Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
Legenda o lásce (hudba: Arif Melikov)

1. dějství

I. obraz

  V komnatách vládkyně Mechmene Banu panuje hluboký smutek. Její mladší sestra princezna Širín je smrtelně nemocná. Objevuje se neznámý, který by ji mohl uzdravit. Za to mu vládkyně nabízí zlato i svou korunu. Neznámý odmítá, žádá jinou cenu: krásu vládkyně. Mechmene Banu souhlasí a Širín se uzdravuje.

II. obraz

   Malíř Ferchad a jeho přátelé dokončili výzdobu letohrádku princezny Širín, který pro ní nechala vystavět Mechmene Banu. Obklopeny průvodem se přijdou na krásu letohrádku podívat i obě sestry. Jejich pozornost upoutá Ferchad. Obě se do něho zamilují. Průvod přejde a Ferchad zůstane sám. Širín se za ním vrací. Oba ovládne velká milostná touha.

2. dějství

III. obraz

   Lidé se shromažďují u vyschlého pramene v horách. Žijí ve stálém strachu, že je žízeň zahubí. Jen palác Mechmene Banu zásobují pitnou vodou ze vzdálených krajů.

IV. obraz

   Mechmene Banu touží po Ferchadovi. Marné je úsilí kejklířů ji obveselit. Ví už, čeho se pro uzdravení sestry vzdala. Obětovala krásu a tím ztratila všechnu naději na lásku muže, kterého miluje.

V. obraz

   Širín se baví v kruhu svých družek. Ferchad vnikl do zámku a setkává se s ní. Šťastni, nemohou se rozloučit a prchají spolu. Vezír oznamuje jejich útěk Mechmene Banu, která přikazuje oba stíhat. Dopadení prosí vládkyni, aby nebyli rozloučeni. Mechmene Banu raněná na nejcitlivějším místě po krátkém váhání rozhodne: nechť Ferchad prorazí Železnou horu a uvolní cestu vodě, teprve pak může dostat Širín. Ferchad podmínku přijímá.

3. dějství

VI. obraz

   V horách se Ferchadovi zdá, že ze skály tryská voda a z ní vystupuje Širín, aby ho potěšila.

VII. obraz

   Mechmene Banu trýzní svědomí, sní o Ferchadovi, zdá se jí, že je opět krásná a že ji Ferchad miluje. Vyruší jí Širrín. Prosí vládkyni, aby s ní šla do hor k Ferchadovi.

VIII. obraz

   Nová naděje přivádí lid za Ferchadem. Podaří-li se mu prorazit horu, jejich utrpení skončí. Přichází průvod s vládkyní a Širín. Ferchad je šťasten - oba touží být spolu. Vládkyně svoluje, aby milenci nebyli rozloučeni - bude-li Ferchad ochoten opustit svou práci. Ferchad se těžko rozhoduje: zůstane a bude prorážet skálu tak dlouho, dokud nevytryskne životodárná voda. Je silný láskou a posláním, i když obětuje své štěstí.
 

legenda o lásce.jpg
legenda o lásce05.jpg
legenda o lásce04.jpg
legenda o lásce03.jpg
legenda o lásce02.jpg
legenda o lásce01.jpg
Legenda o lásce8.jpg
Legenda o lásce-Uljana Lopatkina.jpg
Legenda o lásce7.jpg
Legenda o lásce-Uliana Lopatkina.jpg
Legenda o lásce6.jpg
Legenda o lásce9.jpg
Legenda o lásce5.jpg
Legenda o lásce4.jpg
Legenda o lásce20.jpg
Legenda o lásce2.jpg
Legenda o lásce11.jpg
Legenda o lásce10.jpg
Legenda o lásce.jpg
Bessmertnova Natalia - Legenda o lásce3.jpg
Bessmertnova Natalia - Legenda o lásce2.jpg
Bessmertnova Natalia  -Legenda o lásce.jpg
Bessmertnova Natalia  - Legenda o lásce6.jpg
Bessmertnova Natalia  - Legenda o lásce 5.jpg
Bessmertnova Natalia  - Legenda o lásce 4.jpg
08.02.2011 08:58:51
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one