Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................

 

1967

 

25.1. měl v provedení Royal Ballet v Covent Garden v Londýně premiéru balet STÍNOHRA, choreografie a libreto Antony Tudor, hudba Charles Koechlin, tančili Anthony Dowel, Derek Rencher, Merle Park.

 

7.2. měl ve Velkém divadle v Moskvě premiéru balet ASEL, choreografie Oleg Vinogradov, hudba Vladimir Vlasov, tančili Sorokina, Timofejeva, Fadějčev.

 

23.2.  měl v Covent Garden v Londýně premiéru balet ZTRACENÝ RÁJ, choreografie R.Petit, hudba Constant, tančil Royal Ballet, v hlavních rolích Rudolf Nurejev a Margot Fonteyn.

 

3.3.se narodila tanečnice a pedagožka LUDMILA KORBELOVÁ. Tanec studovala v baletní škole brněnského divadla. V letech 1982 – 85 působila v brněnské Redutě. Poté získala angažmá v Jihočeském divadle, kde se stala v roce 1986 sólistkou. Tančila např. Balerínu (Petruška), Runu (Radúz a Mahulena), Lízu (Marná opatrnost), Svanildu (Coppélie). Od roku 1996 vyučovala na soukromé baletní škole v Českých Budějovicích.

 

 

7.4. zemřel britský tanečník a baletní mistr HARCOURT ALGERANOFF. Tanec studoval u N. Legata a L. Tchernichevy. Stal se sólistou ve skupině A. Pavlovy a působil v Ballets Russes de Monte Carlo. V roce 1954 odešel do Austrálie, do Borovansky Ballet a zapojil se do utváření Australské národního baletu.

 

13.4. měl v State Theatre v New Yorku premiéru balet KLENOTY, choreografie George Balanchine, hudba Fauré, Stravinský a Čajkovský, tančil New York City Ballet.

 

9.5. zemřela tanečnice, choreografka a pedagožka ELLA FUCHSOVÁ. Tanec studovala u V. Pirnikova a A. Viscusiho. První angažmá měla v Ostravě u A. Viscusiho. Poté působila v Bratislavě a v Košicích. V letech 1926 – 31 byla primabalerínou a choreografkou v Olomouci.

1931 – 33 zastávala funkci choreografky a šéfky baletu v SND Bratislava. V Bratislavě si též otevřela soukromou baletní školu. V letech 1946 – 48 vyučovala na TK Bratislava. Jako choreografka nastudovala např. Nikotinu, Ptáka Ohniváka, Pana Twardovského či Slovanské tance. Vytvářela choreografie pro opery, operety a revue. (narozena 1905)

 

13.5. se ve Stuttgartu uskutečnila premiéra baletu QUATRE IMAGES, choreografie John Cranko, hudba Maurice Ravel.

 

15.7. v Moskvě zemřel tanečník a pedagog JURIJ GRIGOROVIČ KONDRATOV.

 

26.11. v Paříži zemřel tanečník, choreograf, baletní mistr a pedagog LEONID MICHAILOVIČ LAVROVSKÝ (narozen 1905).

 

1.12. měl v provedení American Ballet Theatre v City Center v New Yorku premiéru balet O PŮLNOCI, choreografie Feld, hudba Mahler.

 

Cenu CAPEZIO AWARD, kterou uděluje americká firma-výrobce baletní obuvi, v tomto roce získal Paul Taylor.

 

V tomto roce měl v Chicagu premiéru rockový balet ASTARTE, vytvořený Twylou Tharp pro Roberta Joffreye.

 

Cenu časopisu Dance Magazine – DANCE MAGAZINE AWARDS v tomto roce získali Eugene Loring, Alwin Nikolais a Violette Verdy.

13.10.2008 10:55:39
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one