Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
8.1. - se v Minsku narodila BRONISLAVA NIŽINSKÁ, mladší sestra tanečníka Václava Niřinského. Byla žačkou slavného Cecchettiho, od roku 1908 byla členkou Mariinského divadla. Poměrně záhy odjíždí jako sólistka na evropské turné s Ruským baletem Sergeje Ďagileva. V roce 1915 se vrací do Kyjeva, kde si otevírá baletní školu. Od roku 1921 opět tančí u Ďagileva a postupně získává jméno i jako choreografka (Stravinského Renard - 1922, balety Les Noces, Les Biches, Le Train Bleu - 1923 a další). Ve třicítých letech pracovala jako vedoucí choreografka v Ballet Russe de Monte Carlo. Zemřela 1972 v Los Angeles.

22.3. - se v Petrohradě narodil BORIS ROMANOV, rusko-americký tanečník a choreograf, člen Ďagilevova Ruského baletu, jež byl v letech 1945-50 šéfem baletu Metropolitní opery v New Yorku.

29.4. - se v Petrohradě narodila slavná ruská balerína JELIZAVETA GERDT, která jako pedagog vychovala v Moskvě řadu význačných tanečnic (Maja Plisecká, Raisa Stručkova, . Maximova atd.).

27.8. - v Rakousku zemřela jedna z nejslavnějších romantických tanečnic MARIE TAGLIONI. (narozena 1804).

21.10. - se narodila LYDIA LOPUCHOVA, sestra choreografa Fjodora Lopuchova, vynikající tanečnice, odchovankyně Petrohradského baletního učiliště, žačka Michaila Fokina. V letech 1916-1924 byl členkou Ďagilevova Ruského baletu, později Vic-Wells Ballet v Londýně.

1.11. - se narodil CYRIL BEAUMONT, významný anglický baletní kritik, jeden ze spoluzakladatelů Camargo Society, autor řady knih o tanci.

Publikována Stěpanova taneční notace.

28.04.2008 10:23:48
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one