Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................

CO SE V BALETU STALO V ROCE 1900-1999

1930

 

29.7. se v Alleghany County (USA) narodil tanečník, choreograf a baletní ředitel PAUL TAYLOR. Studoval u M. Graham, Limóna, Tudora.

25.9. se ve městě Gorlovka (Rusko) narodil tanečník LADISLAV SOBOTKA. V roce 1937 se jeho rodina vrátila do Čech. V roce 1949 se stal členem baletního souboru Národního divadla v Praze. Ze scény odešel v roce 1974.

26.10. měl v Kirovově divadle v Leningradě premiéru balet ZLATÝ VĚK. Hudba Dimitrij Šostakovič, choreografie E. Kaplan a Vainonen.

20.11. Se narodila ruská tanečnice MAJA PLISECKÁ. Na scéně moskevského Velkého divadla začala působit od roku 1943. Ze spolupráce s jejím manželem, hudebním skladatelem Rodionem Ščedrinem vzniklo několik baletních opusů: Carmen, kterou pro ni choreografoval v roce 1967 Kubánec Alberto Alonso, v roce 1972 Anna Kareninová, kterou sama inscenovala, v roce 1980 to byl balet Racek. Nezapomenutelné je její ztvárnění Umírající labutě. Plisecká patří mezi několik málo balerín, které se staly legendou ještě za svého života.

24.12. se narodil americký tanečník, choreograf, pedagog a baletní ředitel ROBERT JOFFREY. V roce 1956 založil spolu s Arpinem vlastní skupinu Joffrey Ballet.

V tomto roce zemřela tanečnice VIRGINIE ZUCCHI (narozena 1847).

V New Yorku zemřel švédský tanečník JEAN BÖRLIN (narozen 1893).

V Paříži zemřela italská tanečnice CARLOTTA BRIANZA (narozena 1867).

V Londýně byla založena CAMARGO SOCIETY.

 

1931

5.1. se ve městě Rogers v Texasu narodil americký tanečník, choreograf a baletní ředitel ALVIN AILEY. Studoval v Hortonu v Kalifornii u M. Graham, Holma a M. Weidmana v New Yorku. Jako tanečník debutoval v roce 1950. V roce 1958 založil Alvin Ailey American Dance Theatre.

23.1. zemřela na zájezdu v Haagu na zápal plic jedna z nejslavnějších tanečnic všech dob ANNA PAVLOVOVÁ (narozena 1881).

8.2. se v Moskvě narodil VLADIMÍR VASILJOV, tanečník a choreograf, jenž se svou ženou Natálií Kasatkinou uvedl řadu baletů jak ve Velkém divadle v Moskvě, tak i pro jiné ruské scény.

26.4. měl premiéru balet PRŮČELÍ. Camargo Society v Cambridge Theatre v Londýně, tančili L. Lopokova, A. Markova, F. Ashton. HudbaWalton, choreografie Frederick Ashton.

22.5. měl v pařížské Opeře premiéru balet BACCHUS A ARIADNA. Hudba Roussel, choreografie S. Lifar. Tančili S.Lifar, O. Spesivcevová.

23.6. měl v pařížské Opeře premiéru balet AMPHION (podle Valéryovi básně). Hudba Honegger, choreografie L. Massine, dekorace Benois.

31.8. se v Jičíně narodila tanečnice VLASTA ŠILHANOVÁ, která od roku 1951 působila v souboru Národního divadla v Praze.

22.11. se v Třebověticích u Jičína narodil tanečník JAROMÍR PETŘÍK.Absolvoval přípravku baletu ND a stáž v Leningradském státním tanečním učilišti A. J. Vaganovové. V roce 1949 nastoupil angažmá v Národním divadle, kde setrval až do roku 1987. Sólistou byl jmenován v roce 1957. Díky svému mladému zjevu a taneční noblese byl zpočátku obsazován do lyrických rolí: Paris v Romeovi a Julii, Vavřena ve Filosofské historii, Švanda ve Švandovi dudákovi, Dafnis v Dafnidovi a Chloe. Naopak smysl pro herecký projev uplatnil například v baletech Krysař a Juan. Po absolvování stáže v Leningradě rozvinul svou uměleckou profesi v plné šíři. Tančil Prince v Labutím jezeře, Ivana v Ptákovi Ohnivákovi, Romea v Romeovi a Julii, Othella ve stejnojmenném baletu nebo Odyssea v Bloudění Odysseově. Od 70. let byl obsazován převážně do charakterních postav. Za všechny jmenujme Tybalta v Romeovi a Julii, Krassa ve Spartakovi nebo titulní roli v Podivuhodném mandarínovi. V letech 1969–1974 působil jako pedagog na pražské Taneční konzervatoři. Byl nositelem Ceny Thálie 1999 za celoživotní mistrovství a držitelem titulu zasloužilý umělec z roku 1968. Zemřel 29.1. 2007.

29.11. se uskutečnila premiéra baletu RIO GRANDE. Choreografie F. Ashton, hudba Lambert, Camargo Society v Savoy Theatre v Londýně. Tančili Lopokova, Gore, Markova.

24.12. se narodila tanečnice VIKTORKA VIKTORINOVÁ. V roce 1950 absolvovala Taneční konzervatoř Praha a první angažmá měla v AUS VN. Poté byla sólistkou v Karlíně, Plzni, Kladně a od roku 1967 v Národním divadle v Praze. Od roku 1970 působila v Salcburku.

Uplatnila se hlavně v lyrických rolích; Elvíra (Don Juan), Agnes (Krysař), Olja (Mládí), Sněhurka, Princezna (Z pohádky do pohádky).

 

 

 

1932

V lednu byl bývalými členy Ruského baletu Sergeje Ďagileva Kochnem, Balanchinem, Massinem a Doubrovskou založen BALLET RUSSES DE MONTE CARLO.

 3.2. se narodil francouzský tanečník, choreograf a pedagog PIERRE LACOTTE. Tanec studoval ve škole při Pařížské opeře, kde měl v letech 1946 – 55 angažmá. Poté si založil vlastní taneční skupinu Ballet de la Tour Eiffel. V roce 1985 se stal ředitelem Ballet de Monte Carlo. V choreografické tvorbě se věnuje především rekonstrukci romantických baletů; La Sylphide, Coppélie, Faraónova dcera ad., které uvádí po celém světě.

  21.3. se narodil tanečník, choreograf a pedagog OTTO ŠANDA. V roce 1953 absolvoval Taneční konzervaroř v Praze, v té době již působil jako sólista v Armádní opeře. Po jejím zrušení v roce 1955 přešel do Národního divadla v Praze (od roku 1956 sólista). Postupně působil jako asistent režie a pedagog operního baletu ND. V letech 1992 – 99 byl choreografem a vedoucím baletu Státní opery.

 

12.4. se uskutečnila premiéra Balnchinových baletů CONCURRENCE (hudba Georges Auric) a COTILLON (hudba Emmanuel Chabrier)

16.6. se narodila tanečnice ALLA OSIPENKO, dlouholetá sólistka Kirovova (Mariinského) divadla a později souboru Choreografické miniatury L. Jakobsona.

11.7. se v Nieuwe Amstel narodil holandský choreograf HANS VAN MANEN, jeden ze zakladatelů Nizozemského tanečního divadla, autor řady choreografií pro soubory z celého světa (NDT, Het National Ballet, pařížská Opera atd.)Od roku 1952 člen Ballet Recital, od roku 1959 člen Petit´s Company, jeden z prvních členů Netherlands Dance Theatre (1960), od roku 1973 choreograf a baletní mistr v Dutch National Ballet.

6.11. bylo na scéně Velkého divadla v Moskvě předvedeno třetí dějství baletu PLAMENY PAŘÍŽE a o den později se v leningradském Kirovově divadle odehrála premiéra celého tohoto baletu. Hudba Boris Asafjev, libreto V. Dimitriev a N. Volkov. V moskevském provedení tančily: Galina Ulanová Mireille), Nina Anisimova (Therese), Olga Jordan (Jeanne).

V tomto roce se v pařížské Opeře uskutečnila premiéra baletu NA BŘEHU DNĚPRU, hudba Sergej Prokofjev, choreografie Sergej Lifar.


 

1933

27.1. se v Moskvě narodil NIKOLAJ FADĚJČEV. od roku 1952 člen a o rok později sólista Velkého divadla v Moskvě, nejčastější partner Maji Plisecké na scéně.

1.2. se v Kazani v Rusku narodila tanečnice MARINA KONDRATĚVA. Studium na baletní škole při Velkém divadle zahájila v roce 1943 a od roku 1953 se stala členkou, později sólistkou baletu Velkého divadla.

5.3. se v podání Ballet Rambert v Mercury Theatre uskutečnila premiéra baletu MASKY. Libreto a choreografie F. Ashton, hudba Francis Poulenc, tančili F. Ashton, N. Markova.

13.4. se uskutečnila premiéra baletu LES PRÉSAGES, choreografie L. Massine, hudba P.I.Čajkovský.

18.4. se uskutečnila premiéra baletu PLÁŽ, choreografie L. Massine, hudba Jean Francais.

22.5. se v Leningradě narodila tanečnice IRINA KOLPAKOVA, primabalerína Kirovova divadla, kam nastoupila po ukončení studií v A. Vaganové roku 1951.

17.10. přijíždí George Balanchine do New Yorku.

3.12. zemřel ruský baletní kritik ANDRE LEVINSON. (narozen 1887)

Edward James založil v Paříži soubor LES BALLETS 1933, který však existoval pouze jden rok.

Adolph Bolm založil SAN FRANCISCO BALLET.

Založena SCHOOL OF AMERICAN BALLET.

1934

 

30.1. se uskutečnilo první provedení baletu Louskáček za hranicemi Ruska. Stalo se tak v londýnském Sadler´s Wells Theatre v provedení Vic-Wells Ballet. Cgoreografie v úpravě Nicolase Sergejeva, v hlavních rolích tančili Alicia Markova a Stanly Judson.

12.3. se v Bratislavě narodila tanečnice JARMILA MANŠINGROVÁ. Základy taneční techniky získala v baletní škole E. Fuchsové-Lehotské v Bratislavě. 1949-55 byla sólistkou Slovenského národního divadla v Bratislavě, v roce 1956 studovala ve Státním tanečním učilišti A.J. Vaganové. V Národním divadle byla jako sólistka angažována v letech 1957-64, 1964-73 působila jako sólistka ve Státním divadle v Brně. V roce 1973 se vrací zpět do Národního divadla, kde od roku 1976 působila jako baletní mistr.

21.3. se v leningradském Státním akademickém divadle opery a baletu uskutečnila premiéra baletu FADETTA. Bylo to absolventské vystoupení žáků Choreografického učiliště A.J. Vaganové. Hudba Leo Delibes (z baletu Sylvie), choreografie L. Lavrovský.

27.3. se narodil americký tanečník, pedagog a choreograf ARTHUR MITCHELL, jeden z prvních slavných černošských klasických tanečníků. Od roku 1956 byl členem, později sólistou New York City Ballet, kde vytvořil hlavní role v Balanchinových baletech - např. Agon (1967), Sen noci svatojánské (1962). V roce 1968 založil Dance Theatre of Harlem jako první stálou taneční skupinu orientovanou na klasický baletní repertoár, v níž převažovali tanečníci černošského původu.

6.4. uvedl Ballet Russes de Monte Carlo ve Philadelphii premiéru baletu UNION PACIFIC. Choreografie Leonide Massine, hudba Nicholas Nabokoff.

13.5. se v Moskvě narodila tanečnice JELENA KOVALEVSKÁ, absolventka taneční školy při Velkém divadle (pedagogové Olga Iljina, Sulamit Messererová).První angažmá nastoupila ve Velkém divadle v Moskvě. Po sňatku s českým houslistou J. Brožem žila od roku 1962 trvale v Čechách. Nastoupila angažmá v Národním divadle v Praze (od roku 1964 jako sólistka). Od roku 1977 se věnovala pedagogické činnosti na Taneční konzervatoři v Praze.

9.6. se uskutečnila premiéra baletu SERENÁDA. Choreografie George Balanchine, hudba P.I. Čajkovský. Tančili studenti School of American Ballet v New Yorku.


