Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................

Petruška (hudba Igor Stravinský)

 1. obraz

Když se zvedne opona, je vidět trh v Petrohradě na zasněženém náměstí Admirality v roce 1830. Je tu pestrý shluk lidí: vojáci, kupci, petrohradští šviháci, služebné, řemeslníci, kočí. Objevují se flašinetáři a pouliční tanečnice. Smích a zábava přestanou při víření bubnů. Dva grenadýři z doby Nikolaje I.  odhánějí dav a odhalují jarmareční jeviště. Před divadlo vychází Kouzelník, hraje na flétnu a představuje obecenstvu své tři loutky na stojanech: Mouřenína, Balerínu a Petrušku. Na pokyn kouzelníka začínají tančit. Balerína, rozesmátá koketka, tančí tu s jedním, tu s druhým. Petruška, který na ní žárlí kvůli Mouřenínovi, napadá svého rivala. Na pokyn Kouzelníka se loutky vracejí na svá místa.

2. obraz

Pokoj Petrušky. Je v něm skoro jako ve vězeňské cele. Otevřou se dveře a Kouzelník vkopne Petrušku do místnosti. Ten padá na podlahu a pláče. Trpí, ale bezmocný. Petruška je loutka s lidskou duší. V pokoji se objeví Balerína a Petruška je náhle šťasten. Chce velkými skoky přilákat její pozornost, ale Balerína se příliš dlouho nezdrží. Nechápe jeho radost, polekaně ustupuje ke dveřím a odchází. Petruška je opět sám. V zoufalství se vrhá k portrétu kouzelníka a hrozí mu. V zuřivosti probourá stěnu svého pokoje. V dálce je slyšet hudba, je tam život a volnost.

3. obraz

Pokoj Mouřenína je barevný. Mouřenín je hloupý a zlý, povaluje se na pohovce a baví se velkým kokosovým ořechem. Otvírají se dveře a na prahu se objevuje Balerína. Hraje na trumpetu veselou melodii. Mouřenínovi se líbí, že se objevila, a neskrývá to. Pustí kokos a sleduje ji, tančí s ní a snaží se jí obejmout. Náhle se rozletí dveře a do pokoje vtrhne Petruška. Mouřenína to rozzuří a vrhne se na něj, pak ho vyhodí ze dveří a ještě ho pronásleduje s mečem v ruce.

4. obraz

Na trhu je stále veselo. Je tma. Devět chův tančí pomalý tanec. Vystupuje Medvědář a Bohatý kupec se dvěma mladými cikánkami. Následuje tanec kočích a k nim se přidávají chůvy. Přibíhají maškary. Tanec a veselí se náhle přeruší. Za oponou divadélka se cosi děje. Odtamtud vybíhá polekaný Petruška, stíhaný Mouřenínem a za nimi běží Balerína. Mouřenín Petrušku doběhne a nožem ho zabije. Lidé přivolají Strážníka a litují Petrušku. Přichází Kouzelník, zvedá mrtvé tělo a vytepe z něj piliny. Ukáže shromážděným hadrového panáka, kterého odnáší. Lidé se rozcházejí. Nečekaně, osvícen měsícem se objevuje na střeše divadélka Petruška, který hrozí svému trýzniteli a dělá na něj dlouhý nos.

1838536696256966205_rs.jpg
Petruška - Joffrey Ballet 2.jpg
Petruška - Joffrey Ballet.jpg
Petruška - Paola Cantalupo.jpg
Petruška- Julio Bocca.jpg
Petruška -Mariinské divadlo.jpg
Petruška.jpg
Petruška01.jpg
Petruška02.jpg
Petruška2.jpg
Petruška4.jpg
11.04.2008 12:56:33
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one