Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................

  

2009

Prix de Lausanne 2009

Od 26. do 31. ledna 2009 proběhla už po třicáté sedmé prestižní soutěž mladých tanečníků Prix de lausanne. Letos se do ročníku přihlásilo 75 účastníků, z toho 53 dívek a 22 chlapců. Už od 14. ledna probíhala jako doprovodný program výstava uskutečněná ve spolupráci s uměleckou skupinou Repetto, výstava s názvem Pointes de l'artiste, jejímž ústředním tématem byly taneční špičky, které jakožto objekty výtvarníci zakomponovali do svých prací.
Letošní laureáti:

 vítězové, kteří získali stipendia:

 Ms O'Neill Hannah, Nouvelle Zélande, The Australian Ballet School; Mt Eden Ballet School, Nouvelle Zélande
Ms Peng Zhaoqian, Chine, Shanghai Dance School
Ms Mizutani Miki, Japon, Acri-Horimoto Ballet Academy, Saitama
Mr Wijnen Edo, Belgique, Ecole Royale de Ballet d'Anvers
Mr Moreira Telmo, Portugal, Académie Vaganova, St-Pétersbourg; Conservatoire national, Lisbonne
Ms Nemoto Rina, Japon, Centre d'Art Chorégraphique Franco-Japonais, Conflans-S
Fondation Coromandel
Mr Concha Sebastian, Chili, Houston Ballet Ben Stevenson Academy
Fondation Coromandel
- cena za interpretaci současného tance:
Mr Wijnen Edo, Belgique, Ecole Royale de Ballet d'Anvers
- cena publika:
Mr Moreira Telmo, Portugal, Académie Vaganova, St-Pétersbourg; Conservatoire national, Lisbonne
Zdroj: prixdelausanne.org

 

 14.2. - čtyři dny před svými 85. narozeninami zemřel tanečník, choreograf, režisér a pedagog LUBOŠ OGOUN. 1945-52 působil v baletu Národního divadla, poté v armádních souborech a v letech 1957-61 vedl balet v Plzni, kde se začal výrazně projevovat jako choreograf. Svou tvorbou je úzce spojen především s Brnem, kde působil v letech 1961-64 a 1968-92 jako choreograf (v 60. letech a 1990 jako šéf baletu). Po celou dobu také spolupracoval jako choreograf s většinou českých a slovenských divadel i s televizí, v níž působil zejména v oblasti hudebních a zábavných pořadů. V letech 1986-90 vyučoval obor choreografie na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě.

V polském Štětíně se ve dnech 21.–26. dubna 2009 konal druhý ročník mezinárodní baletní soutěže „Zlaté střevíčky“ (Golden Point Shoes 2009) pro mladé tanečníky, které se zúčastnili také studenti Taneční konzervatoře Hlavního města Prahy. Michal Krčmář, student závěrečného 8. ročníku, získal cenu absolutního vítěze – Grand Prix a Lucie Rákosníková, rovněž studentka 8. ročníku, se stala laureátkou.

26. 6.

 zemřel ve věku 90 let (* 16. 4. 1919) tanečník a choreograf Merce Cunningham, jedna z velkých osobností tance 20. století. Interpretační kariéru zahájil ve 30. letech u D. Humphreyové a Ch. Weidmanna, posléze se stal hvězdou souboru Marty Graham, ale od počátků se věnoval choreografii, od roku 1944 zcela. Od počátku spolupracoval se svým přítelem, avantgardním skladatelem Johnem Cagem. Pro svůj vlastní soubor, Cunningham Dance Company, založený v roce 1953 při Black Mountain College, vytvořil téměř 200 choreografií. Spolupracoval a jeho díla uváděna na bezpočtu světových scén, např. New York City Ballet, American Ballet Theatre, Boston Ballet, White Oak Dance Project, Pacific Northwest Ballet, Pennsylvania Ballet, Zurich Ballet, Rambert Dance Company nebo v Pařížské Opeře.
Spolupracoval s filmovými tvůrci a využitím videa (s Charlesem Atlasem a Elliotem Caplanem), v roce 1999 byl uveden dokument Merce Cunningham: A Lifetime of Dance. Vždy šel s dobou a objevoval nové cesty pro choreografickou tvorbu, zabýval se i novými technologiemi, např. využitím speciálního počítačového programu DanceForms, který používal od choreografie Trackers (1991). Jeho poslední choreografie se jmenuje příznačně Nearly Ninety (2009). Merce Cunningham Dance Company dnes sídlí v New Yorku a má 14 členů, je k ní přidruženo Merce Cunningham Studio.

