Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
MARCIA HAYDÉE


Narodila se 18. dubna  1937 v brazilském městě Niterói a její celé jméno znělo Márcia Haydée Salaverry Pereira da Silva. Studovala v Riu de Janeiru a na Sadler´s Wells School. Začínala v roce 1957 v souboru Grand Ballet du Marquis de Cuevas, tančila v Monte-Carlo-Ballett a v roce 1961 byla angažovaná Johnem Crankem ve Stuttgart Ballett, od roku 1962 již jako přední sólistka. Zářila v Crankových baletech jako Julie v Romeovi a Julii (1962), Taťána v Oněginovi (1965) nebo Kateřina ve Zkrocení zlé ženy (1969), právě tak jako v baletu Carmen (1971) nebo Iniciály R.B.M.E. (1972). Tančila v baletech Johna Neumeiera (v roce 1978 pro ni postavil Dámu s kaméliemi), Glena Tetleyho, Kennetha Mac Millana, po boku takových tanečníků jako Baryšnikov a Nurejev.
Od roku 1976 se stala uměleckou ředitelkou Stuttgart Ballett po předčasně zesnulém Crankovi (po jeho smrti roku 1974 na dvě sezóny divadlo vedl Glen Tetley). Na tomto místě setrvala do roku 1996. Zároveň ale od roku 1993 vede baletní soubor v Santiagu. Přesto podle jejích slov zůstává jejím domovem Stuttgart, který je prý pro tanečníka hotovým snem, protože nikde jinde není poměr lidí k tanci tak hluboký jako ve Stuttgartu.
Marcia Haydée vždy podporovala mladé taneční umělce a jejich růst, za její žáky se dají považovat úspěšní choreografové Uwe Scholz a William Forsythe. Sama ještě jeviště docela neopustila, sice již netančí na špičkách, zůstává však v řadě charakterních rolí.
Stuttgart Ballett jí k narozeninám připravil výjimečné představení: 21. dubna byl na programu Crankův balet Romeo a Julie, a při této příležitosti se na jeden večer na jeviště vrátili souputnící slavné tanečnice, například John Neumeier nebo Sir Peter Wright z Birminghamu.

haydee04.jpg
haydee03.jpg
haydee02.jpg
haydee01.jpg
haydee.jpg
Haydee3.jpg
Haydee2.jpg
Haydee.jpg
Haydee Marcia.jpg
HAYDEE, Marcia.jpg
29.02.2008 13:34:10
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one