Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................

Oněgin

 

Hudba: P. I. Čajkovský

 

I. jednání

1. obraz

V zahradě paní Larinové zkoušejí její dcery, Taťána a Olga, zda-li se vyplní pověra: když se podívají do zrcadla, mají v něm uvidět svého milého. Olga v zrcadle skutečně spatří svého snoubence Lenského. Taťána uvidí Oněgina, kterého do domu paní Larinové přivedl Lenský, a zamiluje se do něj. Oněgin však společností pohrdá.

2. obraz

Taťána je ve své ložnici a rozhodne se napsat Oněginovi dopis, ve kterém se mu přizná ke svým citům k němu. Při psaní usne a zdá se jí sen, ve kterém vidí Oněgina. Ten jí ve snu vyznává lásku. Po probuzení předává Taťána s nadějí dopis chůvě, aby ho doručila.

II. jednání

 1. obraz

V domě paní Larinové se slaví Taťánin svátek. Je pozván kníže Gremin, Lenský i Oněgin. Kníže Gremin se dvoří Taťáně, ta mu však uhýbá a pátrá, jak Oněgin odpoví na její dopis. Oněgin odmítá Taťániny city a roztrhá její dopis. Poté tančí a koketuje s Olgou, až ho rozezlený Lenský hozenou rukavicí vyzve na souboj. Oněgin se snaží přítele usmířit, avšak marně.

2. obraz

V opuštěném parku má dojít k duelu mezi bývalými přáteli. Olga a Taťána prosí Lenského, aby od souboje upustil, také Oněgin by se chtěl usmířit. Lenský však odmítá. Při souboji Oněgin Lenského zastřelí.

III. jednání

1. obraz

Další děj se odehrává po deseti letech. Oněgin přichází do domu knížete Gremina, kde se právě koná ples. Na něm Gremin tančí se svou ženou – Taťánou. Oněgin se nyní do Taťány zamiluje, při setkání teď dává Taťána Oněginovi najevo svůj nezájem.

 2. obraz

Taťána čte ve svém pokoji Oněginův dopis, ve kterém ji žádá, aby ji směl navštívit. Přichází kníže Gremin, aby své ženě oznámil, že odchází a rozloučil se s ní. Marně ho Taťána přemlouvá, aby zůstal s ní. Kníže odchází. Za chvíli přichází nejistý Oněgin a vyznává Taťáně lásku. Ta ho zprvu odmítá, pak na chvíli přece jen podlehne. Uvědomuje si však dřívější i současné okolnosti. Roztrhá Oněginův dopis, útržky mu vrací, stejně jako on kdysi jí, a nakazuje mu, aby odešel. Nešťastný Oněgin uposlechne.

Oněgin-La Scala.jpg
Oněgin-Femke Mølbach Slot.jpg
Oněgin.jpg
Oněgin05.jpg
Oněgin04.jpg
Oněgin03.jpg
Oněgin02.jpg
Oněgin01.jpg
Oněgin-Yao Wei.jpg
Oněgin-Yao Wei,J.L.Massot.jpg
Oněgin-Yao Wei,J.L.Massot01.jpg
Oněgin-Yao Wei03.jpg
Oněgin-Yao Wei02.jpg
Oněgin-Yao Wei01.jpg
Oněgin06.jpg
Oněgin.jpg
Oněgin -Thomas Lund.jpg
Oněgin -Sarah van Patten.jpg
Oněgin -Gudrun Bojesen, Mads Blangstrup.jpg
Oněgin -Cecilie Lassen, Andrew Bowman.jpg
Oněgin -Caroline Cavallo.jpg
Oněgin 02.jpg
Oněgin - Gitte Lindstrom, Kenneth Greve.jpg
Oněgin - Amy Watson, Gitte Lindstrom.jpg
Onegin9.jpg
Onegin8.jpg
Onegin5.jpg
Onegin_Cojocaru_Duprot_and_Bonelli_Act2_2.jpg
Onegin_Cojocaru_and_Kobborg_Act3.jpg
Onegin_Cojocaru_and_Gartside_Act2.jpg
Oněgin.jpg
Oněgin -Thiago Soarez - Onegin and Roberta Marquez - Tatiana.jpg
Oněgin -Roberta Marquez - Tatiana and Prince Gremin - Bennet Gartside.jpg
Oněgin -Onegin - Thiago Soarez with Rorta Marquez - Tatiana.jpg
Oněgin -Marianela Nunez - Olga and Valeri Hristov - Lensky.jpg
Oněgin -Kobborg & Cojocaru.jpg
02.03.2009 13:37:04
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one