Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................

CO SE V BALETU STALO V ROCE 1900-1999

1960

 

10.6. – se uskutečnila premiéra baletu RYTÍŘSKÁ BALADA, Slovenské národní divadlo v bratislavě, choreografie J. Zajko, hudba Š. Jurovský.

14.6. – se uskutečnila premiéra baletu REVELATIONS, choreografie A. Ailey, hudba: tradiční černošské písně, Ailey Dance Theatre v New Yorku.

20.9. – v Benátkách zemřela tanečnice IDA LVOVNA RUBINŠTEJNOVÁ (nar. 1885).

16.11. – se uskutečnila premiéra jednoaktového baletu DONIZETTI VARIATIONS, choreografie George Balanchine, hudba Gaetano Donizetti, New York City Ballet v City Center v New Yorku.

22.11. – se uskutečnila premiéra baletu LIEBESLIEDER WALZER, choreografie George Balanchine, hudba J. Brahms, New York City Ballet v City Center v New Yorku.

V tomto roce byl v Bruselu založen Balet 20. století. Hlavním choreografem a zároveň zakladatelem byl Maurice Béjart.

V Leningradě (Petrohrad) se v tomto roce uskutečnila premiéra baletu MAŠKARÁDA, hudba I. Laputin.

American Ballet Theatre, jehož uměleckými vedoucími jsou v této době Lucia Chase a Oliver Smith, hostuje v Rusku. Je to první americký soubor, který se v této zemi představil.

V tomto roce byl založen Stuttgartský balet, první významný německý baletní soubor.

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získali Merce cunningham, Igor Moisejev a Maria Tallchief.

 

1961

 

23.3. se uskutečnila premiéra baletu LEGENDA O LÁSCE, choreografie Jurij Grigorovič, hudba Arif Melikov, Kirovovo (Mariinské) divadlo v Leningradě, v hlavních rolích Kolpakova,Zubkovskaja,Gribov.

 

16.6. požádal do té doby člen leningradského baletního souboru Kirovova divadla (dnes Mariinské)23. letý RUDOLF NUREJEV na pařížském letišti o politický azyl.

 

21.12. se uskutečnila premiéra baletu HIROŠIMA, choreografie Eck, hudba  V Bukovský, Pésc

 

GEORGE BALANCHINA přivítala v bílém domě (Washington) manželka prezidenta Kennedyho Jacqueline. Byl jejím prvním oficielním hostem po uvedení jejího manžela do úřadu.

 

V tomto roce je otevřena nová budova Deutsche Opera. V ní se stává ředitelkou baletního souboru T.Gsovská.

 

Uskutečnila se premiéra baletu DÍVKA A SMRT, choreografie V.Adaševský, hudba V.Kovaljev,  divadlo v Saratově.

 

Ředitelem Stuttgartského baletu se stává JOHN CRANKO.

 

Cenu časopisu Dance Magazine – DANCE MAGAZINE AWARDS v tomto roce získali: Melissa Hayden, Anna Sokolova a Gwen Verdon.

1962

 

17.1. se v provedení New York Cizy Ballet v New Yorku uskutečnila premiéra baletu SEN NOCI SVATOJÁNSKÉ. Chor. G. Balanchine, hudba Mendelssohn.

19.1. RUDOLF NUREJEV debutuje v USA. Stalo se tak prostřednictvím televizní společnosti NBC. Tančil pas de deus z Bournonvillova baletu Slavnost květin v Genzano s Marií Tallchief.

10.3. RUDOLF NUREJEV má své první živé vystoupení v USA na scéně Brooklyn Academy of Music se souborem Ruth Pages´s Chicago Opera Ballet. Nurejev se představil v pas de deus z Dona Quijota.

11.4. Soubor Paula Taylora PAUL TAYLOR DANCE CO. Debutuje v Paříži na scéně Theatre de Lutece.

25.11. se uskutečnila premiéra jednoaktového baletu LEGENDA O JUDITĚ, chor. Martha Graham, hudba Mordecai, tančil soubor Martha Graham  Dance Company v Habima Theatre v Tel Avivu (Izrael).

12.12. se uskutečnila premiéra baletu PERSEPHONE, chor. F. Ashton, hudba I. Stravinský. Tančil Royal Ballet v Covent Garden v Londýně, Světlana Beriosova (Persephone), Keith Rosson (Pluto), Alexander Grant (Merkur).

12.12. v Moskvě zemřela ruská tanečnice JEKATĚRINA V: GELAR (nar. 14.12. 1876).

27.12. poblíž Paříže zemřela ruská tanečnice OLGA PREOBRAŽENSKÁ (nar. 1870).

V tomto roce byl v Melbourne založen THE AUSTRALIAN BALLET.

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získali Isadora Bennett, Margot Fonteyn a Bob Fosse.

 

1963

 

17.2. zemřel v Londýně anglický taneční publicista PHILIP JOHN SAMPEY RICHARDSON, významný organizátor anglického tanečního života, zakladatel časopisu Dancing Times, jehož byl v letech 1910-1951 šéfredaktorem. S A. Haskellem spoluzaložil Camargo Society a podílel se na vzniku dalších tanečních institucí.

12.3. se v provedení Royal Ballet v Covent Garden v Londýně uskutečnila premiéra baletu MARGARITA A ARMAND, librato + choreografie F. Ashton, hudba F. Liszt. Tančili Margot Fonteyn a Rudolf Nurejev.

20.3. se uskutečnila premiéra baletu BUGAKU, chor. G. Balanchine, hudba Toshiro Mayuzumi.

5.9. se uskutečnila premiéra jednoaktového baletu MOŘSKÝ STÍN (Sea Shadow), libreto a choreografie Arpino, hudba Michael Colgrass, tančil Robert Joffrey Ballet v Delacorte Theatre v New Yorku.

28.9. se uskutečnila premiéra baletu ECHOING OF TRUMPETS, chor. A. Tudor, hudba Bohuslav Martinů (Fantastická symfonie), tančil Royal Swedish Ballet ve Stockholmu.

Cenu časopisu Dance Magazine v tomto roce cískali Gower Champion, Robert Joffrey a Pauline Koner.

