, Polní mše, Concerto Barocco, Piková dáma a další.

 Je pravidelným účastníkem presižních baletních gala představení  Gala des etolies v Montrealu (2000 - 2006), Gala Stars v Torontu (2003), Gala Stars v Budapešti (2005, 2007) a Gala setkání v Praze (2003 - 2006).
O svém tanečním umění přesvědčil diváky jako host v tak významných divadlech, jako Royal Winnpeg Ballet (2005), Ballet British Columbia (2004, 2006), Toronto (2005), Jaccobs Pillow (2007).

Do Baletu SND se poprvé vrátil v roce 2000, aby se představil v roli Alberta v baletu Giselle. V roce 2005 se v Baletu SND představil jako choreograf dílem Změna.
Od 17. října 2006 nastoupil do funkce ředitele Baletu SND.
V sezóně 2006/2007 přinesl do repertoáru Baletu SND dílo inspirované jménem a dílem amerického výtvarníka se slovenskými kořeny Andyho Warhola – WARHOL.
Mezi další choreografie Mária Radačovského patří: Setkání s labutí, Soufle les oiseau (2007), Balansoire (2006), Shadows and Lights (2005),  Bolero (2004), Valse, Inspiration (2003), Passage en eua trouble, The letter (2002).

 

 

Zdroj: www.snd.sk

foto Ctibor Bachratý.jpg
foto Ctibor Bachratý 03.jpg
foto Ctibor Bachratý 02.jpg
foto Ctibor Bachratý01.jpg
foto C.Bachratý.jpg
crep_radacovsky1.jpg
02.09.2009 09:35:59
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one