Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................

1969

 

16.3. – se uskutečnila premiéra baletu ZKROCENÍ ZLÉ ŽENY, choreografie John Cranko, tančil Stuttgartský balet, Richard Cragun (Petruchio), Marcia Haydée (Kateřina), Sausanne Hanke (Bionca).

17.6. – v Moskvě zemřel tanečník a baletní mistr SERGEJ GRIGOROVIČ KOREŇ.

8.9. – v Praze zemřela tanečnice NAĎA HAJDAŠOVÁ. (nar. 1914)

24.12. – se uskutečnila premiéra baletu ACTUS TRAGICUS, choreografie Maurice Béjart, hudba J.S. Bach, tančil Balet 20. Století v Theatre Royal de la Monnaie v Bruselu.

V prosinci byl v Belgii založen soubor BALLET VAN VLAANDERN, u jehož zrodu stáli Brabants (první ředitel) a Leclair (první hlavní choreograf). Od roku 1977 se tento soubor jmenuje Royal Ballet of Flanders.

V tomto roce se narodila francouzská tanečnice SYLVIE GUILLEM.

Proběhl první ročník Mazinárodní soutěže baletních umělců v Moskvě, jehož zlatými medailisty se stali Michail Baryšnikov, Malika Sabirova a Nina Sorokina.

Alvin Ailey založil v newyorském Brooklinu ALVIN AILEY AMERICAN DANCE CENTRE a AMERICAN DANCE THEATRE. Z původních 125 studentů se škola rozrostla až na 3000 studentů. Soubor měl v začátcích pouhých sedm tanečníků včetně Aileyho, později  čítal 30 tanečníků.

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získali: Sir Frederic Ashton, Carolyn Brown a Ted Shawn.

02.09.2009 10:01:11
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one