1964

 

2.4. – se uskutečnila premiéra baletu SEN, choreografie Frederick Ashton, hudba F. Mendelssohn-Bartholdy, Royal Ballet v Covent Garden v Londýně

23.3. – v Moskvě zemřel choreograf VASILIJ VAJNONEN (nar. 1901)

28.4. – zemřel baletní impresário ROLF DE MARÉ (nar. 1898)

22.6. – se uskutečnila premiéra baletu AGRIONIA, choreografie J. Carter, hudba Salzeda, London Dance Theatre v Theatre Royal v Newcastlu, tančili J. Graeme, Y. Meyer, N. MyDowell

29.7. - se v Brně narodila tanečnice Soňa Hanzlovská-Zejdová.Své mimořádné umění prokázala i vítězstvím a medailovými umístěními na domácích baletních soutěžích nebo na mezinárodním tanečním poli – byla držitelkou Grand Prix prestižní mezinárodní baletní soutěže v Lausanne a též nositelkou Ceny Českého literárního fondu.

V říjnu se do Guinnessovy knihy rekordů zapsal Rudolf Hametovič Nurejev (1938-1993) a Margaret Evelyn Ariasová-Hookhamová (1919-1991), kteří byli po představení Labutího jezera ve Védeňské státní opeře vyvoláni před oponu 89 krát., Balet 20. Století v Cirque Royal v Bruselu

28.11. – se uskutečnila premiéra baletu DEVÁTÁ SYMFONIE, choreografie maurice Béjart, hudba L. van Beethoven

15.12. – se uskutečnila premiéra baletu KONÍČEK HRBÁČEK, choreografie a libreto A. Saint-Léon, hudba Cesare Pugni v Leningradě (Petrohrad), tančili Marta Muravjeva, Nikolaj Troitzky

V tomto roce proběhl   první ročník Mezinárodní baletní soutěže ve Varně (Bulharsko). Stříbrnou medaili si vytančila Marta Drottnerová.

V tomto roce byl natočen hodinový dokument o primabaleríně Maje Plisecké pod názvem Maja písecká. Režie Valerij Katanjan. Ve filmu tančí mimo Plisecké i V. Vasiljev, Asaf Messerer, V. Tichonov, Marius Liepa, Jurij Ždanov.

V tomto roce získal soubor New York City Ballet novou domovskou scénu. Stal se jím New York State Theatre v Lincolnově centru.

V tomto roce byl založen AMERICAN DANCE THEATRE jako soubor, který měl pracovat s nerůznějšími choreografy. Scé první představení měl 18.11. 1964 v New York State Theatre v Limónově choreografii. Druhá série představení proběhla v březnu 1965 (chor. Bettis, Cunningham, Draper, Having, Humphrey, Lang, Limón, Nikolais a Sokolov) v témže divadle. Po té se soubor rozpadnul.

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získali John Butler, Peter Gennaro a Edward Villella

 

1965

 

21.1. – premiéra baletu PROPAST, choreografie L. Hodes, hudba M. Richter, tančil Harkness Ballet v Cannes

4.2. – se uskutečnila premiéra dvouaktového baletu HARLEKINIÁDA, choreografie George Balanchine, hudba R. Drigo, New York City Ballet v State Theatre v New Yorku

13.4. – se ve Stuttgartu uskutečnila premiéra baletu ONĚGIN, choreografie a libreto John Cranko, hudba P.I. Čajkovský

11.12. – se v pařížské Opeře uskutečnila premiéra baletu NOTRE-DAME DE PARIS, choreografie a libreto R. Petit, hudba M. Jarre

V tomto roce proběhl druhý ročník Mezinárodní baletní soutěže ve Varně.

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získali: Edwin Denby, Margaret H´doubler a Maja Plisecká

1966

 

31.3. – se uskutečnila premiéra baletu VARIATIONS, choreografie George Balanchine, hudba Igor Stravinský, tančili členové New York City Ballet v State Theatre v New Yorku.

19.4. – bylo zahájeno hostování baletu Velkého divadla z Moskvy v Metropolitní opeře v New Yorku. Hostování skončilo 8.5. a na programu bylo 24 představení (Labutí jezero, Louskáček, Don Quijote, Plameny Paříže, Holubice, Diana a Actaeon, Umírající labuť, Esmeralda – variace, pas de deus, nebo některá dějství). Tančili mj. Maja Plisecká, Jekatěrina Maximova, Natalia Bessmertnova, Nikolaj Fadějčev, Michail Lavrovský a další.

11.5. – se uskutečnila v provedení Královského dánského baletu v Kodani premiéra baletu TŘI MUŠKETÝŘI, choreografie a libreto Flindt, hudba Georges Delerue.

31.8. – se uskutečnila premiéra baletu BEATRIX, choreografie J. Carter, hudba Adam a Horovitz, London Festival Ballet ve Festival Hall v Londýně.

Vítězem třetího ročníku Mezinárodní baletní soutěže ve Varně se stala  Martine van Hamel z National Ballet of Canada. Získala první místo jako sólová tanečnice a navíc zlatou medaili jako celkově nejlepší účastnice v obou kategoriích. V seniorské  kategorii  získala zlatou medaili Marta Drottnerová.

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získali: Carmen De Lavallada a Sol Hurok.

 

1967

 

25.1. měl v provedení Royal Ballet v Covent Garden v Londýně premiéru balet STÍNOHRA, choreografie a libreto Antony Tudor, hudba Charles Koechlin, tančili Anthony Dowel, Derek Rencher, Merle Park.

 

7.2. měl ve Velkém divadle v Moskvě premiéru balet ASEL, choreografie Oleg Vinogradov, hudba Vladimir Vlasov, tančili Sorokina, Timofejeva, Fadějčev.

 

23.2.  měl v Covent Garden v Londýně premiéru balet ZTRACENÝ RÁJ, choreografie R.Petit, hudba Constant, tančil Royal Ballet, v hlavních rolích Rudolf Nurejev a Margot Fonteyn.

 

3.3.se narodila tanečnice a pedagožka LUDMILA KORBELOVÁ. Tanec studovala v baletní škole brněnského divadla. V letech 1982 – 85 působila v brněnské Redutě. Poté získala angažmá v Jihočeském divadle, kde se stala v roce 1986 sólistkou. Tančila např. Balerínu (Petruška), Runu (Radúz a Mahulena), Lízu (Marná opatrnost), Svanildu (Coppélie). Od roku 1996 vyučovala na soukromé baletní škole v Českých Budějovicích.

