Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................

Polibek víly (hudba Igor Fjodorovič Stravinský)

1. obraz – Prolog

Děj se odehrává ve švýcarských horách v 19. Století. Ukolébavka v bouři. Žena s dítětem v náručí utíká ve sněhové bouři přes hory. Když ukolébává dítě, zjeví se ve větru víly a matce dítě unesou. Objevuje se sama Ledová víla, bere dítě něžně do náručí a dává mu polibek. Pak položí dítě na zem a se svým průvodem odtančí.

Kolem dítěte zavinutého v peřince prochází několik vesničanů. Marně se rozhlížejí po matce. Plni neklidu nad tímto neznámým úkazem berou dítě a odcházejí s ním do vesnice.

2. obraz – Po dvaceti letech

Na vesnici se koná slavnost. Mezi vesničany tančí Mladík se svou Nevěstou. Mladík ono dítě, které kdysi políbila ledová víla. Nyní se má oženit s dcerou mlynáře. Zasahuje však Víla. Muzikanti i venkované odcházejí ze scény. Mladík zůstává sám a víla, převlečená za cikánku, před ním tančí, aby na sebe upoutala pozornost. Uchopí jeho ruku a předpovídá mu velikou lásku a šťastnou budoucnost. Mladík chce, aby ho dovedla k Nevěstě. Odcházejí spolu.

3. obraz – U mlýna

Víla přivádí Mladíka k mlýnu, kde se opět setkává se svou nevěstou. Ta pro něho tančí i se svými přítelkyněmi. Víla zmizí a Mladík tančí se svou Nevěstou velké pas de deux. Dívka pak odchází pro svůj svatební závoj. V tom okamžiku se ale opět zjeví Víla – i ona má svatební závoj. Dá se Mladíkovi poznat a ten je rozzloben nad tímhle čarováním. Přesto však Vílu následuje, protože od narození propadnul jejímu kouzlu.

4. obraz – Epilog. Říše blažených.

Zní stejná ukolébavka jako v prvním obraze. Víly kráčejí krajinou pokrytou věčným ledem. Vytvářejí kruh kolem Ledové víly a Mladíka, kteří se drží v těsném objetí.
03.09.2010 12:16:12
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one