Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
 Děj baletu : "Daleko od Dánska"

    Dánská loď zakotvila u břehů Argentiny. Dánský námořní důstojník Vilhelm navštěvuje konzula Fernandeze, jehož krásná dcera ho okamžitě zaujme. Půvabná Rosita odpočívá v houpací síti a těší jí, že Vilhelma pobláznila. Rositě se rovněž dvoří Španěl Alvar. Ten mladého důstojníka z hloubi duše nenávidí.

   Pavel a Edward, dva kadeti, přicházejí s pozváním na maškarní bál, který se bude konat na palubě dánské lodi a španělské dívky pozvání s nadšením přijímají.

   Loďmistr Ole vstupuje s dopisem, který přišel z Dánska, ale Vilhelm nemá čas si ho přečíst. Jeden ze dvou kadetů teskní po domově a tak hraje na klavír a zpívá smutnou píseň. Vilhelm ztrácí svůj snubní prsten a koketní Rosita ho nalézá a přivazuje si ho na svůj vějíř. V závěru prvního dějství se Pavel a Edward převlékají za černochy a spěchají na ples.

   Druhé dějství se odehrává na lodní palubě, kam přicházejí hosté a jsou  vítáni Neptunem. Důstojnící, hosté a dámy tančí quadrille a po té následují charakterní tance: Eskymácké pas de deux, čínské pas de cinq, tance bajadér a fandango.

    Vilhlem je oblečen do španělských šatů. Rosita slibuje své srdce tomu, kdo jí přinese její vějíř, který hodila přes palubu. Vilhelm si všimnul prstenu na něm uvázaném a bez váhání za ním skočil do moře. Na lodi vypukne zmatek. Vilhelm se po chvíli vrací celý promáčený. Vrací Rositě vějíř, zásnubní prsten si však nechává. Rositu to urazí a tak  věnuje svou pozornost Alvarovi a námořníci začínají tančit indiánský válečný tanec. Hosté postupně odcházejí a dánští námořníci završují večer pitím punče a tancem.

    Vilhelm se objevuje oblečen opět do námořnické uniformy a jeden z kadetů mu podává dopis, který si důstojník ráno nestačil přečíst. Balet končí tancem a zapálením vatry.

Daleko od Dánska-Mette Bodtcher as Rosita.jpg
Daleko od Dánska01.jpg
Daleko od Dánska.jpg
08.02.2008 10:43:14
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one