6.8. se narodil marocký tanečník a výtvarník GERMINAL CASODO, žák Nikolase Zvereva a Viktora Gsovského. Tančil ve Wuppertalu, v souboru Grand Ballet du Marquis de Cuevas a v roce 1957 se stal členem skupiny Maurice Béjarta. Předním sólistou Baletu 20. století byl od počátku 70. let Kromě toho zde také vytvořil výpravu pro Béjartovy balety Čtyři synové Aymonovi, Hoffmanovy povídky, Ptáci, Romeo a Julie, Bhakti aj.

28.9. se v leningradském Kirovově divadle uskutečnila premiéra baletu BACHČISARAJSKÁ , Hudba Boris Asafjev, choreografie R.V. Zacharov, tančili Galina Ulanová (Marie), Tatiana Vetčeslova (Zarema), Michail Dudko (Girej).

24.12. se narodil izraelský tanečník a choreograf MOSHE EFRATI.Debutoval v Jeruzalémě v roce 1956 a stal se jedním ze zakládajících členů Batsheva Dance Company v roce 1964, kde se uplatnil jako inerpret i choreograf.

Sestry Catherine a Dorothie Littlefieldovy z Philadelphie založily LITTLEFIELD BALLET (jehož činnost skončila v roce 1942). Tento soubor jako první v Americe uvedl kompletní Spící krasavici.

Balanchinem a V. Dimitrievem byl založen THE AMERICAN BALLET. První tři představení souboru proběhla v prosinci 1934 v Hartfordu.

 

 

1935

 

 

19.1. - měl premiéru balet NOSATÝ IMBREK, hudba K. Baranovič, choreografie M. Fromanová, Chorvatské národní divadlo v Záhřebu.

 

1.3. - se ve Velkém divadle v Moskvě uskutečnila premiéra baletu TŘI TLOUŠTÍCI. Hudba V. Oranský, choreografie Moisejev, tančili A. Bulgakov, Ruděnko, O. Lepišenská, A. Messerer.

 

9.7. - se v Théatre de l´Opéra v Paříži uskutečnila premiéra baletu ICARUS, hudba: rytmy S. Lifar, orechestrace J.E. Szyfer, choreografie Sergej Lifar.

 

11.7. se v Leningradě narodila tanečnice NINA VLADIMIROVNA TIMOFEJEVA. Studium na choreografickém učilišti v Leningradě ukončila v roce 1953 a po té tančila v Kirovově divadle. Jako sólistka nastoupila v roce 1956 do Velkého divadla v Moskvě.

 

18.7. - se uskutečnila premiéra baletu TISÍC POLIBKŮ. Hudba Frederic d´Erlanger, choreografie Bronislava Nižinská, Ballet Russe de Monte Carlo v Londýně.

 

22.8. - se v Brestu narodila francouzská tanečnice, choreografka a profesorka ALINE ROUX. V roce 1969 založila skupinu Rhytme et Structure. Je držitelkou několika choreografických ocenění.

 

16.10. - se v německém Mgdeburgu narodil tanečník, choreograf a baletní ředitel ALEXANDER ROY (vlastním jménem Udo Badstübner). Studoval u G. Steinwega, T. Gsovského a dalších. Svou kariéru začla v roce 1951 v Leipzigu, později se stal členem berlínské Komické opery, od roku 1957 působil v Bremen Ballet, v roce 1960 v American Festival Ballet, později tančil v Amesterodam Ballet, Teatro del Balletto či Netherlands Dance Theatre.

 

30.11. - měl ve Velkém divadle v Moskvě premiéru balet SVĚTLÝ PRAMEN. Hudba Dimitrij Šostakovič, choreografie F. Lopuchov.

 

31.12. - se v Leningradě uskutečnila premiéra baletu ZTRACENÉ ILUZE, hudba Boris Asafjev, choreografie Rostislav Zacharov.

 

V tomto roce patnáctiletá tanečnice MARGOT FONTEYN dostala svou první důležitou úlohu. Svěřil jí ji F. Ashton v baletu Rio Grande, kde tančila kreolskou dívku.

 

1936

 

 

11.2. se uskutečnila premiéra baletu APPARITIONS, choreografie F. Ashton, hudba Liszt/Jacob, Sadler´s Wells Ballet v Sadler´s Wells Theatre v Londýně.

 

26.1. měl premiéru balet LILAC GARDEN. Choreografie Antony Tudor, hudba Ernst Chausson, Ballet Rambert v Londýně.

 

22.5. se v Leningradě (St. Petersburg) narodila ruská tanečnice NATALIA DONATOVNA ALEXANDROVA. Studium na Leningradském choreografickém učilišti ukončila v roce 1953. Až do roku 1960 působila v Kirovově divadle(dnes Mariinském) a v letech 1960-69 tančila v Novosibirsku. Po té se již jako primabalerína vrátila do Kirovova divadla.

25.6. měl premiéru balet DON JUAN. Choreografie Michail Fokin, hudba Gluck, Alhambra Theatre v Londýně.

24.7. se v provedení Ballet Russe de Monte Carlo v Royal Opera House v Londýně uskutečnila premiéra baletu FANTSTICKÁ SYMFONIE. Choreografie Leonide Massine, hudba Hector Berlioz.

 

27.7. se narodil ruský tanečník, sólista Velkého divadla v Moskvě MARIS LIEPA. Studia dokončil v Moskevském choreografickém učilišti pod vedením N.I. Tarasova a od roku 1960 působil ve Velkém divadle. V letech 1963-80 vyučoval v Moskevském chor. Učilišti klasický tanec a tanec s partnerem. (zemřel 1989)

 

20.8. se v Miláně narodila tanečnice CARLA FRACCI.

 

1.10. se narodil americký tanečník EDWARD VILELLA, žák School of American Ballet, sólista New York City Ballet a pozdější baletní ředitel.

 

10.11. měl premiéru balet NOCTURNE. Choreografie F.Ashton, hudba Delius, Sadler´s Wells Theatre v Londýně.

 

8.12.se narodil francouzský tanečník GÉRARD LEMAITRE. V jedenácti letech začal studovat balet v École du Châtelet v Paříži. V roce 1949 získal angažmá v souboru Rolanda Petita.

V roce 1960 odešel do Nederlands Dans Theater na pozvání Hans von Manena. Tady působil do roku 1982. Poté se stal baletním mistrem a pedagogem Baletu Scapino v Amsterodamu. V roce 1986 se stal baletním mistrem v souboru Lyonské opery.

V 1991 se stal členem NDT III.

 

11.12. se narodila tanečnice, baletní mistryně a pedagožka SAŠA AIŠMANOVÁ. Tanec studovala u R. Remislavského. V roce 1959 absolvovala pedagogiku na TK DAMU. V letech 1959 – 63 byla sólistkou v Kladně, poté v Plzni. Od roku 1965 se stala členkou Laterny magiky, kde tančila v představeních např. Pražský karneval, Lásky v barvách karnevalu, Sněhová královna. Působila zde do roku 1984.

 

V tomto roce měl premiéru balet AMERIČAN V PAŘÍŽI. Hudba G.Gershwin, choreografie Page, v Cincinnati.

 

V tomto roce založil L. Kirstein BALLET CARAVAN, soubor, kde se měli uplatnit mladí američtí choreografové. V říjnu 1941 se tento soubor rozpadnul.

 

R.Blum založil baletní soubor BALLETS DE MONTE CARLO.

 

 

 

 

 

1937

 

27.1. měl premiéru jednoaktový balet HOROSKOP, choreografie F.Ashton, hudba C.Lambert, Vic-Wells Ballet v Sdler´s Wells Theatre v Londýně. V hlavních rolích tančili Margot Fonteyn a Michael Somes.

 

24.1. zemřel ruský tanečník, choreograf a pedagog NIKOLAJ LEGAT. V roce 1888 absolvoval Carskou baletní školu v Petrohradě a stal se členem Mariinského divadla. Byl partnerem M. Kšešinské, A. Pavlové či V. Trefilové. Jako pedagog vychoval řadu znamenitých tanečníků – O. Preobraženská, T. Karsavina, M. Fokine, V.Nižinský ad. V roce 1923 odešel z Ruska jako baletní mistr Ruských baletů S. Ďagileva. V roce 1926 si otevřel v Londýně baletní školu, kterou navštěvovali např. M. Fonteyn, A. Dolin, S. Lifar.

19.2. – se uskutečnila premiéra baletu DARK ELEGIES, choreografie Antony Tudor, hudba Gustav Mahler

23.2. – se uskutečnila premiéra jednoaktového baletu SMRT A DÍVKA, choreografie A. Howard, hudba F. Schubert, Ballet Rambert v Duchess Theatre v Londýně

 

17.3. se narodil tanečník a choreograf RUDOLF GAMETOVIČ NUREJEV. V letech 1958-61 člen Kirovova (dnes mariinského) divadla. Od roku 1961 žil v emigraci. V Londýně se stal tanečním partnerem Margot Fonteynové. V letech 1983-90 byl šéfem baletu pařížské Opary. Tančil v prakticky celém klasickém repertoáru a choreografoval mnohé balety. (zemřel 1993)

 

17.4.se narodila tanečnice ANNA KAFTANOVÁ. Tanec studovala u H. Štěpánkové a vystupovala v dětských rolích baletu ND. V letech 1953 – 56 měla angažmá v AUS VN. Od roku 1957 působila v Plzni, kde získala sólistickou smlouvu. Od roku 1963 působila v Německu, později ve Švýcarsku.

 

 

18.4. se v Brazílii narodila tanečnice a choreografka MARCIA HAYDÉE.Její celé jméno znělo Márcia Haydée Salaverry Pereira da Silva. Studovala v Riu de Janeiru a na Sadler´s Wells School. Začínala v roce 1957 v souboru Grand Ballet du Marquis de Cuevas, tančila v Monte-Carlo-Ballett a v roce 1961 byla angažovaná Johnem Crankem ve Stuttgart Ballett, od roku 1962 již jako přední sólistka. Zářila v Crankových baletech jako Julie v Romeovi a Julii (1962), Taťána v Oněginovi (1965) nebo Kateřina ve Zkrocení zlé ženy (1969), právě tak jako v baletu Carmen (1971) nebo Iniciály R.B.M.E. (1972). Tančila v baletech Johna Neumeiera (v roce 1978 pro ni postavil Dámu s kaméliemi), Glena Tetleyho, Kennetha Mac Millana, po boku takových tanečníků jako Baryšnikov a Nurejev.

Od roku 1976 se stala uměleckou ředitelkou Stuttgart Ballett po předčasně zesnulém Crankovi (po jeho smrti roku 1974 na dvě sezóny divadlo vedl Glen Tetley). Na tomto místě setrvala do roku 1996. Zároveň ale od roku 1993 vede baletní soubor v Santiagu. Přesto podle jejích slov zůstává jejím domovem Stuttgart, který je prý pro tanečníka hotovým snem, protože nikde jinde není poměr lidí k tanci tak hluboký jako ve Stuttgartu.

Marcia Haydée vždy podporovala mladé taneční umělce a jejich růst, za její žáky se dají považovat úspěšní choreografové Uwe Scholz a William Forsythe. Sama ještě jeviště docela neopustila, sice již netančí na špičkách, zůstává však v řadě charakterních rolí.

Stuttgart Ballett jí k narozeninám připravil výjimečné představení: 21. dubna byl na programu Crankův balet Romeo a Julie, a při této příležitosti se na jeden večer na jeviště vrátili souputnící slavné tanečnice, například John Neumeier nebo Sir Peter Wright z Birminghamu.

 27.4. – se uskutečnila premiéra baletu SVATEBNÍ KYTICE, choreografie F. Ashton, hudba Berners, Sadler´s Wells Theatre, Londýn

10.5. v Praze zemřela česká tanečnice ANNA KORECKÁ (narozena 1880)

 

17.5. se narodil italský tanečník PAOLO BORTOLUZZI, žák Gsovského a Messerera. Od roku 1957 byl členem Massinova souboru , od roku 1960 tančil v Baletu 20. Století Maurice Béjarta, kde se záhy stal předním sólistou. Od roku 1984 působil jako šéf baletu v Düsseldorfu. Tančil v Hamburské Opeře, ženevském Grand Theatre, American Ballet Theatre aj.

