Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................

1977

 

12.2. zemřel polsko-britský tanečník a pedagog STANISLAV IDZIKOWSKI. Studoval u E. Cecchettiho. Debutoval v Londýně a začal tančit u A. Pavlovy. V letech 1914 – 1926 a 1928 – 29 byl členem Ruských baletů S. Ďagileva. Vytvořil role v baletech Massina (La Boutique Fantasque, Le Tricorne, Pulcinella) a Balanchina (Jack in the Box). Velký úspěch měl jako Modrý pták v baletu Spící princezna. Jako host vystupoval v souboru Vic-Wells Ballet, kde tančil v baletech F. Ashtona.

13.2. proběhl pátý ročník PRIX DE LAUSSANE. Sešlo se na ní 52 soutěžících z 12 zemí. Čtyři Prix de Lausanne, kterými jsou roční studijní pobyty na známých baletních školách ( při pařížské Opeře, v Cannes, škola při Královském baletu v Londýně a škola při American Ballet Theatre v New Yorku) získali F. Olivieri aj.Ch. Maillot z Francie, B. Brinová z Anglie a T.V. Mateuo ze Španělska. Tříměsíční stáž na Akademii klasického tance v Monte Carlu získala Češka Lenka Jarošíková.

26.3. zemřela tanečnice, baletní mistryně a choreografka MÁŠA CVEJIŠOVÁ. Tanec studovala u A. Bergera. V letech 1914 – 20 měla angažmá v ND v Praze. V letech 1929 – 36 byla šéfka baletu a choreografka v ND v Brně. V letech 1936 – 44 a 48 – 61 působila jako choreografka brněnské zpěvohry. V Brně nastudovala řadu děl z repertoáru Ruských baletů. V letech 1930 – 44 vyučovala na baletní škole I. V. Psoty.

13.-24.6. proběhl třetí ročník Mezinárodní soutěže baletních umělců v Moskvě. Zúčastnilo se ho 77 soutěžících z 23 zemí. Vítězi se stali Alla Michalčenková, Michail Krapivin z Ruska a Danilo Radojevic z Austrálie.

1.9. byla poprvé v historii tanečního oddělení pražské Konzervatoře otevřena specializovaná třída lidového tance.

22.10. se v Plzni uskutečnila česká premiéra baletu ANNA KARENINA na hudbu R. Ščerdina.

Patricia McDonald založila v Anglii NORTHEN BALLET SCHOOL.

Britská tanečnice Margot Fonteyn dostala při příležitosti Shakespearových dnů v Hamburku Shakespearovu cenu. Poprvé v historii bylo toto vysoké vyznamenání uděleno zástupci tanečního umění.

V tomto roce byl v Mexiku založen časopis věnovaný profesionálnímu scénickému tanci Danza y Teatro.

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získali  Murray Louis, Natalia Makarova a Peter Martins.

23.02.2009 11:26:59
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one