Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................

CO SE V BALETU STALO V ROCE 1900-1999

 

1990

 

V lednu zemřela ve věku 79 let PEGGY VAN PRAAGH, první ředitelka Sadler´s Wells Theatre Ballet a Australian Ballet.

Leden - Na soutěži Prix de Lausanne získává Cenu Francouzské taneční nadace Darja Klimentová. Zlatou medaili si vytančil Carlos Acosta.

V únoru debutovala DARCEY BUSSELL jako Odetta-Odilie v Labutím jezeru.

V únoru zemřela ve věku 97 let MARGARET CRASKE, jedna z nejvýznamnějších anglických pedagožek, žákyně E. Cecchettiho.

10.-22.7. – hostuje balet Velkého divadla v Moskvě v New Yorku. Kritici hodnotí výkony jako mnohem horší, než jaké se od tohoto souboru očekávaly. Nicméně vstupenky na nejlepší místa (105 dolarů) byly nejdražší, jaké se kdy v Lincoln Centre na balet do té doby prodávaly.

15.-30.7. – proběhl 14. ročník Mezinárodní baletní soutěže ve Varně. O 1. místo a titul laureáta se rozdělili Dimitrij Simkin z Ruska a Argentinec Maxmiliano Guerra.

V červenci byla v Honkongu v průběhu Mezinárodní taneční konference založena Světová taneční aliance (World Dance Alliance), organizace, která si klade za cíl, být předním mluvčím tanečního umění a jako taková je zasvěcena podpoře a ochraně všech druhů tance.

V srpnu porvé vystupoval s London Royal Ballet IREK MUCHAMEDOV. Spolu s Darcey Bussell zatančil pas de deus „Farewell“ choreografa K. MacMillana.

V září byla ve Washingtonu otevřena Kirovova akademie (The Kirov Academy), známá též jako Universal Ballet Academy, jejímž uměleckým ředitelem se stal Oleg Vinogradov, umělecký vedoucí baletu Mariinského (dříve Kirovova) divadla v St. Petersburgu.

V listopadu se držitelm Grand Prix Mezinárodní baletní soutěže v Paříži stal CARLOS ACOSTA.

V tomto roce se ve svých 31 letech stává ředitelem baletu pařížské Opery tanečník Patrick Dupond, který v této funkci vystřídal Rudolfa Nurejeva.

V tomto roce proběhl třetí ročník Mezinárodní baletní soutěže  Jacksonu. Grand Prix získal José Manuel Carreno z Kuby, zlatá medaile v kategorii můžů senioři i junioři udělena nebyla, v ženách zlatou medaili v seniorkách získala Martha Butler z USA a juniorskou zlatou medaili si vytančila Diana Perez z Puerto Rica.

1991

 

15.5. – byla v Praze v prostorách Divadelního ústavu založena Nadace Jiřího Kyliána.

2.6. – vytvořila DELIA GRAYOVÁ (narozena 30.10. 1975) rekord v počtu fouetés rond de jambe en tournament. Na soustředění pořádaném baletní  školou v Essexu jich utočila 166.

16.9. – v USA zemřela ve věku 96 let jedna z největších světových balerín 20. Století OLGA SPESIVCEVA (nar. 1895).

27.12. zemřel tanečník, choreograf a pedagog FRANK TOWEN. Tanec studoval u M. Aubrechtové, R. Remislavského, J. Nikolské. V letech 1942 – 44 působil ve Vratislavi, poté v Karlíně, Prešově, Kladně. Tančil v estrádách, barech, vyučoval společenské tance, step, jazz, akrobacii. V letech 1979 – 83 byl pedagogem a choreografem varšavského televizního baletu.Vytvářel choreografie pro televizní pořady, módní přehlídky, estrády. Spolupracoval se zpěváky populární hudby; H. Vondráčková, J. Korn, V. Neckář atd.

Ve věku 71 let v Panamě zemřela britská balerína Dame MARGOT FONTEYN (nar. 1919).

Na soutěži Prix de Lausanne získala cenu „Baurse“ Češka Eva Zamazalová.

Cenu časopisu  Dance Magazine pro tento rok získali Virginia Johnson, Mark Moris a Jennifer Tipton.

