Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
3.1. - se v Mariinském divadle v Petrohradě uskutečnila premiéra baletu BAJADÉRA. Choreografie Marius Petipa, hudba Ludwig Minkus.

20.2. - se ve Velkém divadle v Moskvě uskutečnila premiéra baletu LABUTÍ JEZERO. Choreografie Václav Reisinger, hudba P.I.Čajkovský. Odettu tančila P.M.Karpakova, Princeznu Nikolajevová, Prince Gillert, Rotobata Sokolov.
Představení vzbudilo neobčejný zájem obecenstva, takže hlediště bylo přeplněno, ož se u baletního představení již dlouho nestalo. Ovšem reakce tisku byla rozličná. Hudební kritici považovali hudbu za monotónní a nudnou. Ani choreografie se nezdála být příliš zdařilá. Kritika napadla baletního mistra za to, že místo tanců jsou zde jakási gymnastická cvičení a že sbor se zmítá na jednom místě a mává rukama.

26.5. se narodila americká tanečnice a pedagožka ISADORA DUNCAN. Stala se jednou z průkopnic moderního tance. Inspirována řeckými kresbami a přírodou vytvořila vlastní taneční styl založený na individuálním prožitku a improvizaci. V roce 1905 otevřela v Berlíně svou první taneční školu, kterou vedla sestra Elizabeth. Další školy otevřela v Paříži, v USA a v Moskvě. Ve své době ovlivnila nový pohled na reformu tanečního umění. Tančila bosa v lehké antické říze za doprovodu klavíru či orchestru, na koncertní hudbu. Prosazovala v tanci svobodné vyjádření emocí a citů, v protikladu ke klasické baletní technice.Napsala životopisnou knihu Můj život a několik esejů o tanci.

 

 7.6. zemřela německá tanečnice ADELE  GRANTZOW. První taneční vzdělání získala u svého otce, později v Paříži. Stala se premiére danseuse v Moskvě. V roce 1866 debutovala v Pařížské opeře jako Giselle. V roce 1869 působila v Petrohradě, kde tančila v baletech A. Saint-Léona a M. Petipy.

 

10.6. zemřel francouzský tanečník a choreograf HIPPOLYTE GEORGES MONTPLAISIR. Tanec studoval v Bruselu a v Miláně u Carla Blasise. Připojil se ke skupině francouzských tanečníků pod vedením Victora Bartholominiho (oženil se s jeho dcerou Adéle), s níž odjel v roce 1847 do New Yorku. Od roku 1861 se věnoval choreografii. Své balety uváděl s úspěchem v divadle La Scala.

 

V tomto roce MARIUS PTIPA postavil celý baletní sbor Mariinského divadla na špičky.

 

24.04.2008 10:14:04
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one