Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
RŮŽENA ELINGEROVÁ

12.6. 1926 Brno - 27.5. 1994 Praha

   S baletem začala u M. Cvejičové a I.V. Psoty v Brně. V letech 1940-53 byla členkou Státního divadla v Brně. Sólistkou tohoto souboru byla v letech 1953 - 1972, kdy odešla do invalidního důchodu. Od roku 1968 spolupracovala s činohrou Národního divadla v Praze jako pohybový poradce.
   Ve výraznou taneční osobnost vyrostla již v Brně, kde tančila náročné lyrické i charakterní role v inscenacích Ivo Váni Psoty ( Práce v Symfonii života - 1949, Zlá královna v Labutím jezeru - 1950, Hanácká nevěsta v Králi Ječmínkovi - 1951 atd.).
   V pražském Národním divadle tančila nejčastěji role vášnivých, démonických a energických žen např. Macecha v Popelce, Tereza v Plamenech Paříže, Odilie v Labutím jezeru, Frygie ve Spartakovi aj.
   V roce 1949 získala 1.cenu v celostátní soutěži v sólovém tanci v Mariánských Lázních.


Zdroj: Národní divadlo a jeho předchůdci, Academia Praha 1988

10.09.2008 09:48:53
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one