Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
1947

13.1. měl premiéru balet DIVERTIMENTO. Choreografie George Balanchine, hudba A.Haieff, Ballet Society v Hunter College playhouse v New Yorku.

17.1. se narodil tanečník a choreograf DANIEL WIESNER. Tento umělec působil od oku 1967 třiadvacet let jako sólista a choreograf v baletu Národního divadla, zároveň jako choregraf ve Státním divadle v Brně a jako profesor choreografie na HAMU. Několik let byl ředitelem Moravského divadla Olomouc.
Vytvořil řadu celovečerních baletů, např. Macbeth, Jennifer, Poklad, Ikaros, Dialogy, Milostný život Fryderika Chopina. Dvakrát získal první cenu za choreografii na Celostátní baletní soutěži (1977,1979). Je autorem libret a libretních úprav všech svých baletů. Jako režisér a choreograf ve svobodném povolání se věnuje režii v činohře, opeře i muzikálu, hostuje také v zahraničí.

28.2. se narodil argentinský tanečník JORGE DONN. Tanec studoval v Colon Theatre School.
V roce 1963 se stal členem souboru M. Béjarta, brzy nato sólistou a hvězdou. V letech 1964 – 90 tančil ve všech inscenacích souboru; IX. Symfonie, Svěcení jara, Pták Ohnivák, Bolero, Bhakti, Nijinsky, Clown de dieu, Notre Faust ad. V roce 1980 se stal uměleckým šéfem Baletu XX. století. Donn patřil k nejlepším světovým tanečníkům. V roce 1992 zemřel na AIDS a M. Béjart věnoval jeho památce choreografii Ballet for Life.

1.3. se narodila tanečnice a pedagožka KATEŘINA ELŠLÉGROVÁ-SLAVICKÁ. V roce 1966 absolvovala Taneční konzervatoř v Brně a po té započala svou kariéru a v Národním divadle Brno tančila v letech 1966-1972. Dvě další sezóny strávila v Městském divadle v Basileji od roku 1972 až do roku 1992 tančila v pražském Národním divadle (v roce 1975 byla jmenována sólistkou. Tančila např. Popelku, Auroru ve Spící krasavici, Marii v Bachčisarajské fontáně, Clarice ve Sluhovi dvou pánů, Dívku v Sinfoniettě, Elvíru v Donu Juanovi, Anděla ve Stvoření světa, Jiskřičku v Kamenném kvítku a mnohé další role.  V roce 1992 absolvovala obor taneční pedagogika na  HAMU.Jako pedagožka působila v Norimberku, ve Spojených státech i v Riu de Janeiru a od roku 1986 učí na pražské konzervatoři.
 
 

13.3. se narodila britská tanečnice LESLEY COLLIER. Tanec studovala v Royal Academy of Dancing a Royal Ballet School.
V roce 1965 se stala členkou Royal Ballet, v roce 1972 principal dancers. Tančila hlavní role klasického repertoáru a v baletech Kennetha MacMillana - Anastasia, Four Seasons a Frederica Ashtona – Rhapsody ad.