 

 

7.4. zemřel britský tanečník a baletní mistr HARCOURT ALGERANOFF. Tanec studoval u N. Legata a L. Tchernichevy. Stal se sólistou ve skupině A. Pavlovy a působil v Ballets Russes de Monte Carlo. V roce 1954 odešel do Austrálie, do Borovansky Ballet a zapojil se do utváření Australské národního baletu.

 

13.4. měl v State Theatre v New Yorku premiéru balet KLENOTY, choreografie George Balanchine, hudba Fauré, Stravinský a Čajkovský, tančil New York City Ballet.

 

9.5. zemřela tanečnice, choreografka a pedagožka ELLA FUCHSOVÁ. Tanec studovala u V. Pirnikova a A. Viscusiho. První angažmá měla v Ostravě u A. Viscusiho. Poté působila v Bratislavě a v Košicích. V letech 1926 – 31 byla primabalerínou a choreografkou v Olomouci.

1931 – 33 zastávala funkci choreografky a šéfky baletu v SND Bratislava. V Bratislavě si též otevřela soukromou baletní školu. V letech 1946 – 48 vyučovala na TK Bratislava. Jako choreografka nastudovala např. Nikotinu, Ptáka Ohniváka, Pana Twardovského či Slovanské tance. Vytvářela choreografie pro opery, operety a revue. (narozena 1905)

 

13.5. se ve Stuttgartu uskutečnila premiéra baletu QUATRE IMAGES, choreografie John Cranko, hudba Maurice Ravel.

 

15.7. v Moskvě zemřel tanečník a pedagog JURIJ GRIGOROVIČ KONDRATOV.

 

26.11. v Paříži zemřel tanečník, choreograf, baletní mistr a pedagog LEONID MICHAILOVIČ LAVROVSKÝ (narozen 1905).

 

1.12. měl v provedení American Ballet Theatre v City Center v New Yorku premiéru balet O PŮLNOCI, choreografie Feld, hudba Mahler.

 

Cenu CAPEZIO AWARD, kterou uděluje americká firma-výrobce baletní obuvi, v tomto roce získal Paul Taylor.

 

V tomto roce měl v Chicagu premiéru rockový balet ASTARTE, vytvořený Twylou Tharp pro Roberta Joffreye.

 

Cenu časopisu Dance Magazine – DANCE MAGAZINE AWARDS v tomto roce získali Eugene Loring, Alwin Nikolais a Violette Verdy.

1968

 

25.10. – se uskutečnila premiéra baletu ENIGMA VARIATIONS, choreografie F. Ashton, hudba Eglar, tančil Royal Ballet v Covent Garden v Londýně

1.11. – se v German Opera Berlin uskutečnila premiéra baletu KAIN A ÁBEL, choreografie K. MacMillan, hudba Panufnik

V tomto roce založil Arthur Mitchell Dance Theatre of Harlem, první stálou taneční skupinu orientovanou na klasický baletní repertoár, v níž převažují tanečníci černošského původu.

V tomto roce byl založen Švédský balet Brigit Cullbergové.

V Paříži byl založen francouzský baletní měsíčník Les Saisons de la Danse.

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získali: Erik Bruhn, Katherine Dunham a Carla Fracci.

1969

 

16.3. – se uskutečnila premiéra baletu ZKROCENÍ ZLÉ ŽENY, choreografie John Cranko, tančil Stuttgartský balet, Richard Cragun (Petruchio), Marcia Haydée (Kateřina), Sausanne Hanke (Bionca).

17.6. – v Moskvě zemřel tanečník a baletní mistr SERGEJ GRIGOROVIČ KOREŇ.

8.9. – v Praze zemřela tanečnice NAĎA HAJDAŠOVÁ. (nar. 1914)

24.12. – se uskutečnila premiéra baletu ACTUS TRAGICUS, choreografie Maurice Béjart, hudba J.S. Bach, tančil Balet 20. Století v Theatre Royal de la Monnaie v Bruselu.

V prosinci byl v Belgii založen soubor BALLET VAN VLAANDERN, u jehož zrodu stáli Brabants (první ředitel) a Leclair (první hlavní choreograf). Od roku 1977 se tento soubor jmenuje Royal Ballet of Flanders.

V tomto roce se narodila francouzská tanečnice SYLVIE GUILLEM.

Proběhl první ročník Mazinárodní soutěže baletních umělců v Moskvě, jehož zlatými medailisty se stali Michail Baryšnikov, Malika Sabirova a Nina Sorokina.

Alvin Ailey založil v newyorském Brooklinu ALVIN AILEY AMERICAN DANCE CENTRE a AMERICAN DANCE THEATRE. Z původních 125 studentů se škola rozrostla až na 3000 studentů. Soubor měl v začátcích pouhých sedm tanečníků včetně Aileyho, později  čítal 30 tanečníků.

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získali: Sir Frederic Ashton, Carolyn Brown a Ted Shawn.

1970

 

29.1. se v provedení New York City Ballet v State Theatre v New Yorku uskutečnila premiéra baletu V NOCI (In the Night), chor. J. Robbins, hudba F. Chopin.

5.2. se v provedení New York City Ballet v City Center v New Yorku uskutečnila premiéra baletu WHO CARES?, hudba G. Gershwin, chor. G. Balanchine.

20.3. v Leningradě (St. Petersburgu) zemřel ALEXANDR IVANOVIČ PUŠKYN, tanečník a pedagog leningradského choreografického učiliště.

7.5. se uskutečnila premiéra baletu DVOŘÁKOVY VARIACE, chor. Ronald Hynd, hudba A. Dvořák, London Festival Ballet v Grand Teatro del Liceo v Barceloně.

4.9. NATALIE MAKAROVA, sólistka leningradského Kirovova divadla (dnes Mariinského) požádala v Londýně o azyl po šestitýdenním hostování svého souboru v Royal Festival Hall.

V tomto roce byla v Anglii založena THE URDANG ACADEMY, která od roku 1978 působí při Covent Garden.

Alvin Ailey American Dance Theatre uskutečnil turné po šesti městech v tehdejším Sovětském Svazu, což je zíroveň pokládáno za první uvedení moderního tance v této zemi od dob Isadory Duncan.

New York City Ballet tančí své pětisté představení baletu Louskáček.

 

1971

8.1. – oficiálně debutoval první čistě černošský soubor orientovaný na klasický tanec DANCE THEATRE OF HARLEM v New Yorku v Guggenheim Museum. Kořeny tohoto souboru však sahají už do roku 1968. Zakladatelem byl Arthur Mitchell.

