Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................

APOLLON, VŮCE MÚZ (APOLLON MUSAGÉTE) – hudba Igor Stravinský

Prolog

    Narození Apollona. V noční krajině na úpatí Olympu se Lethe narodil syn, kterému dávají jméno Apollon.

1. obraz

   Apollon  dělá první neumělé krůčky. Přicházejí k němu dvě nymfy, které ho učí, ale také ho oslavují a věnčí. Odevzdávají mu lyru, jako symbol jeho příští vlády nad Múzami. Protože však Apollon na lyru ještě hrát neumí, nymfy ho to učí a pak s ním odcházejí na Olymp.

2. obraz

   Apollon je na scéně, která znázorňuje řeckou krajinu, sám. Tančí variaci. Ze tří stran přicházejí Múzy a prokazují poslušnost svému vládci. Apollon každé z nich předává symboly jejich umění. Kalliope, Múze poezie, dává voskovou tabulku a rytec, Polyhymnii, Múze divadla, dává masku a Tepsichoře, Múze tance a zpěvu, dává lyru. První povtane Kalliope, tančí a přitom píše na tabulku. Na konci své variace předá Apollonovi své verše. Pak v živém tempu tančí své sólo Polyhymnie. Také ona se snaží Apollonovi zalíbit. Nakonec tančí Terpsichora, na stejnou melodii jako Kalliope, ale živější a s rytmickými změnami. Nato následuje sólový tanec Apollóna, který vyjadřuje vážnost a spokojenost. Přistupuje k Terpsichoře a tančí s ní pas de deus. Závěrečná coda je pak tancem všech. Apollon poté posadí všechny tři Múzy na triumfální vůz, v němž jedou po světě a přinášejí lidem potěšení. Balet končí apoteózou, Apollon vyhoví pozvání Dia a vystupuje s Múzami k jeho trůnu.

Apoolón -IgorZelensky.jpg
Apollón.jpg
Apollón,vůdce můz.jpg
Apollón -OleysaNovikova.jpg
Apollon Musagéte.jpg
Apollón 03.jpg
Apollón 02.jpg
Apollón 01.jpg
Apollo - Paříž.jpg
05.12.2008 13:08:47
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one