Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
Ivan Liška - 8. 11. 1950, Praha

Po studiích na Taneční konzervatoři Praha (1964–69) tančil krátce v Národním divadle v Praze. Nato odešel do Německa a působil v baletu Deutschen Oper am Rhein Düsseldorf pod vedením Ericha Waltera (1969–74), a poté až do r. 1977 byl členem baletu Bayerischen Staatsoper v Mnichově. Jeho interpretační kariéra kulminovala v letech 1977–97, kdy byl sólistou Hamburger Ballett Johna Neumeiera. Vytvořil zde řadu hlavních rolí, např. Lysandra v Ein Sommernachtstraum (1977), Orlanda v Wie es Euch gefällt (1985), titulní postavu v Peer Gynt (1989), Mozarta v Fenster zu Mozart (1991), Otce v A Cinderella Story (1992), jakož i další sóla např. v Don Quijote (1979), v Matthäus Passion (1981), hlavní roli v Zwischenräume – Neunte Sinfonie von Gustav Mahler (1994), tit. roli v Odysseus (1995), Schubert-Streichquintett C-Dur (1977) atd. Ivan Liška tančil i v dílech dalších významných choreografů: Johna Cranka, José Limòna, Leonida  Jacobsona, George Balanchina, Jiřího Kyliána, Anthony Tudora, Jerome Robbinse, Murray Louise, Lar Lubovitche, Hanse van Manena nebo Maurice Béjarta. Spolu s Marcií Haydée interpretoval filmovou verzi Dámy s kaméliemi; byl partnerem Natalie Makarové v Oněginovi (Paříž a Londýn 1987, New York 1988). S Gerhardem Bohnerem spolupracoval na znovuvytvoření Triadického baletu Oskara Schlemmera (1977). Opakovaně se pokoušel o choreografii v rámci dílen Hamburger Ballett (Trio Trompetante, 1978;  Parabel I, 1990; Schmähtanz, 1991; Konzert für Orgel, 1993;  Inmitten, 1995). V r. 1997 vytvořil balet Spor na hudbu Alfreda Schnittkeho pro Národní divadlo v Brně. V září 1998 nastoupil Ivan Liška do funkce ředitele Bayerische Staatsballett. Zde se v r. 2003 poprvé objevil jako choreograf  klasického baletního titulu: nastudoval Šípkovou Růženku (Dornröschen) podle Maria Petipy. Pokusil se i o „výlet do lehkovážnosti“, jak sám nazval, když v r. 2002 choreografoval módní přehlídku pro časopis SZ v Mnichově, nikoli s profesionálními modelkami, ale se svým vlastním souborem.
Ivan Liška je ženatý s  Colleen Scott, sólistkou souborů v Johannesburku, Düsseldorfu, Mnichově a Hamburku, která  se v r. 1998 stala profesorkou baletu též v Bayerische Staatsballett.

(zdroj: http://www.musicologica.cz/slovnik/)

27.02.2008 10:06:23
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one