22.7. – se uskutečnila premiéra baletu ANASTASIA, choreografie a libreto K. MacMillan, hudba Čajkovský a Martinů, Royall Ballet v Covent Garden v Londýně.

8.10. – se uskutečnila premiéra baletu NIŽINSKÝ, KLAUN BOŽÍ, hudba Pierre Henry a P.I. Čajkovský, choreografie Maurice Béjart, uvedeno v Bruselu Baletem 20. Století. Tančili Jorge Donn (nižinský), P. Bortoluzzi (Růže), Suzanne Farrell a další.

6.12. – v Paříži zemřela MATYLDA KŠEŠINSKÁ, ruská tanečnice a pedagožka, primabalerína Petipových baletů v Mariinském divadle v Petrohradě. Jednu sezónu vystupovala v Ruském baletu Sergeje Ďagileva, založila si vlastní baletní školu v Paříži. (nar. 1872)

1972

 

22.2. v Los Angeles  zemřela rusko-americká tanečnice, choreografka a pedagožka BRONISLAVA NIŽINSKÁ. Tanec studovala v Carské baletní škole v Petrohradě, kde absolvovala v roce 1908. Její jméno je spjato především s Ďagilevovým  Ruským baletem. (nar. 1891).

6.4. se v provedení Scotish Theatre Ballet v Kong´s Theatre v Edinburghu uskutečnila premiéra baletu HOFFMANOVY POVÍDKY. Libreto+chor. Darrell, hudba J. Offenbach.

5.5. premiéra ALLUMEZ LES ÉTOILES – balet o 13. Scénách, chor. Roland Petit,  hudba: S. Prokofjev, Šostakovič, Musorgský a gregoriánské národní písně, tančil Ballet de Marseille v Marseilles.

10.6. se ve Velkém divadle v Moskvě uskutečnila premiéra baletu ANNA KARENINOVÁ,  choreografie Maja Plisecká, která také tančila hlavní roli. Kostým pro ní navrhnul Pierre Cardin.

26.6. v Los Angeles zemřel jeden ze slavných tanečníků ruské školy I. Poloviny 20. Století DAVID LICHINE, partner Anny Pavlovoé, sólista souboru Ballets Russes de Monte Carlo a jiných souborů, který se později usadil v Los Angeles. Zde si založil skupinu a soukromou školu, na které vyučoval až do své smrti.

18.8. zemřela v Paříži LJUBOV JEGOROVOVÁ, jedna z předních představitelek carské baletní školy, sólistka Mariinského divadla. Od roku  1923 měla v Paříži baletní školu, ve které byli jejími žáky např. E. Pagava, S. Schwarz, J. Charrat aj.

27.8. se narodila česká tanečnice TEREZA PODAŘILOVÁ. V roce 1990 absolvovala TK v Praze, v letech 1988-90 a v roce 1993 stáž na Tanzakademie v německém Kolíně nad Rýnem. Od roku 1990 byla členkou a od roku 1992 sólistkou baletu Národního divadla v Praze.

9.9. v Praze zemřela česká tanečnice MARIE DOBROMILOVÁ (nar. 1892).

 

Mariinského divadla. Od roku 1909 začala účinkovat v souboru Ruské balety, jehož se stala v roce 1911- 14 řádnou členkou. Tančila např. v baletech Karneval a Petruška.

Během I. sv. války se začala věnovat choreografii a pedagogice. K jejím úspěšným žákům patřil S. Lifar. V roce 1921 se znovu připojila k souboru Ruské balety, nyní jako choreografka. Vytvořila zde tituly např. Spící princezna, Lišák, Svatby, Laně, Modrý vlak.

V roce 1928 spolupracovala se souborem I. Rubinsteinové, pro který vytvořila premiéry slavných titulů: Polibek víly a Bolero. Od roku 1938 žila v Los Angeles, kde si otevřela baletní školu. Jako hostující choreografka uváděla své balety v různých baletních souborech.

Narodila se NADĚŽDA PAVLOVOVA. Studovala na Permském baletním učilišti a v Permském divadle P.I.Čajkovského vytvořila své první velké role: Giselle, Svanildu, Julii, Kitrí. Poté se stala členkou Velkého divadla v Moskvě.

Proběhl VI. Ročník Mezinárodní  baletní soutěže ve Varně. První místo v kategorii mladších obsadila Češka Hana Vláčilová.

Baletní soubor National Ballet of Canada poprvé vytupuje v zámoří.

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získali Anthony Dowell a Judith Jamison.

1973

 

22.4. v Praze zemřel REMISLAV REMISLAVSKÝ, vl. Jménem Szymborski. Jako tanečník a choreograf působil mj. v Národním divadle v Praze, v divadle Varieté, ale také v Teatro Colón v Buenos Aires. Do ND, kam přišel současně se svou žačkou Jelizavetou Nikolskou, byl angažován jako sólový tanečník, baletní mistr a choreograf a působil zde od září 1923 do června 1927 (nar. 1897).

7.-19. 6. Proběhla  II. Mezinárodní soutěž baletních umělců v Moskvě. Zúčastnilo se jí 90 soutěžících. Zlatou medaili a titul laureáta získala Nděžda Pavlovová spolu s Amparo Brito Gonzalesovou z Kuby. V mužské kategorii se o první místo rozdělili Vjačeslav Gordějev a Alexandr Godunov, oba z Ruska.

26.6. v Dublinu tragicky zemřel tanečník, choreograf a šéf baletu ve Stuttgartu JOHN CRANKO (nar. 1927).

4.10. se uskutečnila premiéra baletu ADAGIO HAMMERKLAVIER, chor. H. van Manen, hudba L. van Beethoven, Dutch National Ballet v Stadsschouwburgu v Amsterodamu.

V tomto roce proběhl první ročník mezinárodní baletní soutěže PRIX DE LAUSANNE.

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok obdržel Rudolf Nurejev.

 

 

1974

 

5.2. – zemřela britská tanečnice LYDIA SOKOLOVA, vl. Jménem Hilda Munnings (nar. 1896).

7.3. – se uskutečnila premiéra baletu MANON, choreografie a libreto K. MacMillan, hudba Massenet, Royall Ballet v Covent Garden v Londýně. V hlavních rolích tančili Antoniette Sibley a Anthony Dowell.

14.3. – zemřel tanečník, choreograf a pedagog ruského původu VICTOR GSOVSKY. Od roku 1924 působil v Barlíně, ve 40. Letech pracoval ve Francii.

