Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................

1957

 

1.1. se uskutečnila premiéra baletu PRINC ZE ZEMĚ PAGOD. Hudba Benjamin Breitten, choreografie a libreto John Cranko, tančil Royal Ballet v Covent Garden v Londýně.

1.2. se narodila tanečnice a pedagožka JULIE KUBALÁKOVÁ. V roce 1976 absolvovala Taneční konzervatoř v Brně. V roce 1977 získala angažmá v Národním divadle v Brně. Zde působila až do roku 1994 (od roku 1979 sólistka). Tančila např. Julii (Romeo a Julie), Carevnu (Pták Ohnivák), Oběť (Svěcení jara), Zlá sestra (Popelka). Po skončení aktivní dráhy se věnovala pedagogické činnosti.

10.3. se narodil tanečník, choreograf, libretista a pedagog LIBOR VACULÍK. V roce 1977 absolvoval TKP a  a od roku 1977 působil ve Slovenském národním divadle.  Zde ztvárnil velké role klasického repertoáru, kromě nezbytných princů také dramatické postavy jako Vronskij v Anně Karenině, Don José v Carmen, Quasimodo v Notre Dame de Paris, Franz v Coppélii, Spartakus aj. Vystupoval pohostinsky v Košicích, Brně, Praze, Nancy, Barceloně, Bonnu, San Antoniu a dalších. V letech 1985 – 90 byl šéfem souboru Balet Bratislava, poté choreografem Nové scény v Bratislavě. V letech 1994 – 99 byl choreografem ND v Praze. Jako tanečník získal několik ocenění doma i v zahraničí, např. celostátní baletní soutěž v Praze (1975) a v Brně (1977) – 2. cena, Varna (1978), Jackson (1980), Ósaka (1980) – 3. cena.                                                                                                                                            Více se uplatnil jako choreograf, které se věnuje od roku 1984. V roce 1990 vystudoval obor choreografie na VŠMU. Vytvořil řadu oceněných - Notre Dame de Paris, Malý pan Friedemann, Psycho (1993), Slovanské dvojzpěvy (1999), ale i divácky úspěšných baletních inscenací – Někdo to rád … (1993), Čajkovskij (1994), Isadora Duncan (1998), Edith – vrabčák z předměstí (1999), Lucrezia Borgia (2003). Často tvoří choreografie do muzikálů a oper.Vytvořil také řadu menších choreografií pro Pražský komorní balet.

25.4. – bylo předvedeno úspěšnější provedení baletu KAMENNÝ KVÍTEK na scéně Mariinského (dříve Kirovova) divadla v St. Petersburgu. Choreografii vytvořil Jurij Grigorovič, hudba Sergej Prokofjev.

12.6. zemřel americký tanečník a choreograf ROBERT ALTON. Tanec studoval u M. Mordkina a stal se členem jeho skupiny. Během 30. let se stal jedním z prvních muzikálových choreografů na Broadwayi (Ziegfeld Follies, Was a Lady, Hazel Flagg, Me and Juliet). Spolupracoval i s Judy Garland na show v Las Vegas.

30.9. se v Titania Pallatz v Berlíně uskutečnila premiéra baletu DÁMA S KAMÉLIEMI. Hudba Henri Saguet, chor. Tatiana Gsovská, v hlavních rolích tančili Yvette Chauviré a Gert Reinholm.

16.11. se ve vídeňské State Opera uskutečnila premiéra baletu MEDUSA, libreto Gale Hoffmann, chor. Hanka, hudba von Einem.

21.11. se  uskutečnila premiéra baletu SQUARE DANCE, chor. G. Balanchine, hudba Corelli a Vivaldi, New York City Ballet v New Yorku.

27.11. se v provedení New York City Ballet v New Yorku uskutečnila premiéra baletu AGON. Jednalo se o benefiční představení, oficiální premiéra proběhla 1.12. Chor. George Balanchine, hudba Igor Stravinský.

29.11. ae uskutečnila premiéra baletu OTHELLO, choreografie a libreto V. Čabukiani, hudba A. Machavariani, Opera House v Tilfisu.

25.12. se v Kirovově (Mariinském) divadle v Leningradě (Petrohrad) uskutečnila premiéra baletu SPARTAKUS, chor. Léonide Jacobson, hudba Aram Chačaturjan. Hlavní role tančili Inna Zubkovskaja (Frygie) a Askold Makarov (Spartakus).

29.12. se uskutečnila premiéra baletu JOHANKA Z ARKU, hudba N. Peiko, choreografie Vl. Paovi Boureister, divadloStanislavského a Němiroviče-Dančenka v Moskvě.

Získalo Leningradské státní akademické choreografické učiliště do svého názvu jméno A. J. Vaganové, která zde působila v letech  1921-1951.

V tomto roce byl založen AMERICAN FESTIVAL BALLET – zakladatel Renzo Raiss založil tento soubor s několika americkými tanečníky v Brémách. Po turné v Evropě měl svou premiéru na americkém kontinentě v roce 1964. Nedlouho po té se soubor rozpadnul.

V tomto roce byl založen Les Grands Ballets Canadiens.

Cenu časopisu Dance  Magazine pro tento rok získali Alicia Markova, Lucia Chase, José Limón a Jerome Robbins.

02.03.2009 09:53:52
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one