 

 

15.6. měl premiéru balet CHECKMATE. Choreografii vytvořila Ninete de Valois na hudbu A. Blisse. Balet o lásce a smrti podle pravidel šachové partie předvedli členové souboru Sadler´s Wells Ballet v Theatre des Champs-Elysées v Paříži.

 

 

15.6. měl premiéru balet NOC PŘED ZROZENÍM, choreografie V.A. Varkovitský, hudba Boris Asafjev, Kirovovo divadlo  v Leningradě (dnes Mariinské). Tančili L.Gončarova, N. Serebrenikov.

21.6. – se v pařížské Opeře uskutečnila premiéra baletu ALEXANDER VELIKÝ, libreto a choreografie Sergej Lifar, hudba Philippe Gaubert, tančili: S. Lifar (Alexander), Yvette Chauviré (Mladá Židovka), Solange Schwarz (Egyptská dívka)

 

28.6. měl v Leningradě premiéru balet SRDCE HOR, choreografie V.Čabukiani, hudba A.Balanchivadze

15.7. – se uskutečnila premiéra jednoaktového baletu FRANCESCA DA RIMINI, libreto a choreografie David Lichine, hudba P.I. Čajkovský, Colonel de Basil´s Ballet Russe de Monte Cralo v Covent Garden v Londýně. Ljubov Černičeva (Francesca), Peter Petrov (Paolo), Alexandra Danilova

21.7. měl premiéru balet SVATÝ FRANTIŠEK, choreografie Leonide Massine, hudba Paul Hundemith, Ballet Russe de Monte Carlo v Londýně.

1.8. – se narodil choreograf OLEG VINOGRADOV, dlouholetý šéf baletu Mariinského (Kirovova) divadla.

 31.8. se narodila tanečnice VLASTA ŠILHAVÁ, v letech 1951-81 členka a sólistka baletu Národního divadla v Praze.

 

16.10. měl premiéru balet BILLY THE KID, choreografie Loring, hudba A.Copland, Ballet Caravan v Chicago Opera House.

14.12. – zemřela v Leningradě (Sankt Peterburg) ruská tanečníce a pedagožka JEKATĚRINA VAZEM (narozena 1848)

V tomto roce založil Michail Mordkin soubor Mordkinův balet. Roku 1956 se z něj vyvinulo Americké baletní divadlo (American Ballet Theatre)

V tomto roce byl natočen baletní film SMRT LABUTĚ – příběh z baletní školy pařížské Velké opery s Janine Charratovou, Miou Slavenskou a Yvette Chauviré v hlavních rolích. Choreograficky spolupracoval Sergej Lifar.

 

30.12. měl v Brně premiéru balet ROMEO A JULIE, choreografie Ivo Váňa Psota, hudba Sergej Prokofjev, Romea tančil Psota, julii Zora Šemberová.

 

V tomto roce se uskutečnila premiéra baletu LAURENCIE, na motivy románu Lope de Vegy Ovčí pramen. Hudba Alexander Krejn, Leningrad (St. Petersburg)

 

V tomto roce měl premiéru balet KAVKAZSKÝ ZAJATEC. Hudba R.Zacharov.

 

 

 

 

1938

27.1. se uskutečnila premiéra jednoaktového baletu HOROSCOPE, choroegrafie F. Ashton, hudba C. Lambert, Vic-Wells Ballet v Sadler´s Wells Theatre v Londýně, v hlavních rolích Margot Fonteyn a Michael Somes

17.3. – se narodil ruský tanečník a choreograf RUDOLF GAMETOVIČ NUREJEV. V letech 1958-61 člen Mariinského divadla. Od roku 1961 žil v emigraci. V Londýně se stal partnerem Margot Fonteynové. V letech 1983-90 byl šéfem baletu pařížské Opery. Tančil prakticky v celém klasickém repertoáru a choroegrafoval mnohé balety. (zemřel 1993)

10.5. – v Praze zemřela česká tanečnice ANNA KORECKÁ (nar. 1880)

17.5. – se narodil italský tanečník PAOLO BORTOLUZZI, žák Gsovského a Messerera, od roku 1957 člen Massinova souboru Nervi Festival, od roku 1960 člen Béjartova Baletu XX. Století, kde se záhy stal předním sólistou. Od roku 1984 působil jako šéf baletu v Düsseldorfu.

15.6. – se v leningradském Kirovově (dnes Mariinském) divadle uskutečnila premiéra baletu NOC PŘED ZROZENÍM , choreografie V.A. Varkovitský, hudba B. Asafjev, v hlavních rolích L. Gončarová a N. Serebrenikov

28.6. – se v Kirovove (dnes Mariinském) divadle v Leningradě uskutečnila premiéra baletu SRDCE HOR, choreografie V. Čabukiani, hudba A. Balanchivadze

21.7. – premiéra baletu SVATÝ FRANTIŠEK, choreografie Leonide Massine, hudba Paul Hindemith, Ballet Russe de Monte Carlo v Londýně

31.8. – se narodila česká tanečnice VLASTA ŠILHALOVÁ, v letech 1951-1981 členka a sólistka baletu Národního divadla v Praze.

16.10. – se v podání Ballet Caravan v Chicago Opera House uskutečnila premiéra baletu BILLY THE KID, choreografie Loring, hudba A. Copland

30.12. – se v Brně uskutečnila premiéra baletu ROMEO A JULIE. Hudba: Sergej Prokofjev, choreografie I.V. Psota, který zároveň tančil i Romea, v roli Julie se představila Zora Šemberová

V tomto roce se uskutečnila premiéra baletu KAVKAZSKÝ ZAJATEC, hudba R. Zacharov

 

 

 

1939

 

1.2. – se v Moskvě narodila tanečnice JEKATĚRNA SERGEJEVNA MAXIMOVÁ. Po ukončení studií v baletní škole při Velkém divadle v Moskvě v roce 1958 se stala členkou baletu Velkého divadla. Již první sezónu tančila Kateřinu v Grigorovičově Kamenném kvítku.

22.3. – se v leningradském Kirovově divadle (dnes Mariinské) uskutečnila premiéra baletu LAURENCIE.Choroeografie Vachtang Čabukiani, hudba Alexander Krejn, v hlavních rolích tančili Natálie Dudinská (Laurencie) a Vachtang Čabukiani (Frondozo)

11.5. – se uskutečnila premiéra baletu ROUGE ET NOIR (Červená a černá), choreografie Léonide Massine, hudba Dmitri Šostakovič (1. symfonie), Ballet Russe de Monte Carlo v Monte Carlu

30.6. – se v lodýnském Covent Garden uskutečnila premiéra baleru PAGANINI, choreografie a libreto Michail Fokin, hudba S. Rachmaninov, tančil Ruský balet Colonela de Basila (Colonel de Basil´s Ballet Russe de Monte Carlo).

29.9. – se ve francouzské Marsielle narodila tanečnice NICOLE NOGARETOVÁ. Byla žačkou baletní školy při  Théatre National de l´Opéra v Paříži (1951-55), kde byli jejími učiteli S. Lifar, N.Vyroubova a A. Markova. V pařížské Opeře také nastoupila první angažmá v roce 1957, po té působila u řady západoevropských baletních souborů a skupin (Ženeva, Nice, v souboru Rolanda Petita, v London Festival Ballet aj.). V Monte Carlu sse seznámila s prací Pavla Šmoka a přijala jeho nabídku na angažmá v Baletu Praha (sólistka 1966-68). Členkou baletu Národního divadla v Praze byla od roku 1969. V Čechách se provdala.

9.11. – se uskutečnila premiéra baletu BACCHANALE, choreografie Léonide Massine, hudba Richard Wagner, Ballet Russe de Monte Carlo v Metropolitan Opera House v New Yorku

V tomto roce založil český tanečník Eduard Borovanský (nar. 1902 v Přerově, zemřel 1959 v Sydney) v australském Melbourne spolu se svou ženou Xenií NIKOLAJEVOVU TANEČNÍ AKADEMII.

1940

 

V tomto roce byl bývalými členy skupiny Mordkin Ballet založen v New Yorku AMERICAN BALLET THEATRE.Původní název souboru byl Ballet Theatre a první představení se uskutečnilo 11.1. 1940 v New York Radio-City Theatre.

13.1. – se uskutečnila premiéra baletu PÉŤA A VLK, choreografie A. Bolm, hudba S. Prokofjev, Ballet Theatre v Centre Theatre v New Yorku.

23.1. – se uskutečnila premiéra jednoaktového baletu DANTE SONATA, choreografie Frederic Ashton, hudba Franz Liszt, Sadler´s Wells Ballet v Sadler´s Wells Theatre v Londýně. V hlavních rolích Margot Fonteyn, Pamela May, Michael Somes.

28.2. – se uskutečnila premiéra baletu PLES KADETŮ, hudba J. Strauss (hudbu zpracoval A. Dorati), choreografie David Lichine, Ballet Russe de Monte Carlo v Theatre Royal v Sydney.

24.4. se uskutečnila premiéra jednoaktového baletu ENTRE DEUX RONDES, choreografie Sergej Lifar, hudba Marcel Samuel-Rousseau, v pařížské Opeře.

29.5. – se uskutečnila premiéra baletu CONCERTO BAROCCO, choreografie George Balanchine, hudba J.S. Bach, American Ballet v College Theatre v New Yorku.

17.10. – byl poprvé v Americe uveden balet LOUSKÁČEK.

21.10. – se narodila baletka NATALIA MAKAROVA.

31.10. se v Opavě narodila tanečnice MARCELA MARTÍNKOVÁ. V roce 1954 začala studovat na tanečním oddělení Konzervatoře Praha. Po absolutoriu v roce 1958 byla angažována do roku 1964 v SD Ostrava. Její další kariéru ovlivnilo setkání s Pavlem Šmokem, který zde byl angažován jako druhý choreograf. Ten v ní našel přizpůsobivou spolupracovnici a interpretku stěžejních rolí svých choreografií. 1964-70 působila v Baletu Praha, kam Šmoka následovala. Dvě sezony 1970-72 tančila v Basileji a od roku 1972 se stala sólistkou ND Praha.

12.12. – se v leningradském Kirovově (Mariinském) divadle uskutečnila premiéra baletu TARAS BULBA, choreografie Lopokov, hudba Solovjev-Sedoy.

V tomto roce v Havaně narodila kubánská tanečnice AURORA BOSCH. Byla studentkou Alicie Alonso. Tančila v San Franciscu a Los Angeles, členkou Národního kubánského baletu se stala v roce 1959, o tři roky později byla sólistkou a od roku 1967 primabalerínou tohoto souboru.

V tomto roce byl v Londýně založen ANGLO-POLISH BALLET. Založili jej tanečníci Czeslow Konarski a Alicja Halama. Soubor později hostoval po celé Anglii a v zahraničí pod vedením Jana Corbela. V roce 1947 se rozpadnul.

1941

 

12.1. se narodil kubánský choreograf IVÁN TENORIO, z jehož děl je pravděpodobně nejznámnější Dům Bernardy Alby.

22.1. – se uskutečnila premiéra baletu BALUSTRADE, choreografie George Balanchine, hudba Igor Stravinský, Original Ballet Russe v 51.st. St. Theatre v New Yorku.

11.2. – se v New Yorku uskutečnila premiéra baletu TŘI PANNY A ĎÁBEL (Three Virgins and a Devil), choreografie Agnes de Mille, hudba Otorino Respighi.

9.5. – se uskutečnila premiéra baletu CONFESSIONAL, choreografie Walter Gore, hudba J. Sibelius, Oxford Ballet Club v Oxfordu.

27.5. – se uskutečnila premiéra baletu BALLET IMPERIAL, choreografie George Balanchine, hudba P.I. Čajkovský,American Ballet v Hunter College Playhouse v New Yorku.

8.7. – se v Basileji narodil HEINZ SPOERLI, tanečník a choreograf, který studoval ve Škole amerického baletu, ale převážně působil v Evropě. Roku 1973 se stal baletním mistrem a choreografem ve svém rodišti.