14.3. – se uskutečnila premiéra baletu AMERICAN GENESIS, choreografie Paul Taylor, hudba Bach, Haydn, Martinů, Gottschalk a John Faley. Paul Taylor Dance Company v Brooklyn Academy of Music v New Yorku. Pouze 10 tanečníků tančilo pět příběhů z bible.

2.7. – požádal MICHAIL BARYŠNIKOV, tanečník Kirovova (Mariinského) divadla , o azyl v kanadském Torontu. V témže roce debutuje v Americe v baletu Giselle. Jeho partnerkou je Natalia Makarova.

1.8. – v Praze zemřela česká tanečnice ŠTĚPÁNKA KLIMEŠOVÁ (nar. 16.2. 1900).

22.9. – v Praze zemřel český tanečník VÁCLAV POHAN (nar. 15.1. 1892).

7.10. – se v Londýně uskutečnila premiéra baletu ELITE SYNCOPATION, choreografie K. macMillan.

V tomto roce proběhl VII. Ročník Mezinárodní baletní soutěže ve Varně. Druhou cenu v kategorii juniorů získal Čech Lubomír Kafka.

V tomto roce byla vytvořena filmová verze baletu ANNA KARENINA s Majou Pliseckou v hlavní roli.

Cenu CAPEZIO AWARD, kterou uděluje americká firma-výrobce baletní obuvi, v tomto roce získal R. Joffrey.

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získali Gerald Arpino, Maurice Béjart, Antony Tudor.

1975

 

V lednu tančil Royal Ballet v Covent Garden své pětisté představení baletu Spící krasavice. V hlavních rolích se představili Sibley a Dowell.

 

V lednu tančila Noriko Ohara jako první japonská tanečnice hlavní roli v britském baletním souboru. Byla to Svandilda v Coppélii v podání Festival Ballet.

20.2. se ve Velkém divadle v Moskvě  uskutečnila premiéra baletu IVAN HROZNÝ, choreografie a libreto J.Grigorovič, hudba S. Prokofjev. Tančili J.Vladimirov, N. Bessmetnova, B. Akimov.

23.2. ve Varšavě zemřel LEON WOJCIKOWSKY, žák Bergera a Cecchettiho, sólista v Ďagilevově souboru.

5.3. se v provedení Royal Ballet v Covent Garden uskutečnila premiéra baletu ČTVERO ROČNÍCH DOB na hudbu Antonia Vivaldiho, choreografie K. MacMillan.

V dubnu hostoval v londýnském Coliseu National Ballet of Canada. Na závěr hostování soubor předvedl Coppélii s Rudolfem Nurejevem jako Franzem a Erikem Bruhnem v roli doktora Coppélia.

V květnu poprvé přijíždí do Londýna baletní soubor z Japonska. Tokijský balet předvedl v Sadler's Wells Theatre "Symphony in C", "Les Sylphides" a "Paquitu".

3.5. v Londýně zemřel autor baletní notace RUDOLF BENESH (nar. 1916)

19.6. se uskutečnila premiéra baletu LUCIFER, libreto a choreografie Marta Graham, hudba Halim El-Dabh, Marta Graham Dance Company v Uris Theatre v New Yorku, tančili Rudolf Nurejev a Margot Fonteyn.

15.7. v New Yorku zemřel americký tanečník CHARLES WEIDMAN (nar. 1901).

5.8. v Moskvě zemřel ruský tanečník, choreograf a pedagog ALEXANDER ALEXANDROVIČ LAPAURI (nar. 1926).

7.10. v Paříži zemřel ruský tanečník a pedagog BORIS KNIASEFF (nar. 1900)

18.10. v Moskvě zemřel tanečník, choreograf a baletní mistr LEONID BENJAMINOVIČ JACOBSON (nar. 1904).

11.12. se uskutečnila premiéra baletu RITUÁLY, choreografie K. MacMillan, hudba B. Bartók, Royal Ballet v Covent Garden v Londýně.

12.12. v Moskvě zemřel ruský tanečník a pedagog ALEXEJ NIKOLAJEVIČ JERMOLAJEV (nar. 23.3. 1910).

V tomto roce byl založen PRAŽSKÝ KOMORNÍ BALET PAVLA ŠMOKA.

V tomto roce vzniknul BALLET INTERNATIONAL  DE  CARACAS.

V Mnichově zemřel německý tanečník HEINZ BOSL (nar. 1946).

Jiří Kylián se stává ředitelem Nederlans Dans Theater.

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získali Alvin Ailey, Cynthia Gregory a Arthur Mitchell.

1976

 

12.2. se uskutečnila premiéra jednoaktového baletu MĚSÍC NA VENKOVĚ, chor. F. Ashton, hudba F. Chopin, tančil Royal Ballet v Covent Garden v Londýně.

13.5. se uskutečnila premiéra baletu UNION JACK, chor. George Balanchine, hudba folklórní, vojenská a námořnická hudba, New York City Ballet v New York State Theatre. Předpremiéra tohoto baletu se uskutečnila 12.5.

Uměleckým ředitelem National Ballet of Canada se stal Alexander Grant. Na tomto postu setrval až do roku 1983, kdy po něm toto místo převzal Erik Bruhn.

Proběhla VIII. Mezinárodní soutěž ve Varně. Stříbrnou medaili v kategorii starších si vytančila Hana Vláčilová a bronzovou příčku obsadil Lubomír Kafka.

Proběhl IV. Ročník PRIX DE LAUSANNE. Zlatou medaili získala Jana Kůrová a cenu Za nejlepší klasickou variaci spolu s cenou Nejlepší Evropanky si vytančila Michaela Černá.

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získali Michael Bennett, Suzanne Farrell a E. Virginia Williams.

1977

 

12.2. zemřel polsko-britský tanečník a pedagog STANISLAV IDZIKOWSKI. Studoval u E. Cecchettiho. Debutoval v Londýně a začal tančit u A. Pavlovy. V letech 1914 – 1926 a 1928 – 29 byl členem Ruských baletů S. Ďagileva. Vytvořil role v baletech Massina (La Boutique Fantasque, Le Tricorne, Pulcinella) a Balanchina (Jack in the Box). Velký úspěch měl jako Modrý pták v baletu Spící princezna. Jako host vystupoval v souboru Vic-Wells Ballet, kde tančil v baletech F. Ashtona.

