Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
NINA JIRSÍKOVÁ (vl. jménem Anna Gurská)

(6.2. 1910 Praha - 23.11. 1978 Praha)

   Tanec studovala u Jelizavety Nikolské. První angažmá nastoupila jako tanečnice u baletního mistra V. Pirnikowa v pražském divadle Varieté (1926) a roku 1928 přešla jako sólistka do Rokoka. Umělecky vyzrála pod vlivem Joe Jenčíka jako nejoblíbenější z jeho "girls" v kabaretu Lucerna i v Osvobozeném divadle. V roce 1935 byla angažována do D 36 jako sólistka, rok na to již zastávala funkci choreografky, kostýmní výtvarnice, vedoucí pohybové výchovy herců, později tanečního studia a školy EFB. V Divdle E.F. Buriana navrhovala kostýmy pro většinu her a v roce 1939 byla vyznamenána na výstavě kostýmních návrhů v paříži.
   Po premiéře baletu Pohádka o tanci v roce 1941 (byla autorkou libreta i choreografie) byla zatčena společně s E.F. Burianem a vězněna v koncentračním táboře Ravensbrück až do osvobození. I zde však vyvíjela uměleckou činnost a tančila pro vězně. Se spoluvězeňkyněmi nastudovala Máchův Máj.
   Po návratu se stala choreografkou Opery 5. května, po fúzi s Národním Divadlem byla na naší první scéně aktivní až do roku 1950. V letech 1955-59 opět působila v Divadle E.F. Buriana.
   Choreografovala balety Nikotina (1948), Špalíček (1949), Coppélii (1950)

(použitá literatura:Národní divadlo a jeho předchůdci - Academia Praha, Vl. Vašut - Baletní libreta 1)

13.05.2008 08:42:42
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one