Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................

2008

 

19.2. Zemřela ve věku 66 let legendární ruská tanečnice NATÁLIA BESSMERTNOVA.  V roce 1961 nastoupila do baletu Velkého divadla a stala se na tři desetiletí jeho hvězdou. Tančila především velké role klasického repertoáru. Celou kariéru byla v angažmá ve Velkém divadle, od nástupu v roce 1961, kdy debutovala v Chopinových Sylfidách, až po demonstrativní odchod v roce 1995. Tehdy opustila divadlo spolu s manželem, choreografem Jurijem Grigorovičem - spor s managementem také provázela první stávka v dějinách divadla. (nerozena 19. července 1941 v Moskvě)

 

6.a 7. 5. se v Moskvě předávaly každoroční ceny Benois de la Danse. Laureáty se stali:

Za celoživotní dílo: Fernando Alonso

Za choreografii: Jean-Christophe Maillot

Nejlepší tanečnice: Silvia Azzoni, Tamara Rojo

Nejlepší tanečník: Carlos Acosta, Marcelo Gomez

 

28.6. zemřela tanečnice IRINA BARANOVA, donedávna poslední žijící členka Ballet Russes. Narodila se v Petrohradě, odkud její rodina po revoluci emigrovala do Paříže, kde se Baranova stala žačkou Olgy Preobraženské. V roce 1932 ji jako dvanáctiletou angažoval G. Balanchine do souboru Les Ballets Russes de Monte Carlo. Byla jednou ze tří „baby ballerinas“ ještě s Tamarou Toumanovou a Taťánou Rjabušinskou (té bylo už 15 let). Později tančila v Ballet Theatre (dnešní American Ballet Theatre) dalších souborech v Americe a kariéru ukončila poměrně mladá, v roce 1946. Účinkovala v dokumentárním filmu Ballets Russes a napsala autobiografii Irina: Ballet Life and Love. Jedna z jejích dcer Victoria Tennant je populární herečkou (Mumie). Na sklonku života se Baranova usadila v Austrálii.

27.7. zemřel slovenský tanečník DUŠAN NEBYLA (narozen 1946,více informací viz tam).

6. 10. zemřela ve věku 79 let Nadia Nerina, někdejší primabalerína londýnského Royal Ballet. Pocházela z jihoafrického města Bloemfontein (* 21. 10. 1927). V roce 1945 se přestěhovala do Londýna, kde studovala na Rabert School a Sadler´s Wells Ballet School. Po roce nastoupila do Sadler´s Wells Theatre Ballet. V Royall Ballet byla od roku 1947 sólistkou, od roku 1952 přestoupila mezi Principal Dancers. Tanečnice s velkými dispozicemi a lehkými skoky se proslavila v baletech Andrée Howarda (Mardi gras), Fredericka Ashtona (Popelka, Homage to the Queen, Variations on a Theme by Purcell, Birthday Offering, Noctambules) a Roberta Helpmanna (Elektra). Nezapomenutelná byla jako Lisetta v Ashtonově verzi Marné opatrnosti z roku 1960 i v dalších titulních rolích (Sylvie, Spící krasavice, Ondine, Coppelia, Giselle a samozřejmě Odetta a Odilie v Labutím jezeře). Od roku 1965 se stala tanečnicí bez stálého úvazku, s Royal Ballet vystupovala naposledy v roce 1966 právě v roli Lisetty. Jako host se občas objevovala na jevišti i v dalších letech, jejím posledním baletem byla jednoaktová verze Ashtonovy Sylvie v lednu 1968. O několik let později se přestěhovala se svým manželem do Francie, kde zůstala až do konce života.

4.11. zemřela ve věku 88 let Rosella Hightower, americká primabalerína a zakladatelka Centre de Danse Classique ve francouzském Cannes. Svou kariéru začala ve 40. letech s Ballet Russe de Monte Carlo (angažmá v roce 1937) a v Ballet Theatre (později American Ballet Theatre), po válce působila u de Basila v Original Ballet Russe. V roce 1947 vstoupila do angažmá Grand Ballet de Monte Carlo. Tím se stala první americkou tanečnicí, která získala sólistickou pozici v evropském divadle. Pracovala s Léonidem Massinem, Anthony Tudorem, Bronislavou Nižinskou a dalšími choreografy. Když se v roce 1961 soubor Grand Ballet de Monte Carlo rozpadl, tančila ještě na několika gala a pak odešla na odpočinek. Zanedlouho založila v Cannes baletní školu Centre de Danse Classique a v dalších letech byla uměleckou ředitelkou několika významných souborů: Marseilles Ballet (1969-72), baletní soubor při Grand Théâtre Nancy (1973-74), La Scala Ballet (1985-86), Paris Opéra Ballet (1980-83).

20. 12. zemřela ve věku 92 let Olga Lepešinská, někdejší primabalerína Velkého divadla v Moskvě.
23.02.2009 11:37:22
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one