Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
AUGUSTIN BERGER (vl. jménem Ratzesberger)

(1861 - 1945)

   Tanci se začal učit u baletní mistryně Prozatimního divadla M. Hentzové, v patnácti letech začal tančit v pražském Teatro salone italiano, kde nalezl výborného učitele v Italovi G. Martinim, který z něj udělal výborného sólového tanečníka. po té byl Berger angažován jako sólista v německém Stavovském divadle. Po náhodném záskoku při pohostinském vystoupení slavné Mrs. Aeney ("Mouche d´Or") se stal jejím partnerem a vystupovali spolu v Paříži, Toulouse a Miláně.
   V Národním divadle v Praze působil Berger jako sólový tanečník od roku 1883, po náhlém odchodu Václava Reisingera v roce 1884 zde vykonával i funkci baletního mistra a choreografa. V letech 1900 -1910 vedl balet Dvorního divadla v Drážďanech, v období 1910-1912 ve Varšavě. O jeho umělecké úrovni a mezinárodním renomé svědčí řada pohostinských prací v mnoha evropských městech (Vídeň, Berlín, Milano, Londýn  atd.). V roce 1905 byl dokonce pozván do Petrohradu k inscenaci Delibesovy Sylvie, prý se tu s ním počítalo jako s Petipovým nástupcem!
   Z Varšavy se vrátil do Národního divadla, kde působil dalších 11 sezón. Jeho poslední a nejslavnější divadelní štaci se stala Metropolitní opera v New Yorku, kde pracoval jako baletní mistr v letech 1923-32.
    Jako tanečník v Národním divadle absolvoval víc než 1 800 vystoupení, sám vychoval plejádu skvělých tanečníků, např. Annu Koreckou, Zdeňku Zabylovou, Ivo Váňu Psotu. V ND nastudoval 10 baletů českých skladatelů a 19 baletů zahraničních autorů.
    Z choreografií: Popelka (1885)
                    Giselle (1886)
                    Štědrovečerní sen (1886)
                    Sylvia (1888)
                    Pohádka o nalezeném štěstí (1889)
                    Královna loutek (1891)
                    Coppélia (1892)
                    Bajaja (1897)
                    Princezna Hyacinta (1912)
                    Závoj pierotčin (1918) a další.


(použitá literatura: Vl. Vašut - Baletní libreta 1, Národní divadlo a jeho předchůdci - Academia Praha)

13.05.2008 08:39:33
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one