Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................

1948

 

27.1. – se v Rize narodil tanečník MCHAIL NIKOLAJEVIČ BARYŠNIKOV. Studoval na Choreografickém učilišti v Rize a v Leningradě. Od roku 1967 člen Kirovova (Mariinského) divadla, v roce 1974 emigroval do Kanady.

28.4. – se uskutečnila premiéra baletu ORFEUS, choreografie George Balanchine, hudba Igor Stravinský, Ballet Society v City Center v New Yorku, Orfea tančil Nicholas Magallanes, Eurydicu Maria Tallchief.

21.5. – v pařížském Theatre Marigny debutoval soubor BALLETS DE PARIS, založený Rolandem Petitem po té, co přestal působit v Ballets de Champs-Elysées.

6.6. – měl v Mnichově v Bavarian State Opera premiéru balet ABRAXAS. Choreografie Luipart, hudba a libreto Egk. Námětem pro tento balet byla báseň  Doktor Faust.

12.9. – se v Poděbradech narodil tanečník JAROSLAV SLAVICKÝ. Po ukončení Konzervatoře Praha v roce 1967 se další rok zdokonaloval u A.I. Puškina ve Státním tanečním učulišti A.J. Vaganové v Leningradě (Petrohrad). V sezóně 1968-69 působil v Národním divadle, další rok tančil ve francouzském Štrasburku. 1970-72 tančil v Basileji (Švýcarsko) pod vedením českého choreografa Pavla Šmoka. Od roku 1972 byl sólistou baletu ND v Praze a později ředitel Taneční konzervatoře.

20.10. – se uskutečnila premiéra baletu BOHATÝŘI, choreografie a libreto Léonide Massine, hudba A. Borodin, Ballet Russe de Monte Carlo v Metropolitní opeře v New Yorku. Tančili: Alexandra Danilova, Mia Slavenska, Frederic Franklin.

6.11. – se uskutečnila premiéra  čtyřaktového baletu ŠŤASTNÉ POBŘEŽÍ (Bereg ščasťja), choreografie Bourmaister a I. Kurilov, hudba A. Spadavecchia, Divadlo Stanislavského a Němiroviče-Dančenka v Moskvě.

25.11. – se uskutečnila premiéra baletu DON JUAN, choreografie F. Ashton, hudba R. Strauss, Sadler´s Wells Ballet v Royal Opera House, Covent Garden. V hlavních rolích tančili Margot Fonteyn )Mrtvá milenka), Robert Helpmann (Don Juan).

V tomto roce byl Georgem Balanchinem založen NEW YORK CITY BALLET, který se vyvinul z Baletní společnosti.

V tomto roce založil francouzský tanečník a choreograf Roland Petit pařížskou baletní skupinu BALLETS DE PARIS.

V tomto roce byl na Kubě založen trojicí Alonsových – Fernandem, Albertem a Alicií první profesionální soubor, předchůdce dnešního Národního kubánského baletu. Soubor nesl jméno BALLET ALICIA ALONSO a od roku 1959 ae z něho stal Ballet National de Cuba a Alicia Alonso stanula v jeho čele jako umělecká ředitelka.

02.09.2009 09:54:37
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one