Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
MARIE DOBROMILOVÁ (vl. jménem Marie Machačová)

23.3. 1892 Praha - 9.9. 1972 Praha

   Marie Dobromilová byla neteří choreografa Národního divadla Achille Viscusiho. Od roku 1901 byla žačkou baletní školy Národního divadla. V roce 1906 se stala členkou baletního souboru národního divadla a o rok později se stala sólovou tanečnicí. V tomto souboru působila do roku 1912, kdy odela spolu s A. Viscusim na umělecké turné do Anglie. Od září 1913 do konce roku 1915 působila jako primabalerína a baletní mistryně v Divadle na Vinohradech. Po krátkém hostování ve Státním divadle v Brně byla zde angažována od ledna 1917 do června 1919 ve funkci baletní mistryně. Zde ve spolupráci s hostujícím choreografem A. Viscusim uvedla několik významných baletních inscenací: Coppélia (L. Delibes) 1918, Labutí jezero P.I. Čajkovského v roce 1919.
   V sezóně 1919/20 působila spolu s A. Viscusim v Ostravě, v roce 1921 vystupovala ve Vinohradské zpěvohře v Praze a v sezóně 1922/23 byla angažována jako primabalerína v Plzni. V dalších letech už vystupovala pouze příležitostně.
   Za svého působení v Národním divadle byla kritikou považována za nejtemperamentnější tanečnici své doby. Byla oceňována její schopnost tanečně vyjádřit vášeň i jiné vypjaté dramatické stavy.

zdroj: Národní divadlo a jeho předchůdci, Academia Praha 1988

10.09.2008 09:47:58
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one