Abaisser (abasé) - Spustit, klesnout. Znamená to, že po té, co stojíme na špičce nebo pološpičce, se opět postavíme na celé chodidlo.
Abstraktní balet – Balet bez děje. Čistě taneční kompozice.
Adagio (adádžo) - Termín odvozený od hudebního výrazu adagio. Znamená lehce, volně. Jde o pomalé, ladné pohyby. V tanci to znamená:
1) Několik cvičení jdoucích za sebou a skládajících se z pomalých a graciézních pohybů, které mohou být jednoduché či velmi komplikované, ale v každém případě musí jejich provedení budit zdání naprosté lehkosti. Tato cvičení rozvíjejí sílu, smysl pro linii pohybu, rovnováhu a překrásné držení těla, které tanečníkovi umožňuje tančit s grácií.
2) Část klasického pas de deux, ve kterém tanečnice za asistence svého tanečního partnera předvádí pomalé pohyby a enlevemnts. Prezentuje zde svou grácii, rovnováhu, pirouettes, arabesky a tak dále a krokové kombinace, které by bez asistence partnera předvádět nemohla.
Á deux bras (a dö bra) - Označení pózy, při které jsou obě ruce předpaženy nebo vzpaženy. Např. arabesque á deux bras, attitude á deux bras.
Ailes de pigeon (aj d piňo) – Holubí křídla. Jedná se o skok, ve kterém tanečník provádí cabriole s trojím překřížením nohou. Po té tanečník dopadne na nohu, ze které se odrazil a druhou nohu nechá naplou ve vzduchu. Tento prvek se také nazývá „pistolet“.
Air, en l´ (anlér) – Ve vzduchu.
1) Prvek či pohyb, který se dělá ve vzduchu, např. rond de jambe en l´air.
2) Práce nohy po té, co byla otevřena do druhé či čtvrté pozice a terre a zvedá se do úrovně boků a výš.
Á la barre (a la bar) - U tyče. Označení pro cvičení s oporou, t,j, s přidržením se tyče.
Á l´arabesque (a larabesk) - Do arabesky. Znamená to, že pohyb je zakončen arabeskou.
Á la seconde (ala zgond) - Znamená do druhé pozice. Označení pro vysoké unožení ve druhé pozici en l´air.
Á l´attitude (alatytüd) - Do atytudy. Znamená, že pohyb je zakončen atitydou.
Allegro - Termín odvozený z italského hudebního názvu, který znamená rychle, živě. Živé pohyby.Patří sem veškeré skoky.
Allongé (alonžé) – Protažení, roztažení. Např. protažené zápěstí, či celý prvek jako arabesque allongé.
Aplomb – Jistota, rovnováha, postoj. Tento výraz namená to, že tanečník či tanečnice má své tělo naprosto pod kontrolou a během pohybu vede své končetiny naprosto správně. Aplomb se získává v průběhu celého studia
Apotheosa (apotéza) - Závěrečný obraz baletu, který má oslavný ráz. Tanečníci a tanečnice se rozestaví kolem ústřední postavy, sochy, nebo nějakého symbolu.
Arabeska - Póza na jedné noze, kdy druhá noha je zanožená a tvoří s tělem ladnou křivku. Podle toho, která noha je blíž obecenstvu, se rozlišují arabesky na: arabesque croisée (stojná noha blíž) a arabesque effacée, taktéž nazývaná arabesque ouverte (otevřená). Čelem na diváka se jmenuje arabesque de face.
Arqué (arké) – Výraz pro to, kdy tanečník stojí v první pozici, paty se dotýkají, ale mezi koleny vzniká mezera a to i přes to, že jsou kolena dopnutá. Tanečník má nohy do "o".
Arriére, en (anarjér) - Dozadu. Tanečník provádí krok směrem od publika.
Arrondi, arrondie (arondy) – Zakulacený, zaoblený. Nejčstější označení pro paže - bras arrondi, t.j. paže od ramene k prstům tvoří mírný oblouk.
Assemblé (asamblé) – Spojený, uzavřený. Skok, při kterém se nohy před dopadem do páté pozice spojí. Tento prvek lze provést rovněž v otočení - assemblé en tournant, s úderem nohy o nohu - assemblé battu či v řadě za sebou - assemblé de suite.
A terre (atér) - Na zemi. Označuje pózu či prvek, při kterém noha spočívá celým chodidlem na zemi nebo že noha při pohybu neopouští zem.
Attitude (atytüd) - Póza na jedné noze s druhou nohou přednoženou nebo zanoženou a pokrčenou v koleni. Tato póza byla vytvořena podle slavné sochy Merkura (Jean Bologne 1524-1608). Poprvé se objevila jako pirouette en attitude v roli Merkura v baletu Bakchanálie. Jejím jevištním tvůrcem byl Carlo Blasis.
Au milieu (ó miljö) - Uprostřed. Označení pro cviky bez opory, uprostřed cvičebního sálu.
Autour de la salle (otúr delasál) – Výraz z Cecchettiho metody, kolem sálu. Značí, že řada obrátek či kroků se provádí po obvodu jeviště.
Avant, en (anaván) - Dopředu. Tanečník provádí krok směrem k publiku.
Balancé (balansé) – Houpavý krok, či kývavý pohyb rozvíjející lehkou a nenucenou koordinaci pohybů celého těla.
Balancoire, en (án balansoár) – Tento termín označuje část cvičení,kdy se provádí několik grand battements, kdy nohu plynule převádíme přes I. pozici do IV.pozice vpřed a vzad, tělo se při tom naklání do opačného směru, než je kročná noha.
Baletní mistr- Člověk v baletním souboru, který vede s tanečníky tréninky a opakuje s nimi nacvičený repertoár.
