Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................

1986

 

1.4.  v Torontu zemřel dánský tanečník ERIK BRUHN (nar. 1928).

28.4.  se uskutečnila premiéra baletu SNĚHOVÁ KRÁLOVNA, chor. David Bintley, v Hippodrome v Birminghamu. V roli Sněhové královny se představila Samira Saidi.

8.7.  zahájil balet pařížské Opery své první turné po USA od roku 1948. Při velikém gala s American Ballet Theatre tančili také ředitelé obou těchto souborů Rudolf Nurejev a Michail Baryšnikov.

12.-28. 7. Se uskutečnil  dvanáctý ročník Mezinárodní baletní soutěže ve Varně. Zúčastnilo se jí 105 tanečníků z 25 zemi. V kategorii A – starší ženy nebyla první cena udělena, v mužské kategorii zvítězil Ilgiz Galimulin. V kategorii B – mladší se vítězi stali Vladimir Malachov a Li Ying z Číny. Cenu za uměleckost si odnesla česká tanečnice Marie Hybešová.

 

19.-29. 9. Proběhl v Montrealu první mezinárodní FESTIVAL INTERNATIONAL DE LA NOUVELLE DANSE.

28.9. zemřel Sir ROBBERT HELPMANN.

8.10. měl premiéru balet GALANTNOSTI, choreografie David Bintley, tančil londýnský Royal Ballet, hudba W.A. Mozart

 

15.12. zemřel ruský tanečník a choreograf SERGE LIFAR. Tanec studoval u B. Nižinské v Kyjevě. V roce 1923 se stal členem souboru Ruské balety S. Ďagileva. Tančil zde v baletech B. Nižinské, L. Massina a G. Balanchina. V roce 1929 se stal sólistou a později baletním mistrem Pařížské opery, kde působil s dvouletou pauzou až do roku 1958. Vytvořil tu mnoho choreografií; Stvoření Prometheova, Icare, Le Roi nu, Alexander le Grand, Istar, Bolero, Joan de Zarissa, Suite en blanc, La Péri, Romeo a Julie ad. V roce 1947 založil Paris Institut Chorégraphique a v roce 1957 Université de la Danse. Napsal též mnoho knih o tanci; Ďagilev, historie Ruských baletů, Vestris, Bůh tance, Můj život.

V tomto roce proběhl 3. Ročník Mezinárodní baletní soutěže v Jacksonu (USA). Zúčastnilo se jí 63 tanečníků z 36 zemí. V kategorii starších tanečníků získali zlatou medaili Vadim Pisarev z Ruska a Oliver Matz z Německa a z tanečnic to byla Kiki Lammersen rovněž z Německa. V kategorii mladších se na prvním místě umístili Nina Ananišvili a Andris Liepa, oba sólisté Velkého divadla v Moskvě.

 

23.02.2009 11:31:12
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one