13.2. proběhl pátý ročník PRIX DE LAUSSANE. Sešlo se na ní 52 soutěžících z 12 zemí. Čtyři Prix de Lausanne, kterými jsou roční studijní pobyty na známých baletních školách ( při pařížské Opeře, v Cannes, škola při Královském baletu v Londýně a škola při American Ballet Theatre v New Yorku) získali F. Olivieri aj.Ch. Maillot z Francie, B. Brinová z Anglie a T.V. Mateuo ze Španělska. Tříměsíční stáž na Akademii klasického tance v Monte Carlu získala Češka Lenka Jarošíková.

26.3. zemřela tanečnice, baletní mistryně a choreografka MÁŠA CVEJIŠOVÁ. Tanec studovala u A. Bergera. V letech 1914 – 20 měla angažmá v ND v Praze. V letech 1929 – 36 byla šéfka baletu a choreografka v ND v Brně. V letech 1936 – 44 a 48 – 61 působila jako choreografka brněnské zpěvohry. V Brně nastudovala řadu děl z repertoáru Ruských baletů. V letech 1930 – 44 vyučovala na baletní škole I. V. Psoty.

13.-24.6. proběhl třetí ročník Mezinárodní soutěže baletních umělců v Moskvě. Zúčastnilo se ho 77 soutěžících z 23 zemí. Vítězi se stali Alla Michalčenková, Michail Krapivin z Ruska a Danilo Radojevic z Austrálie.

1.9. byla poprvé v historii tanečního oddělení pražské Konzervatoře otevřena specializovaná třída lidového tance.

22.10. se v Plzni uskutečnila česká premiéra baletu ANNA KARENINA na hudbu R. Ščerdina.

Patricia McDonald založila v Anglii NORTHEN BALLET SCHOOL.

Britská tanečnice Margot Fonteyn dostala při příležitosti Shakespearových dnů v Hamburku Shakespearovu cenu. Poprvé v historii bylo toto vysoké vyznamenání uděleno zástupci tanečního umění.

V tomto roce byl v Mexiku založen časopis věnovaný profesionálnímu scénickému tanci Danza y Teatro.

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získali  Murray Louis, Natalia Makarova a Peter Martins.

1978

18.5. – se uskutečnila premiéra baletu MLÁDÍ. Choreografie Jiří Němeček, hudba Leoš Janáček, Národní divadlo v Praze.

26.5. – zemřela tanečnice TAMARA PLATONOVNA KARSAVINA (ar. 1885).

10.7.-24.7. – proběhl devátý ročník MEZINÁRODNÍ BALTNÍ SOUTĚŽE VE VARNĚ. Zúčastnilo se ho 111 soutěžících z 21 zemí. V kategorii A-seniorů získali zlatou medaili Raisa Chilko a Lubomír Kafka, stříbrnou si odnesla Jana Kůrová.

V září si otevřela Bridget Espinosa v Londýně LONDON STUDIO CENTRE.

15.10. – vyšlo první číslo francouzského časopisu DANSE.

23.11. – zemřela česká tanečnice NINA JIRSÍKOVÁ (nar. 1910).

V tomto roce proběhla VI. MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽ V LAUSANNE. Ceny získali šestnáctiletá Francouzka Isabelle Camboulasová, osmnáctiletá Japonka Naoumi Joshidová, sedmnáctiletý Francouz Michel Fons a další Francouz Philippe Anota.

Proběhl druhý ročník MEZINÁRODNÍ BALETNÍ SOUTĚŽE V JAPONSKU (soutěž párů). Zvítězili Ludmila Smorgachova  a Sergej Lukin z tehdejšího Sovětského svazu, stříbrní bili Jana Kůrová a Lubomír Kafka.

Maurice Béjart uvedl v Bruselu svou stou choreografii. Byla jím Offenbachova GAITÉ PARISIENNE, velký balet z doby Druhého císařství. Ústřední postavou příběhu je Bim, kterého tančil Victor Ullate.

Ve věku 60 let zemřel v Americe ANDRÉ EGLEVSKY (nar. 1918).

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získali Michail Baryšnikov, Raoul Gelabert a Bella Lewitzky.

1979

 

V lednu propukly nepokoje v Národním baletu v Teheránu (Írán) a tento soubor se rozpadnul. Na vině byl nedostatek elektřiny a jídla, protože hlavní sponzor souboru Íránský šách byl sesazen. Členové souboru většinou pocházeli z USA a Anglie.

14.-18. 2. Se uskutečnil další ročník mezinárodní soutěže Prix de Lausanne.

 

16. 5. se v Birminghamu uskutečnila premiéra baletu Meadow of Proverbs, inspirovaný Goyovými obrazy. Choreograf David Bintley.

 

23.5. oslavila Margot Fonteyn své 60. narozeniny v Covent Garden (narozena je 18.5.). Zatančila zde krátké sólo, které obsahovalo krokové kombinace z mnoha jejích známých rolí. Také zatančila Tango. Na závěr jí zazpíval "Happy Birthday to You" Michael Somes.

18.-29. 6. se v hlavním městě amerického státu Mississippi Jacksonu uskutečnil první ročník Mezinárodní baletní soutěže. Zlatou medaili si vytančil Čech  Lubomír Kafka, v kategorii žen zlatá medaile udělena nebyla, stříbrnou získala Češka Jana Kůrová.

9.11. se v Ústí nad Labem uskutečnila světová premiéra baletu MACBETH v choreografii Jiřího Blažka.

Během turné baletu Velkého divadla z Moskvy zůstali v USA jeho přední tanečníci Alexandr Godunov a Leonid a Valentin Kozlovovi.

Královské dánské divadlo uspořádalo I. Bournonvillův festival, který se setkal s velkým úspěchem. Druhý ročník proběhl v roce 1992.

Na Kubě v tomto roce proběhl Mezinárodní baletní festival. Jeho zakladatelkou byla tanečnice Alicia Alonso.

V Německu zemřel legendární tanečník LEONIDE MASSINE (nar. 8.8. 1895).

V létě tohoto roku byl v Japonsku uspořádán velký baletní festival za účasti nejslavnějších tanečníků té doby: Alicie Alonso, Mají Plisecké, Paola Bortoluzziho, Marcii Haydée, Richarda Craguna, Vladimira Vasiljeva a dalších.

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získali Aaron Copland, Jorge Donn a Erick Hawkins.

