Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................

1978

18.5. – se uskutečnila premiéra baletu MLÁDÍ. Choreografie Jiří Němeček, hudba Leoš Janáček, Národní divadlo v Praze.

26.5. – zemřela tanečnice TAMARA PLATONOVNA KARSAVINA (ar. 1885).

10.7.-24.7. – proběhl devátý ročník MEZINÁRODNÍ BALTNÍ SOUTĚŽE VE VARNĚ. Zúčastnilo se ho 111 soutěžících z 21 zemí. V kategorii A-seniorů získali zlatou medaili Raisa Chilko a Lubomír Kafka, stříbrnou si odnesla Jana Kůrová.

V září si otevřela Bridget Espinosa v Londýně LONDON STUDIO CENTRE.

15.10. – vyšlo první číslo francouzského časopisu DANSE.

23.11. – zemřela česká tanečnice NINA JIRSÍKOVÁ (nar. 1910).

V tomto roce proběhla VI. MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽ V LAUSANNE. Ceny získali šestnáctiletá Francouzka Isabelle Camboulasová, osmnáctiletá Japonka Naoumi Joshidová, sedmnáctiletý Francouz Michel Fons a další Francouz Philippe Anota.

Proběhl druhý ročník MEZINÁRODNÍ BALETNÍ SOUTĚŽE V JAPONSKU (soutěž párů). Zvítězili Ludmila Smorgachova  a Sergej Lukin z tehdejšího Sovětského svazu, stříbrní bili Jana Kůrová a Lubomír Kafka.

Maurice Béjart uvedl v Bruselu svou stou choreografii. Byla jím Offenbachova GAITÉ PARISIENNE, velký balet z doby Druhého císařství. Ústřední postavou příběhu je Bim, kterého tančil Victor Ullate.

Ve věku 60 let zemřel v Americe ANDRÉ EGLEVSKY (nar. 1918).

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získali Michail Baryšnikov, Raoul Gelabert a Bella Lewitzky.

02.09.2009 10:03:10
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one