16.7. – se narodil americký tanečník , choreograf a pedagog JOSEPH RUSSILLIO.

19.7. – se v Moskvě narodila ruská balerína NATALIA IGOREVNA BESSMERTNOVA. V letech 1952-61 studovala v moskevské baletní škole a pak celý svůj umělecký život tančila ve Velkém divadle v Moskvě. (zem. 2009)

26.8. – se ve Zlíně narodila tanečnice MARTA DROTTNEROVÁ, manželka tanečníka a choreografa Jiřího Blažka. V roce 1954 nastoupila ve Státním divadle v Ostravě své první angažmá. V roce 1959 nastoupila do baletu Národního divadla v Praze. V roce 1961 získala první místo na mezinárodní soutěži v Riu de Janeiru v Brazilii. V roce 1966 se stala sólistkou baletu ND a v témže roce byla vyslána na půlroční studijní pobyt do Moskvy, kde se učila u J.P. Gerdtové. Jako první česká tanečnice bystoupila na scéně Velkého divadla v Moskvě a to v roli Marie v baletu Bachčisarajská fontána. V roce 1963 hostovala v Královské akademii v Londýně, v Grand Ballet Classique de France (1970), ve Státní opeře v Budapešti a v Bregenzu (1979).

5.9. – se v Praze narodil tanečník PAVEL ŽDICHYNEC, od roku 1963 člen a od roku 1966 sólista baletu Národního divadla v Praze.

8.10. – se uskutečnila premiéra baletu LABYRINT, choreografie L. Massine, libreto a dekorace S. Dali, hudba F. Schubert, Ballet Russe de Monte Carlo v Metropolitní opeře v New Yorku.

25.10. – se uskutečnila v moskevském Divadle Stanislavského a Němiroviče-Dančenka premiéra baletu STRAUSSIANA, hudba J. Strauss v úpravě V. Burmeistra, P. Markovové a M. Anderjanové, choreografie V. Burmeister

27.10. – se uskutečnila premiéra baletu MODROVOUS (Bluebeard), choreografie a libreto Michail Fokine, hudba Jacques Offenbach, Ballet Theatre v Palacio de Bellas Artes v Mexico City. Tančili Anton Dolin (Modrovous), Alicia Markova (Floretta),  Irina Baranova (Boulotte).

V tomto roce se v Mexico City narodila švýcarská tanečnice GENEVIEVE CHAUSSAT, žákyně Besobrazové a Golovinové. Působila v Nice Ballet a v Golovine´s Ballet v Ženevě. Od roku 1968 byla sólistkou a později i vedoucí Mnichovského baletu. Od roku 1975 byla vedoucí baletu v Düsseldorfu.

První herečkou, která se kvůli své roli MUSELA NAUČIT TANČIT, byla Američanka Loretta Young. Trénoval ji Sergej Temoff pro roli Anny Pavlovoé ve filmu „Balerína“.

V Leningradě (St. Petersburg) zemřela ruská tanečnice JELIZAVETA IVANOVNA VILLOVÁ. (nar. 1882)

1942

5.2. - se v Drážďanech uskutečnila premiéra baletu PRINCEZNA TURANDOT, hudba von Einem, choreografie T. Gsovský.

24.2. se v Milwaukee v USA narodil choreograf JOHN NEUMAIER, vůdčí osobnost německé choreografické scény.První taneční vzdělání získal v rodném městě, později studoval v Kodani a v Královské baletní škole v Londýně. V roce 1963 ho v Londýně objevili Marcia Haydée a Ray Barra, kteří ho přivedli ke Crankovi do Stuttgarter Ballet, kde se časem stal sólistou a měl možnost uvést své první choreografie. Pak v letech 1969-1973 vedl baletní soubor ve Frankfurtu nad Mohanem. Od roku 1973 je ředitelem a hlavním choreografem Hamburg Ballett při Hamburské státní opeře, ze kterého udělal jednu z vedoucích scén německého tanečního umění a vydobyl jí brzy mezinárodní uznání.
Jako choreograf se zaměřil na velká díla s myšlenkou na rozvedení a oživení tradice, například Louskáčka a Labutího jezera. Velkou část jeho tvorby zabírají Shakespearovské balety: Romeo a Julie, Hamlet, Othello, Sen noci svatojánské, Jak se vám líbí, VIVALDI aneb Cokoli chcete. Pro Marcii Haydée vytvořil balet Dáma s Kaméliemi (1978), jinou literární inspirací mu byl Peer Gynt nebo Odyssea, kterou provedl v roce 1995 v Athénách. Dále je to třeba Faunovo odpoledne pro drážďanský soubor (1996), Sylvie pro Pařížskou operu (1997) a další. Na jaře 2001 vytvořil jako první západoevropský choreograf po 100 letech původní balet také pro Mariinské divadlo v Petrohradě s názvem Sounds of Empty Pages (hudba Alfred Schnittke). Celosvětové uznání mu přineslo také choreografické zpracování Mahlerových symfonií, Mozartova Requiem nebo Händelova Mesiáše. Věnoval se i muzikálu, inscenoval například muzikály Leonarda Bernsteina West Side Story a On the Town. Z jeho posledních prací jmenujme balety Nižinský a Giselle (2000) nebo Malou mořskou vílu, kterou uvedl 15. dubna 2005 Dánský královský balet u příležitosti oslav 200 let od narození Christiana Andersena, zároveň to byl otvírací kus nové scény Opernhaus v Kodani. Naposledy měl v prosinci premiéru jeho balet Parzival – Episoden und Echo.
V roce 1978 založil při Hamburském baletu vlastní baletní školu. Dnes tvoří 60% tanečníků Hambrského baletu právě absolventi této školy. V únoru 2006 vznikla Nadace Johna Neumeiera, která má sjednotit a zachovat jeho sbírky vztahující se k tanci a baletu i Neumeierovo celoživotní dílo.

8.4. - měl premiéru balet PILLAR OF FIRE, hudba Arnold Schoenberg, choreografie Antony Tudor.

18.4. se narodila tanečnice ALICE KVASNICOVÁ. Tanec studovala ve škole I. V. Psoty v Brně. V roce 1958 absolvovala TKB a nastoupila angažmá v Opavě. Poté odešla do Ostravy, kde působila do roku 1992 (od roku 1967 sólistka). V roce 1975 získala Cenu Českého literárního fondu 1975 za roli Dobré víly ve Spící krasavici.

19.4. se narodila tanečnice VĚRA SUDKOVÁ. Tanec studovala u J. Škody a J. Němečka. V letech 1955 - 77 měla angažmá v Plzni. Od roku 1972 spolupracovala choreograficky s činohrou a operetou. Měla zásluhu na vybudování archivu DJKT v Plzni, kde působila v letech 1977 – 90.

28.4. - zemřel v Osvětimi RENÉ BLUM, francouzský diplomat a baletní impresário, zakladatel souborů Ballets Russes de Monte Carlo a Ballet de Monte Carlo.

15.5. se narodila tanečnice a pedagožka JITKA VAŠUTOVÁ. V roce 1961 absolvovala Taneční konzervatoř Praha a odešla do angažmá do ND v Brně, kde se stala v roce 1966 sólistkou.
V roce 1970 působila v Laterně magice a v letech 1971 – 78 v Hudebním divadle v Karlíně.
V letech 1978 – 86 byla sólistkou Pantomimy Na zábradlí. Poté se věnovala pedagogické činnosti na hereckém oddělení Konzervatoře v Praze, kde působí dodnes.
Příležitostně vytvářela choreografie činoherních a operních inscenací.

19.5. - měl v New Theatre v Londýně premiéru balet HAMLET, hudba P.I. Čajkovský, choreografie Helpmann, tančili M. Fonteyn, Helpmann.

10.6. - se v divadle Stanislavského a Němiroviče-Dančenka v Moskvě uskutečnila premiéra baletu WINDSORSKÉ PANIČKY, hudba V. Oransky, libreto a choreografie V. Bourmejster a I. Kurilov.

8.8. - se uskutečnila premiéra baletu LES ANIMAUX MODELÉS, hudba Poulenc, libreto a choreografie S. Lifar.

22.8. - v New Yorku zemřel jeden z nejvýznamnějších tanečníků a choreografů I. poloviny 20. století MICHAIL FOKIN. V den jeho pohřbu tančilo 17 různých baletních skupin po celém světě jeho Sylfidy, k uctění jeho památky.

8.9. - se uskutečnila premiéra baletu ALEKO, hudba P.I. Čajkovský, choreografie L. Massine.

16.10. - se v Metropolitan Opera House v New Yorku uskutečnila premiéra baletu RODEO, hudba Aaron Coplend, libreto a choreografie Agnes de Mille, tančil soubor Ballet Russe de Monte Carlo.

29.11. - se uskutečnila premiéra komického baletu HELENA TRÓJSKÁ, hudba Offenbach v úpravě Doratiho, libreto a choreografie David Lichine, Ballet Theatre v Detroitu (Michigan, USA).

9.12. - se v provedení baletního souboru leningradského Kirovova divadla v Permu uskutečnila premiéra baletu GAJANÉ, hudba Aram Chačaturjan, choreografie Nina Anisimová.

V tomto roce založil český tanečník EDUARD BOROVANSKY v Austrálii svůj soubor Borovansky Ballet.

V tomto roce byl založen NOUVEAU BALLET DE MONTE CARLO, jehož většina tanečníků pocházela z pařížské Opery. Soubor byl zformován po té, co tanečníci v průběhu 2. světové války opustili Paříž.

1943

 

16.2. – se v Londýně narodil ANTHONY DOWELL, britský tanečník, od roku 1953 studoval na Sadler´s Wells a Royal Ballet School, po té se stal členem Covent Garden Ballet (1960) a od roku 1961 byl členem Royal Ballet.

26.3. – se uskutečnila premiéra baletu KARNEVAL ZVÍŘAT, choreografie A. Howard, hudba C. Saint-Saëns, Ballet Rambert v Mercury Theatre, Londýn

16.4. – se v holandském Hoornu narodil tanečník HAN EBBELAAR, člen souborů Netherlands Dance Theatre (1959-69), American Ballet Theatre a Dutch National Ballet, kde byl jedním z nejvýznamnějších sólistů.

25.4. – se v Bourg-en-Bresse narodil francouzský tanečník JEAN_PIERRE BONNEFOUX. Členem pařížské Opery se stal v roce 1957, v roce 1964 byl sólistou a od roku 1965 danseur étose. Od roku 1970 byl vedoucím New York City Ballet. V roce 1965 získal Prix Nijinsky a v roce 1966 Stříbrnou medaili města Paříže.

18.6. – se v Taškentu narodila tanečnice ZINAIDA MAMEDOVÁ, provdaná Kohoutová. V roce 1962 absolvovala choreografické učiliště A.J. Vaganové a v roce 1973 choreografické oddělení moskevské vysoké školy divadelního umění. V letech 1962-65 byla angažována v Tádžickém Dušanbe a v letech 1966-70 byla členkou souboru Mladý balet v Moskvě. Po svém sňatku s Čechem začala působit v Praze, kde se roku 1970 stala sólistkou baletu Národního divadla a od roku 1975 byla rovněž pedagogicky činná na tanečním oddělení Konzervatoře Praha.

11.7. – v Paříži zemřela tanečnice VĚRA TREFILOVA, absolventka carské baletní školy v Petrohradě, na scéně Mariinského divadla rivalka Matyldy Kšešinské. V roce 1917 opustila Rusko a usadila se v Paříži, kde si otevřela soukromou školu. (nar. 1875)

23.7. – se uskutečnila premiéra baletu SUITA V BÍLÉM (Suite en Blanc), choreografie Serhe Lifar, hudba Eduard lalo, Paris Opéra Ballet v pařížské Opeře, tančili Yvette Chauviré, Solange Schwarz, Serge Lifar aj.

10.10. – se uskutečnila premiéra baletu MADEMOISELLE ANGOT, choreografie a libreto Leonide Massine, hudba Charles LeCocq, Ballet Theatre v New Yorku.

25.10. – se uskutečnila premiéra baletního divertissementu PROMENADE, choreografie Ninette de Valois, hudba Josef Haydn, Sadler´s Wells Ballet v King´s Theatre, Edinburgh. Tančili Margot Fonteyn, Beryl Grey, Gordon Hamilton.

