Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................

BILLY THE KID   (hudba Aaron Copland)

Prolog

    Do písečné krajiny zarostlé jen kaktusy přichází kovboj Pat Garett, přítel Billyho, který se později stane šerifem. Nyní je ještě obyčejným Američanem, jdoucím na západ. Krouží lasem nad hlavou a chytá do něho imaginární indiány a koně. Vede průvod dalších pionýrů, kteří ho napodobují. Ženy kolébají své děti. Všichni spěchají na západ. Blíží se večer.

1. jednání

   1.obraz

   Mexičan v širokém klobouku vesele tančí. Na scénu přijíždějí kovbojové jakoby na koních. Tančí malé rodeo. Pak přicházejí tři dívky z tančírny. Ženy zlatokopů nad nimi ohrnují nos. Přijíždějí další kovbojové a s dívkami tančí. Vstupuje Billy the Kid se svou matkou. Zrovna začíná hádka mezi Mexičanem a Mužem v černém oděvu. Hádka se změní ve rvačku, při které Mexičan vytáhne pistoli. Muž v černém oděvu se staví vedle Billa jeho matku. Mexičan vystřelí a zasáhne Billyho matku. Lidé jsou vystrašení, stojí bez hnutí a Pat Garett odnáší mrtvolu. Vrací se však rychle zpět, aby zadržel Billyho, ale ten už stihnul Mexičana zabít ranou nožem do zad. Billy odstrčí Pata a prchá ze scény. Lidé jeden po druhém také odcházejí.

2. obraz

   Začíná Billyho taneční monolog. Pak předvádí míchání karet. Vejde Alias a vyzve Billyho ke karetní hře. Billy vyhodí kartu do vzduchu, čímž odved Aliasovu pozornost a vymění si karty. Lias si toho však všimnul a vytýká mu švindlování. Je za to zastřelen.

3. obraz

   Karetní hra v poušti. Účastní se jí Pat ghett, Billy a kovboj v červeném oděvu. Hře přihlížejí dvě dívky. Pat obviní Billa ze švindlování a odejd do temnoty. Za svítání je slyšet příchod hlídky. Ve chvilce jsou Billy a jeho parta obklíčeni a poraženi. Billy je zajat. Přichází jeho mexická milenka Srdíčko a marně ho hledá. Nikdo na její volání neodpovídá.

4. obraz

   Billy the Kid prchá u vězení, protože tajně dostal zbraň a zabil žalářníka. S pomocí indiána najde cestu do skrýše své mexické milenky v poušti. Zde uléhá ke spánku. Zatímco spí, přichází Srdíčko. Oba spolu tančí pas de deus, ale pak dívka Billyho přestává zajímat a Srdíčko zklamaně odchází. Billy opět usne. Ke skrýši se však vrací indián a přivádí s sebou Pata Garetta, který se stal šerifem. Billy se probudí a pozoruje situaci. Volá do tmy a do ticha: „Quién es?“ (Kdo je?). Když nedostane odpověď, přestane mít strach a zapaluje si cigaretu. Pat Garett vystřelí.

5. obraz

   Pieta. Matka drží v náručí svého mtrvého syna. Skupiny truchlících mexických žen procházejí v procesí kolem.

Epilog

    Balet končí závěrečným odchodem pionýrů, které opět vede Pat Garett.

 

10.05.2010 09:47:39
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one