Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
JOHN NEUMEIER

Významný tanečník, choreograf, ředitel Hamburského baletu John Neumeier se narodil 24. února 1942 v Milwaukee v americkém státě Wisconsin. První taneční vzdělání získal v rodném městě, později studoval v Kodani a v Královské baletní škole v Londýně. V roce 1963 ho v Londýně objevili Marcia Haydée a Ray Barra, kteří ho přivedli ke Crankovi do Stuttgarter Ballet, kde se časem stal sólistou a měl možnost uvést své první choreografie. Pak v letech 1969-1973 vedl baletní soubor ve Frankfurtu nad Mohanem. Od roku 1973 je ředitelem a hlavním choreografem Hamburg Ballett při Hamburské státní opeře, ze kterého udělal jednu z vedoucích scén německého tanečního umění a vydobyl jí brzy mezinárodní uznání.
Jako choreograf se zaměřil na velká díla s myšlenkou na rozvedení a oživení tradice, například Louskáčka a Labutího jezera. Velkou část jeho tvorby zabírají Shakespearovské balety: Romeo a Julie, Hamlet, Othello, Sen noci svatojánské, Jak se vám líbí, VIVALDI aneb Cokoli chcete. Pro Marcii Haydée vytvořil balet Dáma s Kaméliemi (1978), jinou literární inspirací mu byl Peer Gynt nebo Odyssea, kterou provedl v roce 1995 v Athénách. Dále je to třeba Faunovo odpoledne pro drážďanský soubor (1996), Sylvie pro Pařížskou operu (1997) a další. Na jaře 2001 vytvořil jako první západoevropský choreograf po 100 letech původní balet také pro Mariinské divadlo v Petrohradě s názvem Sounds of Empty Pages (hudba Alfred Schnittke). Celosvětové uznání mu přineslo také choreografické zpracování Mahlerových symfonií, Mozartova Requiem nebo Händelova Mesiáše. Věnoval se i muzikálu, inscenoval například muzikály Leonarda Bernsteina West Side Story a On the Town. Z jeho posledních prací jmenujme balety Nižinský a Giselle (2000) nebo Malou mořskou vílu, kterou uvedl 15. dubna 2005 Dánský královský balet u příležitosti oslav 200 let od narození Christiana Andersena, zároveň to byl otvírací kus nové scény Opernhaus v Kodani. V prosinci 2006 měl  premiéru jeho balet Parzival – Episoden und Echo.
V roce 1978 založil při Hamburském baletu vlastní baletní školu. Dnes tvoří 60% tanečníků Hambrského baletu právě absolventi této školy. V únoru 2006 vznikla Nadace Johna Neumeiera, která má sjednotit a zachovat jeho sbírky vztahující se k tanci a baletu i Neumeierovo celoživotní dílo.

10.09.2008 10:03:10
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one