1944

 

23.2. – se v Praze narodil tanečník BOHUMIL REISNER. Od roku 1965 byl členem a od roku 1966 sólistou baletu Národního divadla v Praze. Později vystupoval se souborem Grand Ballet Clasique se France ve Francii a Švýcarsku. Od roku 1970 se věnoval pedagogické činnosti.

2.3. – se uskutečnila premiéra baletu LES FORAINS, choreografie Roland Petit, hudba Henri Sauguet.

13.4. – zemřel ruský tanečník a pedagog VIKTOR SEMJONOV (nar. 1892)

18.4. – se uskutečnila premiéra baletu FANCY FREE, choreografie a libreto Jerome Robbins, hudba Leonard bernstein, Ballet Theatre v Metropolitní Opeře v New Yorku.

15.7. – zemřel ruský tanečník, choreograf, pedagog a baletní ředitel MICHAIL MORDKIN (nar. 1880)

22.9. – se narodila německá tanečnice BRIGIT KEIL. Studovala na Stuttgart Ballett School a Royal Ballet School, od roku 1961 byla členkou Stuttgartského baletu, kde se stala jednou z předních sólistek. Manželka tanečníka českého původu Vladimíra Klose, který byl sólistou téhož souboru.

31.10. – se uskutečnila premiéra baletu SEBASTIAN, choreografie Edward Caton, hudba Menotti, Ballet International v International Theatre v New Yorku.

5.11. – se narodil francouzský tanečník MICHAEL DENARD. Debutoval v Toulouse, později působil v Nancy a nakonec v pařížské Opeře, kde byl od roku 1971 sólista.

1945

1.6. zemřel v Praze tanečník, choreograf a baletní mistr AUGUSTIN BERGER (narozen 1861).

 

20.8. v Praze zemřel tanečník a baletní mistr ACHILLE VISCUSI (narozen 1869).

 

11.10. balo založeno taneční odděnení Státní konervatoře v Praze, pozdější Taneční konzervatoř hlavního města Praha.

 

21.11. měl ve Velkém divadle v Moskvě premiéru balet POPELKA, choreografie Rostislav Zacharov, hudba Sergej Prokofjev, Popelku tančila Olga Lepišenská, Prince Michail Gabovič.

 

V tomto roce byl v Londýně založen TANEČNÍ ARCHIV (Archive sof the Dance), který shromažďuje nejrůznější taneční materiály, programy, fotografie, partitury atd.

1946

 

11.2. - se ve slovenském Pezninku narodil tanečník DUŠAN NEBYLA. Vystudovat taneční konzervatoř v Bratislavě. Po krátkém angažmá ve Státním divadle v Košicích se stal v roce 1963 členem a od roku 1967 sólistou baletu Slovenského národního divadla, kde působil do roku 1991. Tančil například Merkucia a Romea v Romeovi a Julii, Hilariona v Giselle, Alana v Marné opatrnosti, Maura v Petruškovi, Crasa ve Spartakovi a v řadě sólových úloh i soudobého repertoáru. Pracoval s choreografy, jako byli či jsou Karol Tóth, Miroslav Kůra, Libor Vaculík, Ondrej Šoth aj. V SND dále působil jako pedagog a věnoval se mladým tanečníkům. V roce 2004 založil v Trnavě soukromou konzervatoř (Soukromé tanečné konzervatórium), která nese jeho jméno. (zemřel 27.7.2008)

27.2. -  se uskutečnila premiéra baletu NOČNÍ STÍN (Night Shadow, též La Somnambule) v Balanchinově choreografii na hudbu V. Rietiho. Balet uvedl Ballet Russe de Monte Cralo v New Yorku (City centre) a Alexandrou Danilovou, Nicholasem Magallanesem a Marií Tallchief v hlavních rolích.

5.3. – se uskutečnila premiéra baletu o jednom dějství a pěti scénách LES AMOURS DENJUPITER v Theatre Champs-Elysées v Paříži, choreografie Roland Petit, libreto Kochno podle Ovidiových Metamorfóz.

24.4. – se uskutečnila premiéra baletu SYMPHONIC VARIATIONS, choreografie Frederick Ashton, hudba César Franck, Sadler´s Wells Ballet v Londýně.

26.4. – měl v Chicagu premiéru balet ZVONY, choreografie R. Page, hudba Milhaud.

25.6. – se uskutečnila premiéra baletu MLADÝ MUŽ A SMRT (Jeune homme et la mort), choreografie Roland Petit, hudba J.S. Bach, Ballet des Champs-Elysées v Theatre Champs-Elysées v Paříži. Tančili Jean Babilée a Nathalie Philippart.

24.7. -  se v Chomutově narodil tanečník VLASTIMIL HARAPES. Taneční oddělení Konzervatoře Praha absolvoval v roce 1965 a rok po té působil ve filmu a televizi jako herec. Angažmá v baletním souboru Národního divadla získal v roce 1966, od roku 1971 sólista, později jeho umělecký vedoucí. Od roku 1977 byl stálým hostem Deutche Oper am Rhein v Düsseldorfu a Duisburgu. V roce 1990 se stal uměleckým šéfem baletu ND.

31.7. – televizní společnost Dumont Television uvádí na obrazovce první program věnovaný modernímu tanci. Pořad však nebyl příliš úspěšný a kritici mimo jiné upozorňovali na to, že je třeba, aby se televize učila od filmu.

4.8. – se ve Worthingu v Anglii narodil tanečník a choreograf FERGUS EARLY. Po studiu na Royal Ballet School se stal členem Royal Ballet a poté baletním mistrem a choreografem.

11.8. – se v Praze narodila tanečnice MIROSLAVA PEŠÍKOVÁ. Po ukončení tanečního oddělení Konzervatoře Praha v roce 1966 nastoupila angažmá v souboru Národního divadla a od roku 1971 byla jeho sólistkou. V roce 1973 byla na dvouměsíční stáži ve Velkém divadle v Moskvě.

20.8. – se v Sydney v Austrálii narodila tanečnice MARILYN ROWE. Od roku 1965 byla členkou a od roku 1970 uměleckou vedoucí Australského baletu.

20.11. – se uskutečnila premiéra baletu ČTYŘI TEMPERAMENTY, choreografie George Balanchine, hudba Paul Hindemith, Ballet Society v New Yorku.

V tomto roce Lincoln Kirstein a George Balanchine zakládají BALLET SOCIETY.

V tomto roce zemřela tanečnice FRANTIŠKA ZE SCHOEPFŮ, provdaná Borecká (nar. 1864)

V tomto roce se v německém Baden-Badenu narodil tanečník HEINZ BOSL, častý partner tanečnice Margot Fonteyn. Vystudoval v Mnichově a působil v Berlíně, USA a Londýně. V roce 1975 zemřel v Mnichově na leukémii.

V tomto roce se v Los Angeles v USA narodila tanečnice CYNTHIA GREOGORY. V roce 1961 se stala členkou San Francisco Ballet a od roku 1965 tančila v American Ballet Theatre.

1947

13.1. měl premiéru balet DIVERTIMENTO. Choreografie George Balanchine, hudba A.Haieff, Ballet Society v Hunter College playhouse v New Yorku.

17.1. se narodil tanečník a choreograf DANIEL WIESNER. Tento umělec působil od oku 1967 třiadvacet let jako sólista a choreograf v baletu Národního divadla, zároveň jako choregraf ve Státním divadle v Brně a jako profesor choreografie na HAMU. Několik let byl ředitelem Moravského divadla Olomouc.
Vytvořil řadu celovečerních baletů, např. Macbeth, Jennifer, Poklad, Ikaros, Dialogy, Milostný život Fryderika Chopina. Dvakrát získal první cenu za choreografii na Celostátní baletní soutěži (1977,1979). Je autorem libret a libretních úprav všech svých baletů. Jako režisér a choreograf ve svobodném povolání se věnuje režii v činohře, opeře i muzikálu, hostuje také v zahraničí.

28.2. se narodil argentinský tanečník JORGE DONN. Tanec studoval v Colon Theatre School.
V roce 1963 se stal členem souboru M. Béjarta, brzy nato sólistou a hvězdou. V letech 1964 – 90 tančil ve všech inscenacích souboru; IX. Symfonie, Svěcení jara, Pták Ohnivák, Bolero, Bhakti, Nijinsky, Clown de dieu, Notre Faust ad. V roce 1980 se stal uměleckým šéfem Baletu XX. století. Donn patřil k nejlepším světovým tanečníkům. V roce 1992 zemřel na AIDS a M. Béjart věnoval jeho památce choreografii Ballet for Life.

1.3. se narodila tanečnice a pedagožka KATEŘINA ELŠLÉGROVÁ-SLAVICKÁ. V roce 1966 absolvovala Taneční konzervatoř v Brně a po té započala svou kariéru a v Národním divadle Brno tančila v letech 1966-1972. Dvě další sezóny strávila v Městském divadle v Basileji od roku 1972 až do roku 1992 tančila v pražském Národním divadle (v roce 1975 byla jmenována sólistkou. Tančila např. Popelku, Auroru ve Spící krasavici, Marii v Bachčisarajské fontáně, Clarice ve Sluhovi dvou pánů, Dívku v Sinfoniettě, Elvíru v Donu Juanovi, Anděla ve Stvoření světa, Jiskřičku v Kamenném kvítku a mnohé další role.  V roce 1992 absolvovala obor taneční pedagogika na  HAMU.Jako pedagožka působila v Norimberku, ve Spojených státech i v Riu de Janeiru a od roku 1986 učí na pražské konzervatoři.
 
 

13.3. se narodila britská tanečnice LESLEY COLLIER. Tanec studovala v Royal Academy of Dancing a Royal Ballet School.
V roce 1965 se stala členkou Royal Ballet, v roce 1972 principal dancers. Tančila hlavní role klasického repertoáru a v baletech Kennetha MacMillana - Anastasia, Four Seasons a Frederica Ashtona – Rhapsody ad.


