Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
Svěcení jara

hudba: Igor Stravinský

Dějově je balet fantastickou rekonstrukcí slovanského pohanského jarního rituálu, při němž, dle Stravinského slov „moudří starci sesazení v kruhu pozorují předsmrtný tanec dívky, kterou pak obětují bohu Jara, aby získali jeho milost“. Dělí se na dvě části, první se jmenuje Uctívání země, druhý Obětování.

1. část – Klanění se zemi

Je to jakýsi fiktivní atavistický rituál, v němž se představuje probuzení jara, tance jinochů a dívek, hra na nepravý únos, jarní chorovody, zápasy soupeřících kmenů, mezi které zasáhne Stařec a závěrečný tanec země, který se stupňuje až do orgií.

2. část – Oběť

Začíná tancem dívek, pak následuje mystický tanec mládeže, volba Vyvolené, která má být obětována, vzývání předků a jejich rituální tanec a nakonec tanec Vyvolené, která se utančí k smrti.

 

    Stravinského hudba i Nižinského choreografie vyvolaly bouřlivou reakci. Na premiéře byly velké výtržnosti. Lidé hvízdali, pokřikovali, tloukli se deštníky. Tanečníci neslyšeli hudbu a Nižinský jim z portálu nahlas počítal takty, aby mohli balet dokončit. Obecenstvo bylo zaskočeno Stravinského hudbou, disonancemi a neobvyklými rytmy právě tak jako agresivně antibaletními pozicemi těla, vtočenými chodidly, pažemi v ostrých úhlech. Původně měla roli Vyvolené tančit Nižinského sestra Bronislava, ale protože čekala dítě, dostala tuto roli Maria Piltz. Při jejím krásném závěrečném tanci se prý hlediště alespoň na chvíli utišilo.

Svěcení jara.jpg
Svěcení jara02.jpg
Svěcení jara01.jpg
Svěcení jara.jpg
Svěcení jara - Zenaida Yanowsky.jpg
Svěcení jara - Zenaida Yanowsky 2.jpg
Svěcení jara - Tamara Rojo.jpg
Svěcení jara - Tamara Rojo 3.jpg
Svěcení jara - Tamara Rojo 2.jpg
13.10.2009 08:13:54
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one