Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
15.1. - se v Praze narodil tanečník a baletní mistr VÁCLAV POHAN. Od roku 1902 byl žákem choreografů Národního divalda A. Viscusiho a A. Bergra. Tančil v souboru Národního divadla v Praze, kde působil v letech 1913-17 jako sólista. Působil v Lublani (1919-22), po té byl dva roky v Plzni.(Zemřel 22.9. 1974 v Praze)

5.3. se narodil ruský tanečník a choreograf KASJAN GOLEJZOVSKÝ. Tanec studoval v Moskvě a Petrohradě, kde v roce 1909 absolvoval.

V roce 1910 se stal členem Velkého divadla v Moskvě. Byl velmi experimentálním choreografem.

V roce 1920 si založil Moskevský komorní balet, s nímž uváděl své miniatury, např. Faune, Salome a variace na hudbu S. Prokofjeva či A. Skrjabina.

K jeho nejkontroverznějším choreografiím patřily balety Josef Překrásný a Vichřice. Později tvořil choreografie v různých divadlech, i v muzikálech.

 

23.3. - se natodila tanečnice MARIE DOBROMILOVÁ (vl. jménem Marie Machačová). V roce 1906 se stala členkou baletního souboru Národního divadla, kde se o rok později stala sólistkou. V ND působila do roku 1912, kdy odešla spolu s A. Viscusim na umělecké turné do Anglie. Od září 1913 do konce roku 1915 působila jako primabalerina a baletní mistr v Divadle na Vinohradech v Praze. Za svého působení v ND byla kritikou považována za nejtemperamentnější tanečnici své doby. (zemřela 1972).


6.12. - se v Mariinském divadle v Petrohradě uskutečnila premiéra baletu LOUSKÁČEK. Choreografie M. Petipa a L. Ivanov, hudba P.I. Čajkovský. V hlavních rolích tančili. Louskáček-S. Legat, Klára-S. Bělinská, Princ-P. Gerdt, Víla Dražé (Cukrová víla) Italka Antoinetta Dell´Era.

Narodil se VIKTOR SEMJONOV, tanečník a choreograf, člen Mariinského divadla, kde byl partnerem O. Spesivcevové a své manželky Mariny Semjonové. Po odchodu ze scény v roce 1931 působil jako pedagog (žáci např.: Lepišenská či Golovkina).


 

28.04.2008 10:25:05
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one