Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................

Balet Sen

Felix Mendelssohn–Bartholdy: Sen noci svatojánské
Balet o dvou dějstvích na motivy pohádkové
komedie Williama Shakespeara

První dějství

V paláci se koná svatba. Mezi pozvanými hosty se konečně objevuje i ředitel divadla s manželkou. Jelikož přichází pozdě, Puk rozevírá scénář a musí se celý obřad začít znovu.

Za jasné noci hraje Lysandr pod okny Hermie píseň lásky. Objevuje se tu voják Demetrius, který Hermii také miluje. Rozhněvaný si stěžuje jejímu otci, Egeovi, a vyzývá Lysandra na souboj. Puk kouzlem zvrátí výsledek souboje ve prospěch Lysandra. Demetrius chce svého soka pronásledovat, ale cestu mu zkříží láskou zmámená Helena. Demetrius však sní jen o Hermii.

Další obraz nás přenese do paláce. Král Théseus žádá o ruku Hippolytu. Za králem přichází rozzlobený Egeus s neposlušnou dcerou Hermií. Jelikož Hermie opravdu Lysandra miluje, odmítne sňatek i před samotným králem, a ten ji za to pošle do žaláře. Zatímco se Lysandr pokouší Hermii vysvobodit, přibíhá Helena, která stále hledá milovaného Demetria. Puk pomocí kouzla otevírá dveře žaláře, a umožňuje tak Hermii a Lysandrovi útěk.

Na náměstí se scházejí řemeslníci, kteří se marně snaží prodat své zboží. Obchoduje tu kameník Poříz, truhlář Pevný, tkadlec Klubko, klempíř Okápek, krejčí Hladolet a hrnčíř Štěbenec. Mezi přihlížejícími lidmi je i převlečený Puk. Poříz si díky němu všimne plakátu, o konkurzu na představení k příležitosti svatby krále Thésea. Poříz svolává kamarády a každému přiděluje role. Jediný, kdo je nespokojený se svou rolí, je Štěbenec, kterému byla přidělena role ženy. Protože je na náměstí rušno, odvádí Poříz své kamarády do lesa, aby mohli v klidu zkoušet.

V pohádkovém lese se Puk promění ve skřítka a pozoruje odpočívající Titanii, která je obklopena elfy. Žárlivý Oberon vyruší jejich tanec a donutí Puka, aby je vyhnal. Po chvíli Titanie svolává elfy zpět k tanci. Puk se vydává na ostrov lásky, ze kterého má Oberonovi přinést zázračnou květinu.

Během cesty na ostrov lásky se Puk dostává na rozbouřené moře, letí vzduchem, aby celý vyčerpaný přistál na ostrově mezi Amorky. Prosí je o zázračný květ a spolu s ním se vydává na cestu zpět.

Druhé dějství

Puk přináší Oberonovi čarovný kvítek a ten mu vysvětluje, jak jej správně použít. Pokud se spícímu člověku potřou květem víčka, zamiluje se do prvního člověka, kterého po probuzení spatří. Však to také hned vyzkouší na Titanii, která právě ulehá na lože.

Oberon posílá Puka, aby kouzlem pomohl i Demetriovi, který je stále sledován Helenou. Puk si ovšem splete Demetria s Lysandrem a pokape víčka tomu nepravému.

Na lesní paseku přichází řemeslníci se svými divadelními rekvizitami a začínají zkoušet. Začíná se blýskat, Puk využije zmatku a promění Klubka v osla. Řemeslníci v panice prchají z lesa. Zůstává tam jen vystrašený Klubko, do kterého se zamiluje, právě probuzená Titanie.

Puk netrpělivě čeká, až se milenci probudí. Jenže díky jeho omylu se do sebe zamilují Demetrius s Lysandrem. Puk vše zastaví, ale ani na druhý pokus nezakouzlí správně – Demetrius se sice zamiluje do Heleny, ale totéž se přihodí i Lysandrovi. Helena si myslí, že si z ní oba dělají legraci, tím spíš, když se k jejich milostným vyznání přidá i Hermie. Nešťastný Puk všechny znovu uspí a napotřetí se mu vše podaří tak, jak má – Demetriovi přikouzlí lásku k Heleně a Lysandrovi k Hermii.

Oberon přivolává elfy a víly, aby viděli Titanii v náručí Klubka, který je stále proměněný v osla. Titanie se probouzí a s odporem zjišťuje, co se stalo. Nezbývá ji nic jiného než prosit Oberona za odpuštění. Zmatený Klubko si sundává hlavu osla a dál sní o lesních přeludech.

Puk se obléká do kostýmu kněze a svatební obřad může začít. Svatebčané přivádějí Lysandra s Hermií, Demetria s Helenou a poslední přichází král Théseus s  Hippolytou. Všichni společně shlédnou divadelní hru, kterou připravili řemeslníci. Tančí a radují se. Puk zavírá scénář a představení končí.

Zdroj: http://www.opera.cz/detem/cs/opera-detem/sen-noci-svatojanske?PHPSESSID=4

 

 

Teatro Alla Scala-foto M.Brescia.jpg
Teatro Alla Scala-foto M.Brescia,A.Vassallo.jpg
Teatro Alla Scala-foto M.Brescia,A.Albano.jpg
Teatro Alla Scala-foto M.Brescia, R.Bolle.jpg
Teatro Alla Scala-foto M.Brescia, P.Semionova.jpg
Teatro Alla Scala-foto M.Brescia04.jpg
Teatro Alla Scala-foto M.Brescia03.jpg
Teatro Alla Scala-foto M.Brescia02.jpg
Teatro Alla Scala-foto M.Brescia01.jpg
Sen noci svatojánské16.jpg
Sen noci svatojánské15.jpg
Sen noci svatojánské-Pacific Northwest Ballet.gif
Sen noci svatojánské6.jpg
Sen noci svatojánské14.jpg
Sen noci svatojánské5.jpg
Sen noci svatojánské13.jpg
Sen noci svatojánské12.jpg
Sen noci svatojánské3.jpg
Sen noci svatojánské11.jpg
Sen noci svatojánské10.jpg
Sen noci svatojánské 7.jpg
Sen noci svatojánské - NYCB2.jpg
Sen noci svatojánské - Maine State Ballet.jpg
Sen noci svatojánské - NYCB2.jpg
Sen noci svatojánské - Maine State Ballet.jpg
Sen - Johan Kobborg.jpg
Sen - Johan Kobborg as Oberon, Jose Martin as Puck.jpg
Sen - Johan Kobborg and Alina Cojocaru.jpg
Sen - Joffrey Ballet.jpg
Sen - Gilian Revie and Joshua Tuifua.jpg
Sen - Gilian Revie and Joshua Tuifua  2.jpg
Sen - Alina Cojocaru and Jonathan Howells.jpg
Sen - Alina Cojocaru and Johan Kobborg 2.jpg
dreamstiefelferri3msweb.jpg
dream3.jpg
dream2.jpg
dream1.jpg
Sen4.jpg
Sen3.jpg
Sen.jpg
Sen -Larissa Ponomarenko and Roman Rykine.jpg
Sen 5.jpg
Sen 2.jpg
Sen 2.jpg
Sen.jpg
Ethan Stiefel.jpg
Sen-Julie Kent & Marcelo Gomes.jpg
Sen.jpg
Sen 2.jpg
12.10.2009 12:44:24
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one