Baletoman/ka – Obdivovatel baletu, nadšený fanoušek. Tento výraz pochází z ruština, kde na počátku 19. století vzniknul.
Baletománie – Obdiv k baletnímu umění, nadšení pro balet. Toto slovo pochází z angličtiny, kdy jej v roce 1934 poprvé ve své knize použil Arnold Haskell.
Ballabile (balábile) - "Schopný tance“. Výraz pochází z italského ballare, tanec. Jedná se o tance skupiny či sboru bez sólových výstupů.
Ballerina – Italský výraz pro tanečnici, používá se také pro označení sólistky souboru.
Ballerina assoluta, prima (primabalerina asoluta) – Italský výraz označujícíc naprosto dokonalou tanečnici, tu nejlepší z nejlepších. Např. v carském Rusku se tímto titulem mohly pyšnit pouze dvě baletky, a to Pierina Legnani a Mathilda Kšešinská.
Ballerina, prima (primabalerina) – Italský název pro první tanečnici. Tímto názvem se označuje první sólistka, vedoucí tanečnice souboru.
Ballet classique (balet klasik) – Klasický balet. Baletní styl vycházející z tradičních akademických principů.
Ballet d´action (balet daksion) – Balet s dějem, např. Spící krasavice, popelka, Romeo a Julie atd.
Ballet d´école (balet dékol) – Školní balet.
Ballon (balón) - Skok. Správně, pružně provedený skok. Je to zvláštní schopnost udržet se co možná nejdéle ve vzduchu a zachovat při tom předepsané držení těla, pózu. Tanečník, který má tuto schopnost, činí dojem, jako by se ve vzduchu vznášel a plynul a jeho skoky a odrazy jsou elastické a hladké.
Ballonné (baloné)- Skok, při kterém tanečník dopadne na jednu nohu v demi-plié s kročnou nohou sur le cou de pied.
Ballotté (baloté) – Houpavý. Dobře provedé ballotté připomíná houpání na vlnách. Žádné zastavení, žádné zadržení pohybu. Takové ballotté je možné vidět např. v prvním jednání baletu Giselle.
Barre (bár) – Tyč.
Barre, a la (alabár) – U tyče, cviky prováděné s přidržováním se tyče.
Battement (batmá) - Uder. Rychlé pokrčení nebo natažení nohy. Existuje mnoho druhů battement, velkých i malých.
Battement fondu (batmá fondü) - Kročná noha nejprve přejde do polohy sur le cou-de-pied a stojná noha současně provede demi-plié. Kročná noha následovně přejde do polohy piqué a stojná noha se napne. Při návratu kročné nohy do polhy sur le cou-de-pied se stojná noha opět pokrčí.
Battement frappé (batmá frapé)- Energický pohyb kročnou nohou z sour le cou de pied do nízkého natažení dopředu, do strany nebo dozadu.
Battement frappé double (batmá frapé dubl) - Liší se od battemnet frappé tím, že noha před švihem do strany přejde vždy z polohy sur le cou-de-pied devant do polohy sour le cou-de-pied derriere nebo opačně.
Battement relevé lent (batement rölevé lán) - Pomalé zvednání naplé nohy minimálně do výše 90° dopředu, stranou nebo vzad.
Battement soutenu (batmá sutenü) - Provádí se jako battement tendu s tím rozdílem, že současně s výsunem kročné nohy stojná noha provádí demi-plié.
Battement tendu (batmá tándy)- Pohyb, při kterém se kročná noha napne rovnoběžně s podlahou.
Battement tendu jeté (batmá tándy žeté)- Pohyb, při kterém se kročná noha "vyhodí" do vzduchu.
Batterie - Úder. Pohyb, při kterém o sebe nohy ve vzduchu udeří. Existuje množství druhů.
Battu (baty) – Úder jedné nohy o druhou.
Bílý balet – Jakýkoliv balet, kde jsou tanečnice oblečeny do tradičních dlouhých, bílých šatů, navržených pro Marii Taglioni v roce 1830 pro balet Sylfidy.
Bras (bra)- Paže.
Brisé (brizé) – Skok z místa směrem za kročnou nohou a s dopadem současně na obě nohy, nebo s dopadem na jednu nohu a kročnou přikládáme sur le cou-de-pied devant nebo derriere podle druhu brisé.
Cabriole (kabriol) – Z italského capriola – kozí skok. Skok, který se dělá vpřed, vzad, na croisé, effacé, écarté, do arabesque, z páté pozice nebo nějakého přípravného kroku. Výskok se provádí na jedné noze a odrážející noha udeří o napjatou nohu volnou.
Cambré (kanbré) - Označení pro náklon trupu a hlavy do strany nebo vzad.
Contretemps (kontrtan) - Obecné označení pro neočekávaně, zdánlivě proti taktu provedený pohyb.
Corps - Tělo.
Corps de ballet - Baletní soubor.
Cou de pied, sur le (súr le kudepjé)- Krk chodidla. Pozice kročné nohy na kotníku nebo kolem kotníku stojné nohy.
Coupé (kupé) - Malý, vazebný pohyb, umožňující začátek jiného kroku. Provádí se vpřed i vzad.
Couru, pas (pa kury) - Běh na špičkách nebo pološpičkách v paralelním postavení drobnými a rychlými krůčky vpřed nebo vzad.
Croisé (kroazé)- Zkřížený. Pozice, kdy trup je mírně otočen a linie nohou se publiku jeví překřížená.
Croisé, en (ánkroa) - Do kříže = dopředu, stranou, vzad.
Cvičení na volnosti - Cvičení ve volném prostoru bez opory tyče.