Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................

1972

 

22.2. v Los Angeles  zemřela rusko-americká tanečnice, choreografka a pedagožka BRONISLAVA NIŽINSKÁ. Tanec studovala v Carské baletní škole v Petrohradě, kde absolvovala v roce 1908. Její jméno je spjato především s Ďagilevovým  Ruským baletem. (nar. 1891).

6.4. se v provedení Scotish Theatre Ballet v Kong´s Theatre v Edinburghu uskutečnila premiéra baletu HOFFMANOVY POVÍDKY. Libreto+chor. Darrell, hudba J. Offenbach.

5.5. premiéra ALLUMEZ LES ÉTOILES – balet o 13. Scénách, chor. Roland Petit,  hudba: S. Prokofjev, Šostakovič, Musorgský a gregoriánské národní písně, tančil Ballet de Marseille v Marseilles.

10.6. se ve Velkém divadle v Moskvě uskutečnila premiéra baletu ANNA KARENINOVÁ,  choreografie Maja Plisecká, která také tančila hlavní roli. Kostým pro ní navrhnul Pierre Cardin.

26.6. v Los Angeles zemřel jeden ze slavných tanečníků ruské školy I. Poloviny 20. Století DAVID LICHINE, partner Anny Pavlovoé, sólista souboru Ballets Russes de Monte Carlo a jiných souborů, který se později usadil v Los Angeles. Zde si založil skupinu a soukromou školu, na které vyučoval až do své smrti.

18.8. zemřela v Paříži LJUBOV JEGOROVOVÁ, jedna z předních představitelek carské baletní školy, sólistka Mariinského divadla. Od roku  1923 měla v Paříži baletní školu, ve které byli jejími žáky např. E. Pagava, S. Schwarz, J. Charrat aj.

27.8. se narodila česká tanečnice TEREZA PODAŘILOVÁ. V roce 1990 absolvovala TK v Praze, v letech 1988-90 a v roce 1993 stáž na Tanzakademie v německém Kolíně nad Rýnem. Od roku 1990 byla členkou a od roku 1992 sólistkou baletu Národního divadla v Praze.

9.9. v Praze zemřela česká tanečnice MARIE DOBROMILOVÁ (nar. 1892).

 

Mariinského divadla. Od roku 1909 začala účinkovat v souboru Ruské balety, jehož se stala v roce 1911- 14 řádnou členkou. Tančila např. v baletech Karneval a Petruška.

Během I. sv. války se začala věnovat choreografii a pedagogice. K jejím úspěšným žákům patřil S. Lifar. V roce 1921 se znovu připojila k souboru Ruské balety, nyní jako choreografka. Vytvořila zde tituly např. Spící princezna, Lišák, Svatby, Laně, Modrý vlak.

V roce 1928 spolupracovala se souborem I. Rubinsteinové, pro který vytvořila premiéry slavných titulů: Polibek víly a Bolero. Od roku 1938 žila v Los Angeles, kde si otevřela baletní školu. Jako hostující choreografka uváděla své balety v různých baletních souborech.

Narodila se NADĚŽDA PAVLOVOVA. Studovala na Permském baletním učilišti a v Permském divadle P.I.Čajkovského vytvořila své první velké role: Giselle, Svanildu, Julii, Kitrí. Poté se stala členkou Velkého divadla v Moskvě.

Proběhl VI. Ročník Mezinárodní  baletní soutěže ve Varně. První místo v kategorii mladších obsadila Češka Hana Vláčilová.

Baletní soubor National Ballet of Canada poprvé vytupuje v zámoří.

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získali Anthony Dowell a Judith Jamison.

02.03.2009 09:52:02
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one