Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
18.2. - se v Praze narodila ANNA KORECKÁ, žačka Augustina Bergra, od roku 1899 členka souboru Národního divadla, od roku 1900 jeho sólistkou a roku 1909 se stala první českou primabalerínou. Svou aktivní taneční kariéru ukončila roku 1914. Po té ještě příležitostně pořádala taneční koncerty. Zemřela 10.5. 1938 v Praze.

25.4. - se v Petrohradě narodil MICHAIL MICHAJLOVIČ FOKIN, tanečník a choreograf, novodobý reformátor baletu, proslulý především svými choreografiemi v Ďagilevově souboru. Studia na Carské baletní škole ukončil v roce 1898, po té se stal členem souboru Mariinského divadla, od roku 1904 jeho sólista. Jeho první choreografií byla Acisa Galattea při školním představení v roce 1905. V roce 1907 choreografoval Umírající labuť pro Annu Pavlovovou. Zemřel 1942.

1.12. - v pařížské Opeře se uskutečnila premiéra baletu LA KORRIGANE. Choreografie Louis Mérante, hudba Charles Widor

21.12. - se v Moskvě narodil MICHAIL MORDKIN, ruský tanečník, choreograf, pedagog a baletní ředitel.Studoval v Moskvě, začínal jako sólista ve Velkém divadle, v roce 1909 vystupoval s Ruským baletem S. Ďagileva, po té podnikl turné s Annou Pavlovouvou. V letech 1911-12 uskutečnil turné po Americe spolu s Lýdií Lopuchovou, Stanislavem Idzikowským aj. V roce 1912 se vrátil do Moskvy, 1913-17 spolupracoval s Tairovovým Komorním divadlem. V roce 1923 opustil Rusko a přes Litvu odešel do USA, kde založil soubor Mordkin Ballet a také školu. Z žáků této školy vytvořil v roce 1937 znovu Mordkin Ballet, který se stal základem souboru Ballet Theatre - dnes American Ballet Theatre )Americké baletní divadlo).

25.04.2008 10:12:05
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one