Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
NAĎA BLAŽÍČKOVÁ

27.6. 1934 Brno

   Pocházela z umělecké rodiny, dědeček měl zvonařskou dílnu, otec byl angažován jako sólista v Národním divadle v Praze a maminka hrála na klavír. Operní hudba zde zněla neustále.
   Pohybové nadání se u Nadi Blažíčkové projevilo v Sokole. Po té jí rodiče nechali přezkoušet u primabaleriny Národního divadla Zdeny Zabylové a ta talent potvrdila a doporučila studium tance. v patnácti letech tedy nastoupila po úspěšném přijímacím řízení na taneční oddělení pražské konzervatoře.
   Již během studia byla angažována šéfem baletu Národního divadla Antonínem Landou do souboru Smetanova divadla, které bylo v té době součástí Národního divadla. Nejprve tančila jako sbóristka v baletech i v operách, ale zanedlouho se z ní stala sólistka, která ztvárnila většinu stěžejních rolí klasického repertoáru. V baletním souboru Národního divadla působila v letech 1953-1983.
   Svou první velkou roli - Odettu z Labutího jezera - tančila jako host v plzeňském divadle. Odilii v tomto představení ztvárnila Elvíra Němečková.
   Z dalších rolí: Marie v Bachčisarajské fontáně, Ajša v Sedmi krasavicích, Lucie v Čarodějné lásce, Desdemona v Otthellovi, Zobeida v Šeherezádě, Myrtha v Giselle, Paní Měděné hory v Kamenném kvítku, Macecha v Popelce atd.
   V roce 1958 se s Laternou Magikou Alfréda Radoka zúčastnila Světové výstavy v Bruselu.

Popelka-Jaromír Svoboda.jpg
18.12.2008 10:54:22
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one