Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................

1958

2.1. se uskutečnila premiéra baletu THE BURROW (Doupě), Royal Ballet v Covent Garden v Londýně, libreto + chor. K. MacMillan, hudba F. Martin

4.1. se v Kirovově divadle v Leningradě (dnes Mariinské) uskutečnila premiéra baletu CESTA HROMU, hudba K. Karajev, chor. K. Sergejev.

17.1. se v provedení New York City Ballet v New Yorku uskutečnila premiéra baletu HVĚZDY A PRUHY, hudba John Pilip, chor. George Balanchine.

29.1. se v německém Frankfurtu uskutečnila premiéra baletu JEDLÍCI TMY (Die im Schatten leben), hudba B. Britten, chor. Walter Gore.

 

9.5. zemřela tanečnice LUISA ČERNÁ. Tanec studovala u J. Freisingerové. V letech 1906 – 1929 byla členkou baletu ND v Praze, od roku 1918 sólistkou. Nejvíce se uplatnila v dramatických a komediálních rolích; Upír (Princezna Hyacinta), Zobeida (Šeherezáda). Často vystupovala i v pánských rolích; Princ (Labutí jezero), Petruška, Myší princ (Kdo je na světě nejmocnější).

9.5. se v divadle J.K. Tyla v Praze (dnes Stavovské), uskutečnila premiéra baletu SLUHA DVOU PÁNŮ, hudba J. Burghauser, chor. J. Němeček.

24.8. se v Brně narodila česká tanečnice MICHAELA ČERNÁ. Během studia na taneční konzervatoři absolvovala roční stáž na Choreografickém učilišti v Leningradě (dnešní Petrohrad). V roce 1977 se stala členkou SND v Bratislavě a od roku 1979 se stala sólistkou baletního sounoru národního divadla v Praze. V roce 1976 získala na Mezinárodní baletní soutěži v Lausanne hlavní cenu za klasickou variaci z baletu Coppélie.

23.9. se v provedení American Ballet Theatre v New Yorku uskutečnila premiéra baletu TRISTAN, hudba Richard Wagner, chor. Herbert Ross.

27.10. se v Covent Garden v Londýně uskutečnila premiéra baletu ONDINE, hudba H.W. Henze, chor. F. Ashton, tančili členové Royal Ballet (Margot Fonteyn – Ondina, Michaela Somes – Palemon, Julia Farron – Berta).

31.12. se narodil tanečník a choreograf UVE SCHOLZ.

Cenu CAPEZIO AWARD, kterou uděluje americká firma-výrobce baletní obuvi, v tomto roce získala Alexandra Danilova.

V první polovině tohoto roku uskutečnil baletní soubor Velkého divadla v Moskvě své první a velmi úspěšní turné po USA.

V tomto roce byl založen ALVIN AILEY AMERICAN DANCE THEATRE.

Pod názvem NEW ENGLAND CIVIC BALLET byla založena neprofesionální baletní skupina, ze které se v roce 1963 stal BOSTON BALLET. Ten se v letech 1964-5 plně profesionalizoval.

V Anglii zemřel RUDOLF VON LABAN, tvůrce taneční notace (nar. 1879).

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získali: Alicia Alonso, Doris Humphrey, Gene Kelly a Igor Youskevitch.

02.03.2009 09:49:37
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one