Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................

1959

Od 16. dubna do 9. května hostuje v Metropolitní opaře balet Velkého divadla z Moskvy. Nejdražší vstupenky na premiéru tohoto představení se prodávaly za 50 dolarů.

17.4. – se uskutečnila premiéra baletu CYRANO DE BERGERAC, choreografie a libreto R. Petit, hudba Marius Constant, Ballets de Paris v Alhambře v Londýně.

18.6. – se narodila v Praze tanečnice JANA KŮROVÁ, dcera tanečníka a choreografa Miroslava Kůry a tanečnice Jarmily Manšingerové. Jejími prvními učiteli byli její rodiče. Po jednoročním studiu na tanečním učilišti v Moskvě (1974) složila v roce 1979 externí maturitu na Konzervatoři Praha. Do Národního divadla byla angažována ve svých 16. Letech (1975, sólistka od 1976). Se svým tanečním partnerem Lubomírem Kafkou vystupovala v Berlíně (1979), Madridu (1978), Mnichově (1979), New Yorku (1979), zúčastnila se amerického turné s National Ballet of Canada (1980). Získala několik prvních a druhých cen nejen v celostátních soutěžích, ale i v zahraničí: Lausanne (1976), Tokio (1978), Varna (1978), Jackson.

9.8. – se narodila česká tanečnice LENKA JAROŠÍKOVÁ. Pražskou konzervatoř absolvovala  v roce 1979. Získala několik cen na celostátních baletních soutěžích, v Lausanne získala v roce 1977 jednu z hlavních cen, která jí umožnila tříměsíční pobyt v Monte Carlu.

19.10. – se uskutečnila premiéra baletu ANTIGONE, choreografie John Cranko, hudba Mikis Theodorakis. Royal Ballet v Covent Garden v Londýně, tančili Světlana Beriosova (Antigone), Donald Macleary (Haemon), Leslie Edwards (Oidipus).

V tomto roce byl založen NEDERLANS DANS THEATER.

V tomto roce se narodila česká tanečnice INGRID SEIDLOVÁ.

V Sydney v Austrálii zemřel český tanečník a choreograf EDOUARD BOROVANSKÝ (nar. 1902).

V kanadském Torontu byla založena ŠKOLA KANADSKÉHO NÁRODNÍHO BALETU.

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získali George Balanchine, Dorothy Alexander a Fred Astaire.

02.09.2009 09:58:03
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one