Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................

1956

25.2. – se v Praze narodila tanečnice HANA VLÁČILOVÁ. V roce 1974 se stala členkou a po té sólistkou baletu Národního divadla v Praze. V letech 1972 a 1976 zvítězila na mezinárodní baletní soutěži ve Varně. Od roku 1978 byla stálým hostem berlínské Staatsoper.

1.3. – se uskutečnila premiéra baletu ALLEGRO BRILLANTE, choreografie George Balanchine, hudba P.I. Čajkovský, New York City Ballet v City Center v New Yorku, mimo jiné tančili Maria Tallchief, Magallanes.

23.3. – se uskutečnila premiéra baletu MAŠKARÁDA, choreografie a libreto Oleg Dadiškiliani, hudba Lev Laputin, v Novosibirsku.

4.4. – se v Torontu narodila EVELYN HART, kanadská tanečnice.

23.4. – se narodil tanečník LUBOMÍR KAFKA. Ve třinácti letech složil zkoušky na Taneční konzervatoř v Praze, kterou absolvoval v roce 1974 a pak odjel na stáž do petrohradského choreografického učiliště (1975-76). V roce 1976 nastoupil jako sólista do baletu Národního divadla v Praze a od roku 1984 působil jako sólista Německé opery v Berlíně. Byl nositelem nejvýznamnějších mezinárodních ocenění: zlatá a stříbrná medaile ve Varně, dvě stříbrné medaile v Tokiu, dvě zlaté medaile v Jacksonu, Cena Černé růže v Německu. Jeho život předčasně ukončila v roce 1989 nemoc.

25.4. – se uskutečnila premiéra baletu EVINO ŽEBRO (The Rib of Eve), choreografie Agnes de Mille, hudba Morton Gould, Ballet Theatre v New Yorku.

5.5. – se uskutečnila premiéra jednoaktového baletu BIRTHDAY OFFERING, choreografie F. Ashton, hudba A. Glazunov, Sadler´s Wells Ballet v Covent Garden v Londýně, tančili Fonteynová, Grey, Nerina, Jackson.

31.5. – se uskutečnila premiéra baletu DIVERTIMENTO NO. 15, choreografie George Balanchine, hudba W.A. Mozart, New York City Ballet v American Shakespeare festival Theatre v Stratfordu.

20.6. – v Moskvě umírá ruský tanečník, choreograf a pedagog VASILIJ DIMITROVIČ TICHOMIROV.

2.7. – se narodil tanečník, šéf baletu, absolvent brněnské konzervatoře IGOR VEJSADA.

31.10. - Britská královna Elisabeth II. Nechala přejmenovat Sadler´s Wells Ballet a Sadler´s Wells Ballet School na Royal Ballet (Královský balet) a The Royal Ballet School (Královskou baletní školu).

27.12. –se v Kirovově (Mariinském) divadle v Leningradě uskutečnila premiéra baletu SPARTAKUS, choreografie Jacobson, hudba Aram Chačaturjan.

V tomto roce byla britská tanečnice MARGOT FONTEYN povýšena královnou Elisabeth do šlechtického stavu (Dame).

V tomto roce se uskutečnilo první hostování baletu Velkého divadla z Moskvy v zahraničí. Bylo to v Londýně, kde soubor představil balety Romeo a Julie a Gisele s Galinou Ulanovou a Fadějčevem v hlavních rolích.

V tomto roce založil Robert Joffrey spolu s Arpinem vlastní skupinu pod názvem JOFFREY BALLET.

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získaly Agnes de Mille a Marta Graham.

02.09.2009 09:57:25
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one