1980

V lednu byla v africkém Togu uspořádána Mezinárodní baletní radou Unesca (CIDD) II. Mezinárodní konference choreografů. Jednalo se zejména o specifických problémech afrických a asijských tanečních tvůrců. Dalším tématem byla balet pro děti. V čele konference stál Bengt Häger.

V květnu proběhla v Ósace III. Světová baletní soutěž v Japonsku (soutěž dvojic). Na prvním ročníku získali stříbrnou medaili Hana Vláčilová a Lubomír Kafka, na druhém ročníku si stříbro opět vytančil Lubomír Kafka tentokrát s Janou Kůrovou.

1.7. – 8.7. proběhl desátý ročník MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽE VE VARNĚ. Zlaté medaile si odvezli v kategorii juniorů Nina Ananišvili a Sergej Vicharev, v seniorech Stanislav Isajev.

7. a 8. 7. Proběhla ve Varně v návaznosti na X. ročník Mezinárodní baletní soutěže teoretická konference, které se mimo jiné zúčastnili Jurij Grigorovič, Robert Joffrey, Sofia Golovkina a další.

Od tohoto roku do roku 1989 je Michail Baryšnikov uměleckým ředitelem Amerického baletního divadla )American ballet Theatre).

V tomto roce byla v americkém Portlandu (stát Maine) založena THE PORTLAND SCHOOL OF BALLET.

Na sedmém ročníku baletní soutěže PRIX DE LAUSANNE získala třetí místo Češka Lenka Jarošíková.

V tomto roce byl založen španělský soubor Národní klasický balet. Jeho zakladatelem byl někdejší sólista Baletu 20. Století Victor Ullate.

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získali Patricia McBride, Ruth Page a Paul Taylor.

1981

 

14.1. – v Dallasu zemřel GEORGE SKIBINE, žák Preobraženské a Fokina, manžel Marjorie Tallchief.

1982

16.1.zemřel tanečník, choreograf a pedagog ROBERT BRAUN. Tanec studoval u M. Klimešové a J. Nikolské. Působil jako stepař, artista a akrobatický tanečník v různých varieté.
V letech 1938 – 45 byl členem Národního divadla v praze. V letech 1945 – 48 byl baletním mistrem a choreografem Velké opery 5. května, poté v Národním divadle. V letech 1964 – 71 byl šéfem baletu v Ústí nad Labem. Jako tanečník měl největší úspěch v titulní roli baletu Krysař (1942) v choreografii J. Jenčíka. Jako choreograf uvedl např. Čarodějná láska, Jarní symfonie, Don Juan, Giselle, Podivuhodný mandarín, Othello. V letech 1945 – 50 vyučoval klasický tanec na Taneční konzervatoři v Praze. (nerozen 1914)

18.5. zemřela tanečnice, pedagožka a choreografka MIRA HOLZBACHOVÁ. Tanec studovala u A. Dubské, F. Borecké a moderní taneční směry v Německu a Francii. V roce 1922 absolvovala dramatické oddělení pražské konzervatoře. Spolupracovala s představiteli divadelní avantgardy. Otevřela si v Praze školu moderního tance, z níž vzniklo Umělecké studio. V době války se politicky angažovala. Po okupaci odjela do USA, kde žila sedm let. Od roku 1946 žila opět v Praze. Stala se choreografkou AUS VN a v letech 1953 – 7 vedla kurzy lidové tvořivosti. Napsala knihu Amerika Indiánů (1963).

V červnu zemřela ve svých 94 letech MARIE RAMBERT.

V červnu hostoval v Paříži balet Kirovova divadla z Leningradu a svět objevil nové jméno: Altynai Asylmuratova. Po té, co zatančila ukázky z baletu Esmeralda, jí !celá Paříž ležela u nohou".

V říjnu debutovala Alessandra Ferri v roli Mary v MacMillanově baletu Mayerling v Covent Garden v Londýně. Dancing Times toto vystoupení označil jako "naprostý triumf".

Výbor pro tanec při Mezinárodním divadelním ústavu UNESCO vyhlásil den narození Jeana Georgesa Noverra (29.duben) MEZINÁRODNÍM DNEM TANCE.

V tomto roce byla Christopherem Gablem, bývalým šéfem Royal Ballet a Annou Stannard založena CENTRAL SCHOOL OF BALLET v Londýně.

Proběhl II. ročník Mezinárodní baletní soutěže v Jacksonu. zlato v seniorské kategorii si vytančila Janie Parker z USA   a v juniorské to byla Gina Gailhyatt z Německa.

Cenu časopisu Dance Magazine - Dance Magazine Awards v romro roce získali: Fernando Bujones, Laura dean, Arnold Spohr a Lee Theodore

1983

 

30.4. – zemřel GEORGE BALANCHINE v Roosvelt Hospital v New Yorku. (nar. 1904)

25.11. – zemřel britský tanečník, choreograf a pedagog ANTON DOLIN .(nar. 1904)

V tomto roce se Erik Bruhn stává uměleckým ředitelem Kanadského národního baletu (National Ballet of Canada). Byl jím až do roku 1986.

V tomto roce se tanečník a choreograf Rudolf Nurejev stal ředitelem baletu pařížské Opery.

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získali: Jeannot Cerrone, John Neumaier, Michae Smuin, Martine van Hamel

1984

 

15.1. – zemřel tanečník, choreograf a pedagog ROSTISLAV ZACHAROV, autor knihy Umění choreografa (1954).

9.2. – zemřela britská tanečnice a choreografka MARY SKEAPING. (nar. 1902)

22.7. – zemřela ruská tanečnice a pedagožka VĚRA NĚMČINOVOVÁ. (nar. 1899)

V tomto roce proběhl v New Yorku první ročník International Competition. Zlatou medaili získala Victoria Mazzarelli z USA.

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získali: Alexandra Danilova, Robert Irving, Donald Saddlet a Tommy Tune

1985

 

12.-28.6. – proběhl V. ročník Mezinárodní baletní soutěže v Moskvě, jíž se zúčastnila téměř stovka soutěžících z 25. zemí. První cenu v kategorii ženy získaly dvě tanečnice: Nina Ananiašvili a Marina Leonkina. V mužích první místo získal Julio Bocca z Argentiny, stříbrnou příčku si rozdělili Andris Liepa, Viktor Jaremenko a Francouz Pablo Savoy.

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získali: Charles „Honi“ Coles, Richard Cragun, Frederic Franklin, Heather Watts a Walter Sorell

1986

 

1.4.  v Torontu zemřel dánský tanečník ERIK BRUHN (nar. 1928).

