Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................

1979

 

V lednu propukly nepokoje v Národním baletu v Teheránu (Írán) a tento soubor se rozpadnul. Na vině byl nedostatek elektřiny a jídla, protože hlavní sponzor souboru Íránský šách byl sesazen. Členové souboru většinou pocházeli z USA a Anglie.

14.-18. 2. Se uskutečnil další ročník mezinárodní soutěže Prix de Lausanne.

 

16. 5. se v Birminghamu uskutečnila premiéra baletu Meadow of Proverbs, inspirovaný Goyovými obrazy. Choreograf David Bintley.

 

23.5. oslavila Margot Fonteyn své 60. narozeniny v Covent Garden (narozena je 18.5.). Zatančila zde krátké sólo, které obsahovalo krokové kombinace z mnoha jejích známých rolí. Také zatančila Tango. Na závěr jí zazpíval "Happy Birthday to You" Michael Somes.

18.-29. 6. se v hlavním městě amerického státu Mississippi Jacksonu uskutečnil první ročník Mezinárodní baletní soutěže. Zlatou medaili si vytančil Čech  Lubomír Kafka, v kategorii žen zlatá medaile udělena nebyla, stříbrnou získala Češka Jana Kůrová.

9.11. se v Ústí nad Labem uskutečnila světová premiéra baletu MACBETH v choreografii Jiřího Blažka.

Během turné baletu Velkého divadla z Moskvy zůstali v USA jeho přední tanečníci Alexandr Godunov a Leonid a Valentin Kozlovovi.

Královské dánské divadlo uspořádalo I. Bournonvillův festival, který se setkal s velkým úspěchem. Druhý ročník proběhl v roce 1992.

Na Kubě v tomto roce proběhl Mezinárodní baletní festival. Jeho zakladatelkou byla tanečnice Alicia Alonso.

V Německu zemřel legendární tanečník LEONIDE MASSINE (nar. 8.8. 1895).

V létě tohoto roku byl v Japonsku uspořádán velký baletní festival za účasti nejslavnějších tanečníků té doby: Alicie Alonso, Mají Plisecké, Paola Bortoluzziho, Marcii Haydée, Richarda Craguna, Vladimira Vasiljeva a dalších.

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získali Aaron Copland, Jorge Donn a Erick Hawkins.

23.02.2009 11:32:38
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one