Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
1987

28.2. 1987 zemřela americká tanečnice NORA KAYE. Tanec studovala u M. Fokina, v baletní škole při Metropolitní opeře a ve School of the American Ballet, jehož se v roce 1935 stala členkou. Tančila zde významné dramatické role v baletech A. Tudora – Pillar of Fire a A. de Mille – Fall River Legend. V letech 1951 – 54 byla členkou New York City Ballet, kde účinkovala v baletech J. Robbinse. V letech 1954 – 9 se opět vrátila do ABT a tančila hlavní role v choreografiích Winter´s Eve a Journey K. MacMillana. Poté tančila v baletech svého manžela Herberta Rosse.

25.3. zemřela tanečnice OTOVÁ. Tanec studovala u A. Viscusiho. V roce 1919 měla angažmá v Novém německém divadle v Praze. V letech 1921 – 23 byla sólistkou v Ostravě a v letech 1923 – 32 v SND v Bratislavě. Poté působila v Olomouci a 1939 – 45 v Plzni.

19.4. zemřel britský tanečník a choreograf ANTONY TUDOR. Tanec studoval u M. Rambert a v roce 1930 se stal členem Ballet Rambert. Tady začal stavět i své první choreografie; Lysistrata, Adam a Eva, The Planets, Jardin aux lilas, Dark Elegies. V roce 1939 odešel do New Yorku, kde spolupracoval se souborem Ballet Theatre. Vytvořil zde např. Pillar of Fire, Romeo a Julie, Shadow of the Wind. Později spolupracoval s Royal Swedish Ballet či s New York City Ballet. Jako pedagog působil v baletní škole při Metropolitní opeře a v Juilliard School.

Choreograf Maurice Béjart se v tomto roce na trvalo přestěhoval se svým Baletem XX.století z Belgického Bruselu do švýcarského Lausanne.

Proběhl II. ročník NEW YORK INTERNATIONAL BALLET COMPETITION. Zlatou medaili si vytančil Kubánec Josem Manuel Torres Carreno.

Cenu časopisu Dance Magazine - Dance Magazine Awards v tomto roce získali: Merrill Ashley, Trisha Brown, Liz Thompson, David Whitel a Doris Hering.

29.09.2008 13:03:44
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one