21.3. se narodil tanečník a choreograf JIŘÍ KYLIÁN.Málokdo ví, že skutečné datum jeho narození je 22. - oficiální zápis vznikl omylem faráře, který zapisoval do matriky.
Matka Jiřího Kyliána, paní Markéta rozená Peštová, byla také tanečnicí, v uměleckém světě známá pod pseudonymem Rita-Rita. Byla za první republiky hvězdou na domácí půdě a často hostovala v zahraničí. S kariérou skončila brzy po příchodu synů, dodnes však sleduje dění kolem tance a navštěvuje představení v Národním divadle i na malých moderních scénách. Narozeniny slaví také v březnu, osmadvacátého jí bude neuvěřitelných 95 let.
Brzy do světa
Jiří Kylián jako chlapec pěstoval sportovní gymnastiku, navštěvoval taneční kurzy a přípravku Národního divadla. Do ní mohl dokonce chodit zdarma jako mimořádný žák, tak velké nadání projevoval. V roce 1967 absolvoval taneční oddělení pražské konzervatoře. Za první úspěch mohl považovat vystoupení s Vysokoškolským uměleckým souborem v Karlínském divadle v rámci velkého jazzového festivalu, který tehdy sledovala se zájmem i zahraniční média. Tehdy americký časopis Down Beat napsal prorockou větu: „Zapamatujte si jeho jméno, protože ho ještě uslyšíte.“
Šťastnou náhodou získal mladý Kylián roční stipendium na Royal Ballet School London. V roce 1967 byla v Praze na návštěvě britská ministryně školství, která ho viděla v divadle Disk, kde se představil nejen jako tanečník, ale už i jako choreograf. Nabídla mu pozvání do Anglie, které Jiří bez váhání přijal.
Během pobytu v Londýně si ho při své návštěvě všiml John Cranko, který ho pozval do Stuttgartu. Začínal sice jako sborista, ale brzy se stal sólistou a Cranko mu dal možnost nastudoval vlastní choreografii, po které následovaly další. Když Cranko zemřel, věnoval mu Jiří Kylián choreografii Návrat do neznámé země.
Nederlands Dans Theater
V roce 1973 dostal Kylián nabídku z Nederlands Dans Theater, aby pro ně vytvořil choreografii, a o dva roky později tam přesídlil definitivně. Z hostujícího choreografa se stal roku 1978 uměleckým ředitelem. Toto místo pak zastával až do roku 1999, kdy sice z funkce odstoupil, ale u souboru zůstal jako umělecký poradce (a samozřejmě choreograf). „Jiří Kylián dovedl kdysi mdlé Nederlands Dans Theater ke světové proslulosti,“ zhodnotil loni jeho zásluhy německý týdeník Welt am Sonntag. Za dobu Kyliánova působení vznikly v NDT tři oddělené soubory, NDT I jako soubor vyzrálých profesionálních tanečníků, NDT II pro mladé tanečníky, absolventy škol, a pak existoval ještě soubor NDT III, který byl jakýmsi útočištěm pro tanečníky, kteří již překročili magickou hranici aktivní kariéry, ale jako výrazné vyzrálé umělecké osobnosti mohli dál předávat divákům své umění v choreografiích, které nekladou na první místo fyzickou sílu. Tento soubor již oficiálně neexistuje, neunesl finanční těžkosti, ale s tanečníky pracuje Jiří Kylián dál. Naposledy v tanečně pantomimické televizní grotesce Car Men.
Plodný choreograf
Jen pro NDT vytvořil Jiří Kylián přes šedesát choreografií. Prvními byly Viewers (1973), Stoolgame (1974), Potopená katedrála (1975), Návrat do neznámé země (1975). V roce 1978 byla uvedena Sinfonietta na hudbu Leoše Janáčka, která získala mezinárodní uznání. Následovala díla jako Svadebka, Stamping Ground, Dítě a kouzla. V roce 1982 měl Kylián po dlouhé době možnost navštívit Československo. Na prknech Smetanova divadla, dnešní Státní opery Praha, vystoupil se souborem NDT I s choreografiemi Symfonie D-dur na hudbu Josefa Haydna a Polní mše na Bohuslava Martinů. V další etapě vznikly choreografie Konec hry, Padající andělé, Sladké sny, Sarabande, Petite Mort (tzv. černobílé období, 1988-1991). Mohli bychom strávit ještě hodnou chvíli vyjmenováváním dalších prací, namátkou As If Never Been, Tiger Lily, Arcimboldo, Bella Figura, Wings of Wax, One of a Kind, Indigo Rose, z nedávné doby třeba, Far Too Close, Last Touch, Toss of a Dice, Sleepless a další.
Mezinárodní úspěch i životní styl
Jiří Kylián je nositelem řady ocenění, například nejvyššího nizozemského řádu, ceny Lawrence Oliviera, Řádu čestné legie nebo Nižinského ceny. Životní partnerku našel Jiří Kylián ještě v Německu ve Stuttgartu, stala se jí tamní sólistka, Wiesbadenská rodačka Sabine Kupferberg. Tančila potom v řadě jeho choreografií a ve Faunově odpoledni na hudbu Clauda Debussyho ztvárnil Kylián její život.

26.3. se narodila tanečnice LUDMILA ERNSTOVÁ. V roce 1967 absolvovala Taneční konzervatoř v Ostravě, kde měla angažmá až do roku 1992 (od roku 1969 sólistka). Vytvořila zde řadu rolí klasického i moderního repertoáru. Od roku 1998 vyučovala na Tanenčí konzervatoři v Ostravě.

3.5. měl premiéru balet NIGHT JOURNEY. Choreografka Martha Graham v něm zpracovala mytologický tragický příběh o králi Oidipovi a královně Iocasté.

9.5. se narodila tanečnice a pedagožka ANETA VOLESKÁ. Tanec studovala u Z. Zabylové, N. Sobotkové a O. Páskové. Od roku 1954 tančila v dětských rolích v Národním divadle v Praze, kde jako elévka nastoupila ve svých čtrnácti letech.Zde se stala v roce 1961 členkou souboru, od roku 1966 sólistkou, kterou byla až do roku 1996. Rovněž absolvovala roční stáž při Velkém divadle v Moskvě.  Tančila role klasického i moderního repertoáru; Mášenka (Louskáček), Popelka, Svanilda (Coppélie), Giselle, Signorina Gioventu, Čertice (Stvoření světa), Marie (Bachčisarajská fontána), Amor (Don Quijote).Provdala se za tanečníka Pavla Ždichynce. Úspěšnou kariéru zakončila v roce 1989, rok pracovala v Armádním uměleckém sboru Víta Nejedlého, v letech 1990-1999 učila na Taneční konzervatoři Praha scénický tanec.

 

12.6. se narodil americký tanečník a choreograf JOHN CLIFFORD. Tanec studoval ve School of American Ballet a v roce 1967 se stal členem New York City Ballet. Vytvořil role v baletech G. Balanchina (Glinkiana, Variations pour une porte un soupir) či J. Robbinse ( Dances at a Gathering). Jako choreograf vytvořil např. Prelude, Fugue and Riffs (hudba L. Bernstein), Sarabande and Dance (hudba C. Debussy), Bartok No. 3. V roce 1973 založil Los Angeles Ballet.

28.7. se uskutečnila premiéra baletu SYMPHONY IN C (původně Le Palais de Crystal).Choreografie George Balanchine, hudba George Bizet.

20.9. měl v Novosibirsku premiéru balet DOKTOR BOLÍTO. Choreografie M.F. Moisejev, hudba I.V. Morozov.

27.9.(někde uváděno 26.11.) - měl premiéru balet TÉMA S VARIACEMI. Choreografie George Balanchine, hudba P.I.Čajkovský, Ballet Theatre v Richmondu.

25.10. měl ve Státním divadle v Košicích premiéru balet MOŘSKÁ PANNA. Choreografie S.Remar, hudba Z.Mrkos.

7.11. se v Dušanbe uskutečnila premiéra baletu LEILI A MEDSHUN. Choreografie G.Valamatzade, hudba S. Balasanjan.

28.11. se uskutečnila premiéra baletu OCHRIDSKÁ LEGENDA. Choreografie Froman, hudba+libreto Stevan Hristič, Bělehradská Opera.

V tomto roce vyšlo první číslo českého časopisu o tanci TANEČNÍ LISTY.

V tomto roce založil Masahide Komaki soubor KOMAKI BALLET (pozdější Tokyo Ballet Company), první japonský soubor, který uvedl Labutí jezero.

V tomto roce začíná vznikat Benešova taneční notace.

1948

 

27.1. – se v Rize narodil tanečník MCHAIL NIKOLAJEVIČ BARYŠNIKOV. Studoval na Choreografickém učilišti v Rize a v Leningradě. Od roku 1967 člen Kirovova (Mariinského) divadla, v roce 1974 emigroval do Kanady.

28.4. – se uskutečnila premiéra baletu ORFEUS, choreografie George Balanchine, hudba Igor Stravinský, Ballet Society v City Center v New Yorku, Orfea tančil Nicholas Magallanes, Eurydicu Maria Tallchief.

21.5. – v pařížském Theatre Marigny debutoval soubor BALLETS DE PARIS, založený Rolandem Petitem po té, co přestal působit v Ballets de Champs-Elysées.

6.6. – měl v Mnichově v Bavarian State Opera premiéru balet ABRAXAS. Choreografie Luipart, hudba a libreto Egk. Námětem pro tento balet byla báseň  Doktor Faust.

12.9. – se v Poděbradech narodil tanečník JAROSLAV SLAVICKÝ. Po ukončení Konzervatoře Praha v roce 1967 se další rok zdokonaloval u A.I. Puškina ve Státním tanečním učulišti A.J. Vaganové v Leningradě (Petrohrad). V sezóně 1968-69 působil v Národním divadle, další rok tančil ve francouzském Štrasburku. 1970-72 tančil v Basileji (Švýcarsko) pod vedením českého choreografa Pavla Šmoka. Od roku 1972 byl sólistou baletu ND v Praze a později ředitel Taneční konzervatoře.

20.10. – se uskutečnila premiéra baletu BOHATÝŘI, choreografie a libreto Léonide Massine, hudba A. Borodin, Ballet Russe de Monte Carlo v Metropolitní opeře v New Yorku. Tančili: Alexandra Danilova, Mia Slavenska, Frederic Franklin.

6.11. – se uskutečnila premiéra  čtyřaktového baletu ŠŤASTNÉ POBŘEŽÍ (Bereg ščasťja), choreografie Bourmaister a I. Kurilov, hudba A. Spadavecchia, Divadlo Stanislavského a Němiroviče-Dančenka v Moskvě.

25.11. – se uskutečnila premiéra baletu DON JUAN, choreografie F. Ashton, hudba R. Strauss, Sadler´s Wells Ballet v Royal Opera House, Covent Garden. V hlavních rolích tančili Margot Fonteyn )Mrtvá milenka), Robert Helpmann (Don Juan).

V tomto roce byl Georgem Balanchinem založen NEW YORK CITY BALLET, který se vyvinul z Baletní společnosti.

V tomto roce založil francouzský tanečník a choreograf Roland Petit pařížskou baletní skupinu BALLETS DE PARIS.

V tomto roce byl na Kubě založen trojicí Alonsových – Fernandem, Albertem a Alicií první profesionální soubor, předchůdce dnešního Národního kubánského baletu. Soubor nesl jméno BALLET ALICIA ALONSO a od roku 1959 ae z něho stal Ballet National de Cuba a Alicia Alonso stanula v jeho čele jako umělecká ředitelka.

1949

5.1. – v Kodani uemřel dánský tanečník VALBORG BORCHSENIUS (nar. 1872)

16.1. – se uskutečnila premiéra baletu MIRANDOLÍNA, choreografie Vainonen, hudba S. Vasilenko, Velké divadlo v Moskvě, v hlavních rolích tančili Olga Lepešinská a Kondratov.

20.1. – se uskutečnila premiéra jednoaktového baletu HOSTÉ, choreografie J. Robbins, hudba M. Blitzstein, New York City Ballet v City Center v New Yorku.

21.2. – se uskutečnila premiéra baletu CARMEN v choreografii Rolanda Petita, hudba George Bizet, Ballet de Paris v Prince´s Theatre v Londýně.

12.3. – se uskutečnila premiéra baletu ORFEUS A EURYDIKA, Slovenské národné divadlo v Bratislavě, choreografie Stanislav Remar, hudba T. Andrašovan

14.3. – se uskutečnila premiéra baletu MĚDĚNÝ JEZDEC, choreografie Zacharov, hudba Gliere, Kirovov (Mariinské) divadlo v Leningradě (Petrohrad).

16.6. – se uskutečnila premiéra baletu PRINCEZNA A SEDM RYTÍŘŮ (Skazka o mertvoj carevně i sjemi bogatyrjach), choreografie A. Andrejev a B. Fenster, hudba Liadov, Malé divadlo v Leningradě (Petrohrad).

19.8. – se uskutečnila premiéra baletu MAUROVA PAVANA, choreografie José Limón, hudba Henry Purcell.

17.10. – se uskutečnila premiéra baletu ANTONINA, choreografie Walter Gore, hudba Sibelius, Ballet Rambert v King´s Theatre v Londýně.

7.11. – se v Praze nerodila tanečnice MICHAELA VÍTKOVÁ, od roku 1968 byla členkou baletu Národního divadla.

1.12. – se uskutečnila premiéra baletu BOURRÉE FANTASQUE, choreografie George Balenchine, hudba Emanuel Chabrier, New york City Ballet v New York City Center.

20.12. – se uskutečnila premiéra baletu KRÁSKA A ZVÍŘE, choreografie J. Cranko, hudba M. Ravel, Sadler´s Wellst  Ballet v Londýně.

V tomto roce založila Guillerma Bravo v Mexico City NATIONAL BALLET OF MEXICO.

V tomto roce byl v Torontu  založen NATIONAL BALLET OF CANADA. U jeho zrodu stála Celia Franca, která se stala i jeho první uměleckou vedoucí.

V tomto roce uskutečnil soubor Sadler´s Wells Ballet své první turné po Americe.

