Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................

1975

 

V lednu tančil Royal Ballet v Covent Garden své pětisté představení baletu Spící krasavice. V hlavních rolích se představili Sibley a Dowell.

 

V lednu tančila Noriko Ohara jako první japonská tanečnice hlavní roli v britském baletním souboru. Byla to Svandilda v Coppélii v podání Festival Ballet.

20.2. se ve Velkém divadle v Moskvě  uskutečnila premiéra baletu IVAN HROZNÝ, choreografie a libreto J.Grigorovič, hudba S. Prokofjev. Tančili J.Vladimirov, N. Bessmetnova, B. Akimov.

23.2. ve Varšavě zemřel LEON WOJCIKOWSKY, žák Bergera a Cecchettiho, sólista v Ďagilevově souboru.

5.3. se v provedení Royal Ballet v Covent Garden uskutečnila premiéra baletu ČTVERO ROČNÍCH DOB na hudbu Antonia Vivaldiho, choreografie K. MacMillan.

V dubnu hostoval v londýnském Coliseu National Ballet of Canada. Na závěr hostování soubor předvedl Coppélii s Rudolfem Nurejevem jako Franzem a Erikem Bruhnem v roli doktora Coppélia.

V květnu poprvé přijíždí do Londýna baletní soubor z Japonska. Tokijský balet předvedl v Sadler's Wells Theatre "Symphony in C", "Les Sylphides" a "Paquitu".

3.5. v Londýně zemřel autor baletní notace RUDOLF BENESH (nar. 1916)

19.6. se uskutečnila premiéra baletu LUCIFER, libreto a choreografie Marta Graham, hudba Halim El-Dabh, Marta Graham Dance Company v Uris Theatre v New Yorku, tančili Rudolf Nurejev a Margot Fonteyn.

15.7. v New Yorku zemřel americký tanečník CHARLES WEIDMAN (nar. 1901).

5.8. v Moskvě zemřel ruský tanečník, choreograf a pedagog ALEXANDER ALEXANDROVIČ LAPAURI (nar. 1926).

7.10. v Paříži zemřel ruský tanečník a pedagog BORIS KNIASEFF (nar. 1900)

18.10. v Moskvě zemřel tanečník, choreograf a baletní mistr LEONID BENJAMINOVIČ JACOBSON (nar. 1904).

11.12. se uskutečnila premiéra baletu RITUÁLY, choreografie K. MacMillan, hudba B. Bartók, Royal Ballet v Covent Garden v Londýně.

12.12. v Moskvě zemřel ruský tanečník a pedagog ALEXEJ NIKOLAJEVIČ JERMOLAJEV (nar. 23.3. 1910).

V tomto roce byl založen PRAŽSKÝ KOMORNÍ BALET PAVLA ŠMOKA.

V tomto roce vzniknul BALLET INTERNATIONAL  DE  CARACAS.

V Mnichově zemřel německý tanečník HEINZ BOSL (nar. 1946).

Jiří Kylián se stává ředitelem Nederlans Dans Theater.

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získali Alvin Ailey, Cynthia Gregory a Arthur Mitchell.

23.02.2009 11:24:54
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one