Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................

1949

5.1. – v Kodani uemřel dánský tanečník VALBORG BORCHSENIUS (nar. 1872)

16.1. – se uskutečnila premiéra baletu MIRANDOLÍNA, choreografie Vainonen, hudba S. Vasilenko, Velké divadlo v Moskvě, v hlavních rolích tančili Olga Lepešinská a Kondratov.

20.1. – se uskutečnila premiéra jednoaktového baletu HOSTÉ, choreografie J. Robbins, hudba M. Blitzstein, New York City Ballet v City Center v New Yorku.

21.2. – se uskutečnila premiéra baletu CARMEN v choreografii Rolanda Petita, hudba George Bizet, Ballet de Paris v Prince´s Theatre v Londýně.

12.3. – se uskutečnila premiéra baletu ORFEUS A EURYDIKA, Slovenské národné divadlo v Bratislavě, choreografie Stanislav Remar, hudba T. Andrašovan

14.3. – se uskutečnila premiéra baletu MĚDĚNÝ JEZDEC, choreografie Zacharov, hudba Gliere, Kirovov (Mariinské) divadlo v Leningradě (Petrohrad).

16.6. – se uskutečnila premiéra baletu PRINCEZNA A SEDM RYTÍŘŮ (Skazka o mertvoj carevně i sjemi bogatyrjach), choreografie A. Andrejev a B. Fenster, hudba Liadov, Malé divadlo v Leningradě (Petrohrad).

19.8. – se uskutečnila premiéra baletu MAUROVA PAVANA, choreografie José Limón, hudba Henry Purcell.

17.10. – se uskutečnila premiéra baletu ANTONINA, choreografie Walter Gore, hudba Sibelius, Ballet Rambert v King´s Theatre v Londýně.

7.11. – se v Praze nerodila tanečnice MICHAELA VÍTKOVÁ, od roku 1968 byla členkou baletu Národního divadla.

1.12. – se uskutečnila premiéra baletu BOURRÉE FANTASQUE, choreografie George Balenchine, hudba Emanuel Chabrier, New york City Ballet v New York City Center.

20.12. – se uskutečnila premiéra baletu KRÁSKA A ZVÍŘE, choreografie J. Cranko, hudba M. Ravel, Sadler´s Wellst  Ballet v Londýně.

V tomto roce založila Guillerma Bravo v Mexico City NATIONAL BALLET OF MEXICO.

V tomto roce byl v Torontu  založen NATIONAL BALLET OF CANADA. U jeho zrodu stála Celia Franca, která se stala i jeho první uměleckou vedoucí.

V tomto roce uskutečnil soubor Sadler´s Wells Ballet své první turné po Americe.

02.09.2009 09:55:02
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one