28.4.  se uskutečnila premiéra baletu SNĚHOVÁ KRÁLOVNA, chor. David Bintley, v Hippodrome v Birminghamu. V roli Sněhové královny se představila Samira Saidi.

8.7.  zahájil balet pařížské Opery své první turné po USA od roku 1948. Při velikém gala s American Ballet Theatre tančili také ředitelé obou těchto souborů Rudolf Nurejev a Michail Baryšnikov.

12.-28. 7. Se uskutečnil  dvanáctý ročník Mezinárodní baletní soutěže ve Varně. Zúčastnilo se jí 105 tanečníků z 25 zemi. V kategorii A – starší ženy nebyla první cena udělena, v mužské kategorii zvítězil Ilgiz Galimulin. V kategorii B – mladší se vítězi stali Vladimir Malachov a Li Ying z Číny. Cenu za uměleckost si odnesla česká tanečnice Marie Hybešová.

 

19.-29. 9. Proběhl v Montrealu první mezinárodní FESTIVAL INTERNATIONAL DE LA NOUVELLE DANSE.

28.9. zemřel Sir ROBBERT HELPMANN.

8.10. měl premiéru balet GALANTNOSTI, choreografie David Bintley, tančil londýnský Royal Ballet, hudba W.A. Mozart

 

15.12. zemřel ruský tanečník a choreograf SERGE LIFAR. Tanec studoval u B. Nižinské v Kyjevě. V roce 1923 se stal členem souboru Ruské balety S. Ďagileva. Tančil zde v baletech B. Nižinské, L. Massina a G. Balanchina. V roce 1929 se stal sólistou a později baletním mistrem Pařížské opery, kde působil s dvouletou pauzou až do roku 1958. Vytvořil tu mnoho choreografií; Stvoření Prometheova, Icare, Le Roi nu, Alexander le Grand, Istar, Bolero, Joan de Zarissa, Suite en blanc, La Péri, Romeo a Julie ad. V roce 1947 založil Paris Institut Chorégraphique a v roce 1957 Université de la Danse. Napsal též mnoho knih o tanci; Ďagilev, historie Ruských baletů, Vestris, Bůh tance, Můj život.

V tomto roce proběhl 3. Ročník Mezinárodní baletní soutěže v Jacksonu (USA). Zúčastnilo se jí 63 tanečníků z 36 zemí. V kategorii starších tanečníků získali zlatou medaili Vadim Pisarev z Ruska a Oliver Matz z Německa a z tanečnic to byla Kiki Lammersen rovněž z Německa. V kategorii mladších se na prvním místě umístili Nina Ananišvili a Andris Liepa, oba sólisté Velkého divadla v Moskvě.

 

1987

28.2. 1987 zemřela americká tanečnice NORA KAYE. Tanec studovala u M. Fokina, v baletní škole při Metropolitní opeře a ve School of the American Ballet, jehož se v roce 1935 stala členkou. Tančila zde významné dramatické role v baletech A. Tudora – Pillar of Fire a A. de Mille – Fall River Legend. V letech 1951 – 54 byla členkou New York City Ballet, kde účinkovala v baletech J. Robbinse. V letech 1954 – 9 se opět vrátila do ABT a tančila hlavní role v choreografiích Winter´s Eve a Journey K. MacMillana. Poté tančila v baletech svého manžela Herberta Rosse.

25.3. zemřela tanečnice OTOVÁ. Tanec studovala u A. Viscusiho. V roce 1919 měla angažmá v Novém německém divadle v Praze. V letech 1921 – 23 byla sólistkou v Ostravě a v letech 1923 – 32 v SND v Bratislavě. Poté působila v Olomouci a 1939 – 45 v Plzni.

19.4. zemřel britský tanečník a choreograf ANTONY TUDOR. Tanec studoval u M. Rambert a v roce 1930 se stal členem Ballet Rambert. Tady začal stavět i své první choreografie; Lysistrata, Adam a Eva, The Planets, Jardin aux lilas, Dark Elegies. V roce 1939 odešel do New Yorku, kde spolupracoval se souborem Ballet Theatre. Vytvořil zde např. Pillar of Fire, Romeo a Julie, Shadow of the Wind. Později spolupracoval s Royal Swedish Ballet či s New York City Ballet. Jako pedagog působil v baletní škole při Metropolitní opeře a v Juilliard School.

Choreograf Maurice Béjart se v tomto roce na trvalo přestěhoval se svým Baletem XX.století z Belgického Bruselu do švýcarského Lausanne.

Proběhl II. ročník NEW YORK INTERNATIONAL BALLET COMPETITION. Zlatou medaili si vytančil Kubánec Josem Manuel Torres Carreno.

Cenu časopisu Dance Magazine - Dance Magazine Awards v tomto roce získali: Merrill Ashley, Trisha Brown, Liz Thompson, David Whitel a Doris Hering.

1988

 

18.8. – zemřel tanečník a choreograf SIR FREDERICK ASHTON. (nar. 1904)

28.10. – se anglický tanečník Wayne Sleep zapsal do Guinnessovy knihy rekordů, když se mu podařilo za 2 minuty předvést 158 grand jetés podél překladního přístaviště Dunston Staiths v Gatesheadu v Anglii.

Ve vraně proběhl 13. Ročník Mezinárodní baletní soutěže. (Mezi finalisty byla i Darja Klimentová.)

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získali: Moscelyne Larkin, Roman Jasinski a Kyra Nicholas

1989

26.3. – zemřel tanečník MARIS LIEPA. (nar. 1936)

18.5. – k výročí 70. narozenin Margot Fonteyn uvedl Královský balet premiéru Minkusovy Bajadéry v nastudování Natalie makarové. Toto představení bylo věnováno oslavenkyni.

24.10. – byla v Paříži poprvé udělena „Cena Sergeje Lifara“. Jejím držitelem se stal Vladimír Malachov

V tomto roce zemřel český tanečník LUBOMÍR KAFKA. (nar. 1956)

V tomto roce proběhl 6. ročník Mezinárodní soutěže baletních umělců v Moskvě. V sólistech první cena udělena nebyla, stříbrnou medaili si odnesla Koiti Kubo z Japonska. V duetech žen zvítězila Švýcarka Kristýna MacDermot a v kategorii mužů zvítězil Vladimír Malachov.


DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one