1950

 

28.1. – se uskutečnilo první představení baletu „Romeo a Julie“ na scéně Národního divadla v Praze. Tančili: Julie – Jiřina Knížková, Romeo – Jiří Blažek, Merkucio – Miroslav Kůra. Repríz bylo celkem 73, poslední z nich 7.2. 1956

26.2. – se uskutečnila premiéra baletu THE AGE OF ANXIETY (Věk úzkosti), choreografie Jerome robins, hudba Leonard Bernstein, New York City Ballet v City Center v New Yorku

1.3. – se uskutečnila premiéra baletu SLEČNA JULIE, choreografie a libreto Brigit Cullbergová, hudba Ture Rangström, Švédský balet v Riksteatern, Västeras (Švédsko)

2.3. – se uskutečnila premiéra baletu ILLUMINATIONS, choreografie Frederick Ashton, hudba Benjamin Britten, New York City Ballet v New Yorku

8.4. – v Londýně umírá ruský tanečník VÁCLAV NIŽINSKÝ (nar. 1889)

4.12. – se v Žilině narodil tanečník MICHAL ŠEBOR. V letech 1970-72 byl na stáži v Baletním učilišti A.J. Vaganové v Leningradě (Petrohrad). Od roku 1972 byl členem baletu Národního divadla v Praze

V tomto roce měl premiéru balet MÉDEA, choreografie Cullberg, hudba Béla Bartók

V tomto roce měl premiéru balet ŠURALE, choreografie Leonid Jakobson

V tomto roce se v kanadském Montrealu narodil tanečník WAYNE EAGLING. Studoval u Patricie Webster a v Královské baletní škole. Členem královského baletu (Royal Ballet) se stal v roce 1969 a od roku 1972 byl jeho sólistou. V roce 1975 se stal jeho uměleckým vedoucím. Je označován jako danseur noble.

 

1951

 

16.4. zemřel ruský tanečník, choreograf a pedagog ADOLF BOLM (narozen 1884).

 

23.6. v Praze zemřel SAŠA MACHOV (narozen 1903)

 

23.6. se v Paříži narodila DOMINIQUE KHALFOUNI, žačka baletní školy pařížské Opery a étose Opery v letech 1976-80. Po té přešla do divadla v Marseille k Rolandu Petitovi a tančila všechny hlavní role v jeho choreografiích.

 

23.6. zemřel v Nice ve Francii ruský tanečník NIKOLAJ.S. SERGEJEV (narozen 1876).

 

9.7. měl premiéru balet TIRESIAS (jméno prince-hlavní postavy),choreografie F.Ashton, hudba Constant lamert, Sadler´s Wells Ballet v Londýně.

 

26.8. premiéra baletu ANNABEL LEE, choreografie Skibine, hudba Byron Schiffman, Grand Ballet du Marquis de Cuevas v Deauvill.

 

19.10. se uskutečnila premiéra baletu ANTIGONE, choreografie John Cranko, hudba Theodorakis, Royall Ballet v Covent Garden v Londýně.

 

5.11. v Leningradě (St. Petersburg) zemřela tanečnice a baletní pedagožka AGRIPPINA VAGANOVÁ (narozena 1879).

 

První uměleckou ředitelkou Kanadského národního baletu (National Ballet of Canada), který v Torontu založila, se stala CELIA FRANCA. Tuto funkci zastávala až do roku 1974.

1952

16.2. zemřel tanečník, choreograf a pedagog IVO VÁŇA PSOTA. Tanec studoval u A. Bergera, O. Preobraženské a N. Legata. V roce 1924 se stal členem ND v Praze. V roce 1926 byl sólistou v ND v Brně, kde se stal o dva roky později baletním mistrem a choreografem. V letech 1932 – 36 působil v Les Ballets Russes de Monte Carlo. Poté se vrátil jako šéf do Brna, ale v roce 1941 opět odešel jako baletní mistr, choreograf a zástupce Kolonel de Basila do souboru Original Ballet Russe. Po válce byl šéfem baletu ND v Brně, kde působil až do své smrti.
Jako tanečník se uplatnil v širokém repertoáru; Princ (Labutí jezero), Franz (Coppélie), Romeo (Romeo A Julie), Kaščej (Pták Ohnivák), Eunuch (Šeherezáda), Maur (Petruška).
Více se však prosadil v choreografické tvorbě. V roce 1938 uvedl ve světové premiéře balet Romeo a Julie s hudbou S. Prokofjeva. Na domácí scéně vytvořil na 40 baletních inscenací. Uváděl původní novinky, ale i tituly z Ruských baletů. V Jižní Americe uvedl s úspěchem celovečerní dramatický balet Yara, za který má v divadle vystavenou pamětní desku. Psota se úspěšně věnoval i pedagogické činnosti.

4.3. se v Royal Opera House v Londýně uskutečnila premiéra baletu ZRCADLO PRO ČERODĚJNICE. Choreografie Howard, hudba Ap Ivor.

4.4. měl premiéru balet BONNE-BOUCHE na libreto a v choreografii Johna Cranka.Hudba Arthur Oldham, tančil Sadler´s Wells Ballet v Covent Garden v Londýně.

1.9. měl premiéru balet IDIOT. Choreografie+libreto T.Gsovský, hudba Henze, Hebbet Theatre v Berlíně.

11.11. měl v podání New York City Ballet v City Center v New Yorku premiéru balet SKOTSKÁ SYMFONIE. Choreografie George Balanchine, hudba Mendelssohn-Bartholdy.

25.11. měl v podání New York City Ballet v City Center v New Yorku premiéru balet METAMORFÓZY. Choreografie George Balanchine, hudba Hindemith.

Tento rok byla poprvé udělena cena CAPEZIO AWARD, kterou uděluje americká firma-výrobce baletní obuvi. Získal jí Solov.

 

1953

 

17.3.  se uskutečnila premiéra baletu VLK (Le Loup), choreografie R. Petit, hudba Detilleux, Ballets de Paris v Théatre de l´Empire v Paříži.

 

5.6. se uskutečnila premiéra jednoaktového baletu KRVAVÁ SVATBA, libreto a choreografie Rodrigues, hudba Denis Ap Ivor, Sadler´s Wells Ballet v Sadler´s Wells Theatre v Londýně.

 

9.7. měl v provedení London Festival Ballet v Londýně premiéru balet ALENKA V ŘÍŠI DIVŮ, choreografie Michael Charnley, hudba a libreto Joseph Horevitz.

 

21.8. debutoval s baletem „Homage a Chopin“ (Pocta Chopinovi) Béjartův první soubor BALLETS DE L´ETOILE, založený v témže roce.

 

Ve stockholmské budově Opery bylo otevřeno Taneční muzeum, k němuž položil základ Rolf de Maré. Od roku 1991 bylo muzeum otevřeno ve zcela nové podobě v novém Domě tance. Muzeum shromažďuje materiály o tanci v nejširší podobě: tanci jako umělecké formě, regionálních rituálech, lidovém tanci.

 

1954

 

 

12.2. se ve Velkém divadle v Moskvě uskutečnila premiéra baletu KAMENNÝ KVÍTEK, choreografie Lavrovský, hudba S.Prokofjev. Toto představení však nebylo příliš úspěšné. (Nová verze vznikla v choreografii Jurije Grigoroviče v Kirovově divadle v Leningradě, premiéra 25.4. 1957.)

 

12.7. měl v pařížské Opeře premiéru balet NAUTÉOS, choreografie Sergej Lifar, hudba J. Leleu.

 

V tomto roce měl premiéru balet ZLATÝ VĚK, choreografie Leonide Lavrovský, hudba Sergej Prokofjev.

 

V tomto roce byl filmově zpracován balet ROMEO A JULIE, choreografie L. Lavrovský, v hlavních rolích tančili Galina Ulanova, Jurij Ždanov, A.Jermolajev, A.Lapauri.

 

Americký tanečník Robert Joffrey založil v New Yorku Joffrey Ballet.

 

Umělcům z oblasti tance (výkonným umělcům, choreografům, manažerům, skladatelům atd.) se začíná udělovat výroční cena amerického časopisu Dance Magazine – DANCE MAGAZINE AWARDS. V tomto roce jí získali Tony Charmoli a May Liebman.

1955

6.1. – se uskutečnila premiéra baletu RINALDO A ARMIDA, choreografie Frederick Ashton, hudba Malcolm Arnold, Sadler´s Wells Ballet v Covent Garden v Londýně, tančili Světlana Beriosova (Armida), Michael Somes (Rinaldo).

20.1. – se v holandském Hagu  uskutečnila premiéra jednoaktového baletu NIGHT ISLAND (Noční ostrov), choreografie Van Dantzig, hudba C. Debussy, tančili Hannie van Leeuwen, Vella Colcher a další.

9.2. – se uskutečnila premiéra baletu LES NOCES FANTASTIQUES, choreografie a libreto Sergej Lifar, hudba M. Delannoy, v pařížské Opeře.

23.2. – se uskutečnila premiéra baletu ROMA, choreografie George Balanchine, hudba G. Bizet (Roma Suite), New York City Ballet v New Yorku.

6.4. – měl premiéru balet KRÁSNÁ HELENA, choreografie J. Cranko, hudba J. Offenbach, pařížská Opera.

26.5. – se uskutečnila premiéra jednoaktového baletu PTAČÍ DŮM (House of Birds), choreografie K. MacMillan, hudba Frederico Mompou, Sadler´s Wells Ballet v Sadler´s Wells Theatre v Londýně.

30.6. – se v Praze narodil tanečník VLADIMÍR NEČAS. Po absolvování tanečního oddělení Konzervatoře Praha v roce 1976 byl přijat do baletního souboru národního divadla. V témže roce byl také na stáži v baletním učilišti A.J. Vaganové.

16.11. – debutoval nově založený soubor CHICAGO OPERA BALLET v chicago Lyric Opera s baletem Veselá vdova. V hlavní roli tančila Alicia Markova. Soubor založil R. Page.

19.11. – se uskutečnila premiéra jednoaktového baletu PAS DE DIX, choreografie George balanchine, hudba A. Glazunov, New York City Ballet v City Center v New Yorku.

V tomto roce v Caracasu ve Venezuele zemřela JELIZAVETA NIKOLSKÁ (nar. 1904)

V tomto roce založila T. Gsovská BERLINER BALLETT (Berlínský balet) u příležitosti Berlin Festival Week.

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získali Jack Cole, Gene Nelson a Moira Shearer.

1956

25.2. – se v Praze narodila tanečnice HANA VLÁČILOVÁ. V roce 1974 se stala členkou a po té sólistkou baletu Národního divadla v Praze. V letech 1972 a 1976 zvítězila na mezinárodní baletní soutěži ve Varně. Od roku 1978 byla stálým hostem berlínské Staatsoper.

1.3. – se uskutečnila premiéra baletu ALLEGRO BRILLANTE, choreografie George Balanchine, hudba P.I. Čajkovský, New York City Ballet v City Center v New Yorku, mimo jiné tančili Maria Tallchief, Magallanes.

23.3. – se uskutečnila premiéra baletu MAŠKARÁDA, choreografie a libreto Oleg Dadiškiliani, hudba Lev Laputin, v Novosibirsku.

4.4. – se v Torontu narodila EVELYN HART, kanadská tanečnice.

23.4. – se narodil tanečník LUBOMÍR KAFKA. Ve třinácti letech složil zkoušky na Taneční konzervatoř v Praze, kterou absolvoval v roce 1974 a pak odjel na stáž do petrohradského choreografického učiliště (1975-76). V roce 1976 nastoupil jako sólista do baletu Národního divadla v Praze a od roku 1984 působil jako sólista Německé opery v Berlíně. Byl nositelem nejvýznamnějších mezinárodních ocenění: zlatá a stříbrná medaile ve Varně, dvě stříbrné medaile v Tokiu, dvě zlaté medaile v Jacksonu, Cena Černé růže v Německu. Jeho život předčasně ukončila v roce 1989 nemoc.

25.4. – se uskutečnila premiéra baletu EVINO ŽEBRO (The Rib of Eve), choreografie Agnes de Mille, hudba Morton Gould, Ballet Theatre v New Yorku.

5.5. – se uskutečnila premiéra jednoaktového baletu BIRTHDAY OFFERING, choreografie F. Ashton, hudba A. Glazunov, Sadler´s Wells Ballet v Covent Garden v Londýně, tančili Fonteynová, Grey, Nerina, Jackson.

