Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................

1974

 

5.2. – zemřela britská tanečnice LYDIA SOKOLOVA, vl. Jménem Hilda Munnings (nar. 1896).

7.3. – se uskutečnila premiéra baletu MANON, choreografie a libreto K. MacMillan, hudba Massenet, Royall Ballet v Covent Garden v Londýně. V hlavních rolích tančili Antoniette Sibley a Anthony Dowell.

14.3. – zemřel tanečník, choreograf a pedagog ruského původu VICTOR GSOVSKY. Od roku 1924 působil v Barlíně, ve 40. Letech pracoval ve Francii.

14.3. – se uskutečnila premiéra baletu AMERICAN GENESIS, choreografie Paul Taylor, hudba Bach, Haydn, Martinů, Gottschalk a John Faley. Paul Taylor Dance Company v Brooklyn Academy of Music v New Yorku. Pouze 10 tanečníků tančilo pět příběhů z bible.

2.7. – požádal MICHAIL BARYŠNIKOV, tanečník Kirovova (Mariinského) divadla , o azyl v kanadském Torontu. V témže roce debutuje v Americe v baletu Giselle. Jeho partnerkou je Natalia Makarova.

1.8. – v Praze zemřela česká tanečnice ŠTĚPÁNKA KLIMEŠOVÁ (nar. 16.2. 1900).

22.9. – v Praze zemřel český tanečník VÁCLAV POHAN (nar. 15.1. 1892).

7.10. – se v Londýně uskutečnila premiéra baletu ELITE SYNCOPATION, choreografie K. macMillan.

V tomto roce proběhl VII. Ročník Mezinárodní baletní soutěže ve Varně. Druhou cenu v kategorii juniorů získal Čech Lubomír Kafka.

V tomto roce byla vytvořena filmová verze baletu ANNA KARENINA s Majou Pliseckou v hlavní roli.

Cenu CAPEZIO AWARD, kterou uděluje americká firma-výrobce baletní obuvi, v tomto roce získal R. Joffrey.

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získali Gerald Arpino, Maurice Béjart, Antony Tudor.

02.09.2009 10:02:27
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one