Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
1952

16.2. zemřel tanečník, choreograf a pedagog IVO VÁŇA PSOTA. Tanec studoval u A. Bergera, O. Preobraženské a N. Legata. V roce 1924 se stal členem ND v Praze. V roce 1926 byl sólistou v ND v Brně, kde se stal o dva roky později baletním mistrem a choreografem. V letech 1932 – 36 působil v Les Ballets Russes de Monte Carlo. Poté se vrátil jako šéf do Brna, ale v roce 1941 opět odešel jako baletní mistr, choreograf a zástupce Kolonel de Basila do souboru Original Ballet Russe. Po válce byl šéfem baletu ND v Brně, kde působil až do své smrti.
Jako tanečník se uplatnil v širokém repertoáru; Princ (Labutí jezero), Franz (Coppélie), Romeo (Romeo A Julie), Kaščej (Pták Ohnivák), Eunuch (Šeherezáda), Maur (Petruška).
Více se však prosadil v choreografické tvorbě. V roce 1938 uvedl ve světové premiéře balet Romeo a Julie s hudbou S. Prokofjeva. Na domácí scéně vytvořil na 40 baletních inscenací. Uváděl původní novinky, ale i tituly z Ruských baletů. V Jižní Americe uvedl s úspěchem celovečerní dramatický balet Yara, za který má v divadle vystavenou pamětní desku. Psota se úspěšně věnoval i pedagogické činnosti.

4.3. se v Royal Opera House v Londýně uskutečnila premiéra baletu ZRCADLO PRO ČERODĚJNICE. Choreografie Howard, hudba Ap Ivor.

4.4. měl premiéru balet BONNE-BOUCHE na libreto a v choreografii Johna Cranka.Hudba Arthur Oldham, tančil Sadler´s Wells Ballet v Covent Garden v Londýně.

1.9. měl premiéru balet IDIOT. Choreografie+libreto T.Gsovský, hudba Henze, Hebbet Theatre v Berlíně.

11.11. měl v podání New York City Ballet v City Center v New Yorku premiéru balet SKOTSKÁ SYMFONIE. Choreografie George Balanchine, hudba Mendelssohn-Bartholdy.

25.11. měl v podání New York City Ballet v City Center v New Yorku premiéru balet METAMORFÓZY. Choreografie George Balanchine, hudba Hindemith.

Tento rok byla poprvé udělena cena CAPEZIO AWARD, kterou uděluje americká firma-výrobce baletní obuvi. Získal jí Solov.

29.09.2008 12:59:51
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one