31.5. – se uskutečnila premiéra baletu DIVERTIMENTO NO. 15, choreografie George Balanchine, hudba W.A. Mozart, New York City Ballet v American Shakespeare festival Theatre v Stratfordu.

20.6. – v Moskvě umírá ruský tanečník, choreograf a pedagog VASILIJ DIMITROVIČ TICHOMIROV.

2.7. – se narodil tanečník, šéf baletu, absolvent brněnské konzervatoře IGOR VEJSADA.

31.10. - Britská královna Elisabeth II. Nechala přejmenovat Sadler´s Wells Ballet a Sadler´s Wells Ballet School na Royal Ballet (Královský balet) a The Royal Ballet School (Královskou baletní školu).

27.12. –se v Kirovově (Mariinském) divadle v Leningradě uskutečnila premiéra baletu SPARTAKUS, choreografie Jacobson, hudba Aram Chačaturjan.

V tomto roce byla britská tanečnice MARGOT FONTEYN povýšena královnou Elisabeth do šlechtického stavu (Dame).

V tomto roce se uskutečnilo první hostování baletu Velkého divadla z Moskvy v zahraničí. Bylo to v Londýně, kde soubor představil balety Romeo a Julie a Gisele s Galinou Ulanovou a Fadějčevem v hlavních rolích.

V tomto roce založil Robert Joffrey spolu s Arpinem vlastní skupinu pod názvem JOFFREY BALLET.

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získaly Agnes de Mille a Marta Graham.

1957

 

1.1. se uskutečnila premiéra baletu PRINC ZE ZEMĚ PAGOD. Hudba Benjamin Breitten, choreografie a libreto John Cranko, tančil Royal Ballet v Covent Garden v Londýně.

1.2. se narodila tanečnice a pedagožka JULIE KUBALÁKOVÁ. V roce 1976 absolvovala Taneční konzervatoř v Brně. V roce 1977 získala angažmá v Národním divadle v Brně. Zde působila až do roku 1994 (od roku 1979 sólistka). Tančila např. Julii (Romeo a Julie), Carevnu (Pták Ohnivák), Oběť (Svěcení jara), Zlá sestra (Popelka). Po skončení aktivní dráhy se věnovala pedagogické činnosti.

10.3. se narodil tanečník, choreograf, libretista a pedagog LIBOR VACULÍK. V roce 1977 absolvoval TKP a  a od roku 1977 působil ve Slovenském národním divadle.  Zde ztvárnil velké role klasického repertoáru, kromě nezbytných princů také dramatické postavy jako Vronskij v Anně Karenině, Don José v Carmen, Quasimodo v Notre Dame de Paris, Franz v Coppélii, Spartakus aj. Vystupoval pohostinsky v Košicích, Brně, Praze, Nancy, Barceloně, Bonnu, San Antoniu a dalších. V letech 1985 – 90 byl šéfem souboru Balet Bratislava, poté choreografem Nové scény v Bratislavě. V letech 1994 – 99 byl choreografem ND v Praze. Jako tanečník získal několik ocenění doma i v zahraničí, např. celostátní baletní soutěž v Praze (1975) a v Brně (1977) – 2. cena, Varna (1978), Jackson (1980), Ósaka (1980) – 3. cena.                                                                                                                                            Více se uplatnil jako choreograf, které se věnuje od roku 1984. V roce 1990 vystudoval obor choreografie na VŠMU. Vytvořil řadu oceněných - Notre Dame de Paris, Malý pan Friedemann, Psycho (1993), Slovanské dvojzpěvy (1999), ale i divácky úspěšných baletních inscenací – Někdo to rád … (1993), Čajkovskij (1994), Isadora Duncan (1998), Edith – vrabčák z předměstí (1999), Lucrezia Borgia (2003). Často tvoří choreografie do muzikálů a oper.Vytvořil také řadu menších choreografií pro Pražský komorní balet.

25.4. – bylo předvedeno úspěšnější provedení baletu KAMENNÝ KVÍTEK na scéně Mariinského (dříve Kirovova) divadla v St. Petersburgu. Choreografii vytvořil Jurij Grigorovič, hudba Sergej Prokofjev.

12.6. zemřel americký tanečník a choreograf ROBERT ALTON. Tanec studoval u M. Mordkina a stal se členem jeho skupiny. Během 30. let se stal jedním z prvních muzikálových choreografů na Broadwayi (Ziegfeld Follies, Was a Lady, Hazel Flagg, Me and Juliet). Spolupracoval i s Judy Garland na show v Las Vegas.

30.9. se v Titania Pallatz v Berlíně uskutečnila premiéra baletu DÁMA S KAMÉLIEMI. Hudba Henri Saguet, chor. Tatiana Gsovská, v hlavních rolích tančili Yvette Chauviré a Gert Reinholm.

16.11. se ve vídeňské State Opera uskutečnila premiéra baletu MEDUSA, libreto Gale Hoffmann, chor. Hanka, hudba von Einem.

21.11. se  uskutečnila premiéra baletu SQUARE DANCE, chor. G. Balanchine, hudba Corelli a Vivaldi, New York City Ballet v New Yorku.

27.11. se v provedení New York City Ballet v New Yorku uskutečnila premiéra baletu AGON. Jednalo se o benefiční představení, oficiální premiéra proběhla 1.12. Chor. George Balanchine, hudba Igor Stravinský.

29.11. ae uskutečnila premiéra baletu OTHELLO, choreografie a libreto V. Čabukiani, hudba A. Machavariani, Opera House v Tilfisu.

25.12. se v Kirovově (Mariinském) divadle v Leningradě (Petrohrad) uskutečnila premiéra baletu SPARTAKUS, chor. Léonide Jacobson, hudba Aram Chačaturjan. Hlavní role tančili Inna Zubkovskaja (Frygie) a Askold Makarov (Spartakus).

29.12. se uskutečnila premiéra baletu JOHANKA Z ARKU, hudba N. Peiko, choreografie Vl. Paovi Boureister, divadloStanislavského a Němiroviče-Dančenka v Moskvě.

Získalo Leningradské státní akademické choreografické učiliště do svého názvu jméno A. J. Vaganové, která zde působila v letech  1921-1951.

V tomto roce byl založen AMERICAN FESTIVAL BALLET – zakladatel Renzo Raiss založil tento soubor s několika americkými tanečníky v Brémách. Po turné v Evropě měl svou premiéru na americkém kontinentě v roce 1964. Nedlouho po té se soubor rozpadnul.

V tomto roce byl založen Les Grands Ballets Canadiens.

Cenu časopisu Dance  Magazine pro tento rok získali Alicia Markova, Lucia Chase, José Limón a Jerome Robbins.

1958

2.1. se uskutečnila premiéra baletu THE BURROW (Doupě), Royal Ballet v Covent Garden v Londýně, libreto + chor. K. MacMillan, hudba F. Martin

4.1. se v Kirovově divadle v Leningradě (dnes Mariinské) uskutečnila premiéra baletu CESTA HROMU, hudba K. Karajev, chor. K. Sergejev.

17.1. se v provedení New York City Ballet v New Yorku uskutečnila premiéra baletu HVĚZDY A PRUHY, hudba John Pilip, chor. George Balanchine.

29.1. se v německém Frankfurtu uskutečnila premiéra baletu JEDLÍCI TMY (Die im Schatten leben), hudba B. Britten, chor. Walter Gore.

 

9.5. zemřela tanečnice LUISA ČERNÁ. Tanec studovala u J. Freisingerové. V letech 1906 – 1929 byla členkou baletu ND v Praze, od roku 1918 sólistkou. Nejvíce se uplatnila v dramatických a komediálních rolích; Upír (Princezna Hyacinta), Zobeida (Šeherezáda). Často vystupovala i v pánských rolích; Princ (Labutí jezero), Petruška, Myší princ (Kdo je na světě nejmocnější).

9.5. se v divadle J.K. Tyla v Praze (dnes Stavovské), uskutečnila premiéra baletu SLUHA DVOU PÁNŮ, hudba J. Burghauser, chor. J. Němeček.

24.8. se v Brně narodila česká tanečnice MICHAELA ČERNÁ. Během studia na taneční konzervatoři absolvovala roční stáž na Choreografickém učilišti v Leningradě (dnešní Petrohrad). V roce 1977 se stala členkou SND v Bratislavě a od roku 1979 se stala sólistkou baletního sounoru národního divadla v Praze. V roce 1976 získala na Mezinárodní baletní soutěži v Lausanne hlavní cenu za klasickou variaci z baletu Coppélie.

23.9. se v provedení American Ballet Theatre v New Yorku uskutečnila premiéra baletu TRISTAN, hudba Richard Wagner, chor. Herbert Ross.

27.10. se v Covent Garden v Londýně uskutečnila premiéra baletu ONDINE, hudba H.W. Henze, chor. F. Ashton, tančili členové Royal Ballet (Margot Fonteyn – Ondina, Michaela Somes – Palemon, Julia Farron – Berta).

31.12. se narodil tanečník a choreograf UVE SCHOLZ.

Cenu CAPEZIO AWARD, kterou uděluje americká firma-výrobce baletní obuvi, v tomto roce získala Alexandra Danilova.

V první polovině tohoto roku uskutečnil baletní soubor Velkého divadla v Moskvě své první a velmi úspěšní turné po USA.

V tomto roce byl založen ALVIN AILEY AMERICAN DANCE THEATRE.

Pod názvem NEW ENGLAND CIVIC BALLET byla založena neprofesionální baletní skupina, ze které se v roce 1963 stal BOSTON BALLET. Ten se v letech 1964-5 plně profesionalizoval.

V Anglii zemřel RUDOLF VON LABAN, tvůrce taneční notace (nar. 1879).

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získali: Alicia Alonso, Doris Humphrey, Gene Kelly a Igor Youskevitch.

1959

Od 16. dubna do 9. května hostuje v Metropolitní opaře balet Velkého divadla z Moskvy. Nejdražší vstupenky na premiéru tohoto představení se prodávaly za 50 dolarů.

17.4. – se uskutečnila premiéra baletu CYRANO DE BERGERAC, choreografie a libreto R. Petit, hudba Marius Constant, Ballets de Paris v Alhambře v Londýně.

18.6. – se narodila v Praze tanečnice JANA KŮROVÁ, dcera tanečníka a choreografa Miroslava Kůry a tanečnice Jarmily Manšingerové. Jejími prvními učiteli byli její rodiče. Po jednoročním studiu na tanečním učilišti v Moskvě (1974) složila v roce 1979 externí maturitu na Konzervatoři Praha. Do Národního divadla byla angažována ve svých 16. Letech (1975, sólistka od 1976). Se svým tanečním partnerem Lubomírem Kafkou vystupovala v Berlíně (1979), Madridu (1978), Mnichově (1979), New Yorku (1979), zúčastnila se amerického turné s National Ballet of Canada (1980). Získala několik prvních a druhých cen nejen v celostátních soutěžích, ale i v zahraničí: Lausanne (1976), Tokio (1978), Varna (1978), Jackson.

9.8. – se narodila česká tanečnice LENKA JAROŠÍKOVÁ. Pražskou konzervatoř absolvovala  v roce 1979. Získala několik cen na celostátních baletních soutěžích, v Lausanne získala v roce 1977 jednu z hlavních cen, která jí umožnila tříměsíční pobyt v Monte Carlu.

19.10. – se uskutečnila premiéra baletu ANTIGONE, choreografie John Cranko, hudba Mikis Theodorakis. Royal Ballet v Covent Garden v Londýně, tančili Světlana Beriosova (Antigone), Donald Macleary (Haemon), Leslie Edwards (Oidipus).

V tomto roce byl založen NEDERLANS DANS THEATER.

V tomto roce se narodila česká tanečnice INGRID SEIDLOVÁ.

V Sydney v Austrálii zemřel český tanečník a choreograf EDOUARD BOROVANSKÝ (nar. 1902).

V kanadském Torontu byla založena ŠKOLA KANADSKÉHO NÁRODNÍHO BALETU.

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získali George Balanchine, Dorothy Alexander a Fred Astaire.


DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one