1992

 

6.1. zemřela česko-americká tanečnice a pedagožka IRINA KLADIVOVÁ. Tanec studovala u J. Nikolské. V letech 1939 – 41 měla angažmá v ND v Praze. Poté odešla do Německa, kde byla sólistkou v Lipsku a Mnichově. Spolu s manželem Františkem Karhánkem odešli v roce 1951 do USA, kde si založili školu a později soubor.

28.3.-4.4. proběhl II. Ročník Bournonvillova festivalu, pořádaný Královským dánským divadlem v Kodani.

1.4. v St. Petersburgu zemřel tanečník a choreograf KONSTANTIN MICHAJLOVIČ SERGEJEV (nar. 1910)

15.-30.7. proběhl ve Varně patnáctý ročník Mezinárodní baletní soutěže.

8.9. se na veřejnosti naposledy objevil RUDOLF NUREJEV. Bylo to v pařížském paláci Garnier při příležitosti své poslední premiéry baletu Bajadéra. Zde byl rovněž dekorován řádem Čestné legie.

29.10. zemřel KENNETH MacMILLAN.

22.12. se ve Stavovském divadle uskutečnila premiéra baletu BROUČCI v choreografii Jiřího Blažka na hudbu Otmara Máchy.

Cenu Prix de Lausanne „Espéses“ získal v tomto roce Jiří Bubeníček spolu s Otou Bubeníčkem, který navíc obdržel Cenu televizních diváků.

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získali Darci Kistler, Meredith Monk, a Helgi Tomasson

1993

 

6.1. – zemřel ruský tanečník a choreograf RUDOLF NUREJEV. (nar. 1938)

12.9. – zemřel český tanečník a choreograf EMERICH GABZDYL. (nar. 1908)

6.10. – zemřela tanečnice AGNES DE MILLE

15.10. – v Bruselu zemřel italský tanečník PAOLO BORTOLUZZI. Studoval u U. dellAry, V. Gsovského a A. Messerera. Debutoval v roce 1957 na festivalu v Nervi, krátce působil v Mjassinově souboru Balleto Europeo a v roce 1960 se stal členem Béjartova Baletu 20. století.  Ten opustil v roce 1972 a stal se sólistou American Ballet Theatre. V roce 1973 si otevřel školu v Turíně. Od roku 1984 byl šéfem baletu v Düsseldorfu a později v Bordeaux. Koncem 70. Let spolupracoval s českým režisérem P. Weiglem – z této spolupráce vzniknul taneční film Achilles. (nar. 1938)

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získali: Bill T. Jones, Pierre Dulaine, Yvonne Marceau, Beatriz Rodriguez

1994

 

18.-30.6. – proběhl pátý ročník Mezinárodní baletní soutěže v Jacksonu, USA. Grand prix City of Jackson získal Johan Cobborg z Dánska, zlato – senioři Dan Sasaki z japonska, zlato – junioři Zenaida Yanowsky (Španělsko) a Simon Ball z USA.

16.-24. 8. – proběhl v Petrohradě první ročník Mezinárodní soutěže mladých interpretů Maja, pojmenovaný podle primabaleríny Mají Plisecké.

22.12. – proběhla v Národním divadle v Praze premiéra baletu ČAJKOVSKYJ, hudba P. Malásek, choreografie L.Vaculík

V tomto roce vydalo ruské nakladatelství AO Izdatělstvo Novosti v Moskvě autobiografii baletky Mají Michajlovny Plisecké „Ja, Maja Pliseckaja…“

V tomto roce si v baletní soutěži ve Varně vytančila stříbrnou medaili v kategorii B Barbora Kohoutková (v té době studentka 6. Ročníku TK v Praze)

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získali: Christine Dakin, Kate Johnson, Jiří Kylián

1995

 

13.8. zemřel tanečník ANTONÍN LANDA. Narozen v Kročehlavech (u Kladna), zemřel v Praze. Původním povoláním dělník. U divadla začínal v roce 1931 v Kladně, kde jako tanečník vypomáhal 4 roky v operetě. Poté kočoval 3 roky po venkově s Dobrou operetou ředitele A.Vilského, kde tančil a hrál menší úlohy. Další angažmá nastoupil u divadla v Košicích (1937-1938). Po krátké epizodě u Divadla Uranie v Praze a Slovenského národného divadla Bratislava zakotvil v roce 1939 u I.Váni Psoty ve Státním divadle Brno, kde setrval do uzavření divadla nacistickými okupanty v roce 1941. Zásluhou Joe Jenčíka byl v roce 1942 přijat do sboru baletu ND, o rok později již jako sólista. V letech 1953-1957 zde působil ve funkci šéfa baletu, od roku 1957 jako choreograf do roku 1979, kdy odešel do důchodu. V ND choreograficky spolupracoval na více jak 50 operách, pohostinsky choreografoval i mimo Prahu, v Liberci a v Českých Budějovicích. Významná byla též jeho činnost pedagogická na Konzervatoři Praha a na Hudební fakultě AMU, kde od roku 1962 vyučoval partnerskému tanci. Manžel tanečnice ND Jarmily Lošťákové, později tanečnice ND Evy Poslušné. Šéf baletu ND Praha 1953/1957. (narozen 6.5. 1916)