(zdroj: tanecniaktuality.cz)

 

 

30. 6. zemřela ve věku 68 let Pina Bausch, slavná německá tanečnice a choreografka, vedoucí Tanztheater Wuppertal. Nečekaná rychlá smrt ji zasáhla několik dní po té, co jí byla diagnostikovaná vážná choroba. Ještě minulou neděli vystupovala se svou skupinou na prknech Wuppertaler Opernhaus.
Narodila se v roce 1940 v německém Solingenu, od patnácti let studovala na taneční škole v Essenu, kterou tehdy vedl Kurt Joos, kde absolvovala v roce 1958. Odcestovala do USA na stipendium do New Yorku, kde dál studovala a byla členkou několika ansámblů: Dance Company Paul Sanasardo and Donya Feuer, New American Ballet, baletní soubor Metropolitan Opera New York. V roce 1962 se vrátila do německa, tančila ve Folkwang-Ballett, který založil Kurt Joos. V tomto souboru začala od roku 1968 uvádět své první choreografie a o rok později se postavila do jeho čela. Posléze v roce 1973 převzala a reorganizovala taneční soubor – známé Tantheater Wuppertal, jehož vedoucí byla do své smrti. V jejím souboru dlouho působil i český tanečník a choreograf Jan Minařík.
Prvními choreografiemi byly baletní scény z Ifigenie na Tauridě (1974) a Orfea a Eurydiky W. Glucka a Stravinského Svěcení jara (1975). Zlomový okamžik přišel s choreografií–revuí Die Sieben Todsinne / Sedmero smrtelných hříchů (1976) s hudbou Kurta Weila a texty Bertolda Brechta.
Z dalších choreografií, v nichž rozvíjela svůj ojedinělý choreografický přístup, jmenujme např. Café Müller (1978), Kontakthof (1978), Palermo, Palermo (1989), Two Cigarettes in the Dark (1985), Der Fensterputzer / Umývač oken (1997), Água (2001), Für die Kinder von Gestern, Heute und Morgen / Pro děti včerejška, dneška a zítřku (2004), Nefés (2003), Ten Chi (2004), Rough Cut (2005), Vollmond / Úplněk (2006), Sweet Mambo (2008). Poslední premiéra se konala 12. června, kus nesl prostý název Ein Stück von Pina Bausch (kus či dílo P. B.). Choreografie Café Müller a Masurca Fogo se objevily ve filmu Pedra Almodovara Hable con ella (2001), sama režírovala v roce 1990 film Die Klage der Kaiserin.
 

Mladí tanečníci ze souboru baletu Národního divadla, Magdalena Matějková a Mattia Mantellato, se zúčastnili prestižní soutěže Helsinki International Ballet Competition. Soutěž se konala od 2. do 11. června 2009 na půdě Finské národní opery a pro reprezentanty ČR skončila velmi úspěšně: Magda Matějková získala 3. cenu ve své kategorii. Absolventka Taneční konzervatoře hl. m. Prahy je členkou baletu ND teprve první rok.

1.11. zemřel někdejší tanečník Ballet Russe a Grand Ballet de Marquis de Cuevas George Zoritch.Bylo mu 92 let. Byl dlouho jedním z posledních žijících tanečníků, kteří tančili např. v Duchu růže přímo pod Fokinovým vedením, v Basilově éře doprovázel také malé dětské tanečnice. Řadu choreografií pro něj vytvořili David Lichine a Leonide Masin, zúčastnil se slavných turné po obou Amerikách. V souboru Grand Ballet de Marquis de Cuevas ztvárnil přes padesát rolí. Nástupnický soubor Ruských baletů Ballet Russe de Monte Carlo opustil počátkem 60. let, otevřel si v Hollywoodu vlastní studio a věnoval se pedagogické činnosti také jako hostující baletní mistr, po pádu železné opony i v Rusku, odkud původně pocházel. Až do devadesátých let pracoval v Arizoně na univerzitě v Tucsonu a byl členem porot mezinárodních soutěží.

 

23.02.2009 11:33:17
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one