Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
NAĎA HAJDAŠOVÁ (vlastním jménem Marie Haidaschová)

26.2. 1914 Praha - 8.9. 1969 Praha

Tančit se učila jako členka dětského sboru Národního divadla u J. Nikolské. Ve 30. letech zdokonalila svou techniku u Olgy Preobraženské v Paříži, A. Fedorovové v Roze, L. Novikova v Chicagu a Ch. Halea v New Yorku.
   Svoje první angažmá nastoupila v patnácti letech v Státním divadle v Brně (1929) jako sborová tanečnice. V sezóně 1930/31 působila jako sólistka u choreografa Saši Machova ve Státním divadle Ostrava.
   Sezónou 1931/32, kdy jako sólistka milánské La Scaly tančila v Káhiře, začala její turné pr Evropě a po Americe. Ještě 1932-33 účinkovala v pražských divadlech (Velká opereta, Malá opereta, Divadlo Varieté), ale 1933 se již zúčastnila zájezdu souboru J. Nikolské na Světovou výstavu do Chicaga a turné po USA.
   Po návratu vytvořila tanečně-akrobatický pár se sólistou a choreografem B. Milcem, s nímž vystupovala nejen v Praze, ale i v zahraničí (Rusko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Belgie). V roce 1937 se opět vydala se souborem J. Nikolské na turné a tančila v Amsterodamu, Haagu, Berlíně, Hamburku aj. Po ročním angažmá v Divadle U Nováků (1938-39) odjela do USA a účinkovala v československém pavilónu na Světové výstavě v New Yorku. Do nacisty okupované vlasti se už nevrátila a víc než sedm let potom vystupovala jako sólová tanečnice v různých nočních klubech po celých Spojených státech. V roce 1947 přijala nabídku Saši Machova na místo sólistky v Národním divadle v Praze, kde vyvrcholila a skončila její umělecká dráha. Roku 1962 byla jmenována baletní mistryní a v roce 1966 odešla do důchodu.


zdroj: Národní divadlo a jeho předchůdci, Academia Praha 1988

28c5fdb9157a4780994fd3bcc8bdb2f1.jpg
17.12.2008 13:16:19
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one