 

Na mezinárodní soutěži Prix de Lausanne získala cenu „Especes“ Češka Barbora Kohoutková.

 

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získali Susan Marshall, Carla Maxwell, Fayard a Harold Nicholasovi.

1996

 

5.1. – v New Yorku zemřel zakladatel Školy amerického baletu (School of American Ballet) LINCOLN KIRSTEIN. (nar. 1908)

16.4. – zemřel tanečník a choreograf VLASTIMIL JÍLEK. (nar. 1925)

31.5. – se v Národním divadle v Praze uskutečnila premiéra baletu MAUGLÍ, hudba M. Svoboda, choreografie Libor Vaculík

18.-24.6. proběhl V. ročník New York International Ballet Competition. Zlatou medaili získala Češka Barbora Kohoutková a její partner bulharský tanečník Ivan Dinev, který působil jako sólista baletu ND v Praze, si odvezl medaili stříbrnou.

Organizace UNESCO vyhlásila jako nejlepšího tanečníka světa pro tento rok Rusa Vadima Pisarjeva.

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získali: Peter Boal, Savion Glover, Francia Russell, Kent Stowell a Ann Barzel

1997

 

13.1. – v Oyster Bay ve státě New York zemřela primabalerína LUBOV ROSTOVA. (nar. 1917)

26.1. – v Californii zemřela ve věku 89 let tanečnice a pedagožka VALENTINA BELOVA. Narodila se v Moskvě, odkud její rodina emigrovala do Polska a po té do Německa, kde Belova začala svou profesionální kariéru. Pak působila v USA, kde tančila i choreografovala. Začátkem 80. let  začala učit v kalifornském Santa Cruz

15.5. – ve West Harfordu v USA zemřela ve věku 85 let tanečnice a pedagožka, vdova po vynikajícím tanečníkovi Igoru Youskevitchovi ANNA SCARPOVA YOUSKEVITCH. (nar. 1912). (nar. 1903)

19.-30.6. – proběhl 8. ročník Mezinárodní baletní soutěže v Moskvě. Grand Prix získal Andrej Batalov z Ruska, zlaté medaile v sólech Maria Alexandrova z Ruska a Herman Korneko z Argentiny, v pas de deus to byla Zian Zhang z Číny a Nikolaj Tziskaridze z Ruska.

13.7. – v New Yorku zemřela ruská tanečnice ALEXANDRA DANILOVA

13.8. – v Beverly Hills v Californii zemřel JAMES STARBUCK, tanečník a průkopník televizních choreografií. (nar. 1912)

12.9. – zemřela tanečnice TAMARA GEVA. (nar. 1907)

 

1998

 

Proběhl 6. ročník  USA INTERNATIONAL BALLET COMPETITION-JACKSON. Zlato v seniorské kategorii si vytančila Anna Antoniševa z Ruska a Rasta Thomas z USA. V juniorské kategorii zlatou medaili získali Adrienne Canterna z USA a Ronaldo Sarabia Oquendo z Kuby.

1999

 

V červenci proběhl první ročník MEZINÁRODNÍ CHOREOGRAFICKÉ SOUTĚŽE V HAMBURKU. Laureátem se stal choreograf díla Triple Self Čech Petr Zuzka.

 

10.11. byla Maurici Béjartovi udělena za účasti japonské královské rodiny CENA KYOTO.  Po Nobelově ceně, je to  svou finanční hodnotou druhá nejvyšší cena na světě.

 

Vídeň vzdala hold in memoriam RUDOLFU NUREJEVOVI, jednomu z největších tanečníků, když po něm pojmenovala ulici v 22. Okrsku.


DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one