21.3. se narodil tanečník a choreograf JIŘÍ KYLIÁN.Málokdo ví, že skutečné datum jeho narození je 22. - oficiální zápis vznikl omylem faráře, který zapisoval do matriky.
Matka Jiřího Kyliána, paní Markéta rozená Peštová, byla také tanečnicí, v uměleckém světě známá pod pseudonymem Rita-Rita. Byla za první republiky hvězdou na domácí půdě a často hostovala v zahraničí. S kariérou skončila brzy po příchodu synů, dodnes však sleduje dění kolem tance a navštěvuje představení v Národním divadle i na malých moderních scénách. Narozeniny slaví také v březnu, osmadvacátého jí bude neuvěřitelných 95 let.
Brzy do světa
Jiří Kylián jako chlapec pěstoval sportovní gymnastiku, navštěvoval taneční kurzy a přípravku Národního divadla. Do ní mohl dokonce chodit zdarma jako mimořádný žák, tak velké nadání projevoval. V roce 1967 absolvoval taneční oddělení pražské konzervatoře. Za první úspěch mohl považovat vystoupení s Vysokoškolským uměleckým souborem v Karlínském divadle v rámci velkého jazzového festivalu, který tehdy sledovala se zájmem i zahraniční média. Tehdy americký časopis Down Beat napsal prorockou větu: „Zapamatujte si jeho jméno, protože ho ještě uslyšíte.“
Šťastnou náhodou získal mladý Kylián roční stipendium na Royal Ballet School London. V roce 1967 byla v Praze na návštěvě britská ministryně školství, která ho viděla v divadle Disk, kde se představil nejen jako tanečník, ale už i jako choreograf. Nabídla mu pozvání do Anglie, které Jiří bez váhání přijal.
Během pobytu v Londýně si ho při své návštěvě všiml John Cranko, který ho pozval do Stuttgartu. Začínal sice jako sborista, ale brzy se stal sólistou a Cranko mu dal možnost nastudoval vlastní choreografii, po které následovaly další. Když Cranko zemřel, věnoval mu Jiří Kylián choreografii Návrat do neznámé země.
Nederlands Dans Theater
V roce 1973 dostal Kylián nabídku z Nederlands Dans Theater, aby pro ně vytvořil choreografii, a o dva roky později tam přesídlil definitivně. Z hostujícího choreografa se stal roku 1978 uměleckým ředitelem. Toto místo pak zastával až do roku 1999, kdy sice z funkce odstoupil, ale u souboru zůstal jako umělecký poradce (a samozřejmě choreograf). „Jiří Kylián dovedl kdysi mdlé Nederlands Dans Theater ke světové proslulosti,“ zhodnotil loni jeho zásluhy německý týdeník Welt am Sonntag. Za dobu Kyliánova působení vznikly v NDT tři oddělené soubory, NDT I jako soubor vyzrálých profesionálních tanečníků, NDT II pro mladé tanečníky, absolventy škol, a pak existoval ještě soubor NDT III, který byl jakýmsi útočištěm pro tanečníky, kteří již překročili magickou hranici aktivní kariéry, ale jako výrazné vyzrálé umělecké osobnosti mohli dál předávat divákům své umění v choreografiích, které nekladou na první místo fyzickou sílu. Tento soubor již oficiálně neexistuje, neunesl finanční těžkosti, ale s tanečníky pracuje Jiří Kylián dál. Naposledy v tanečně pantomimické televizní grotesce Car Men.
Plodný choreograf
Jen pro NDT vytvořil Jiří Kylián přes šedesát choreografií. Prvními byly Viewers (1973), Stoolgame (1974), Potopená katedrála (1975), Návrat do neznámé země (1975). V roce 1978 byla uvedena Sinfonietta na hudbu Leoše Janáčka, která získala mezinárodní uznání. Následovala díla jako Svadebka, Stamping Ground, Dítě a kouzla. V roce 1982 měl Kylián po dlouhé době možnost navštívit Československo. Na prknech Smetanova divadla, dnešní Státní opery Praha, vystoupil se souborem NDT I s choreografiemi Symfonie D-dur na hudbu Josefa Haydna a Polní mše na Bohuslava Martinů. V další etapě vznikly choreografie Konec hry, Padající andělé, Sladké sny, Sarabande, Petite Mort (tzv. černobílé období, 1988-1991). Mohli bychom strávit ještě hodnou chvíli vyjmenováváním dalších prací, namátkou As If Never Been, Tiger Lily, Arcimboldo, Bella Figura, Wings of Wax, One of a Kind, Indigo Rose, z nedávné doby třeba, Far Too Close, Last Touch, Toss of a Dice, Sleepless a další.
Mezinárodní úspěch i životní styl
Jiří Kylián je nositelem řady ocenění, například nejvyššího nizozemského řádu, ceny Lawrence Oliviera, Řádu čestné legie nebo Nižinského ceny. Životní partnerku našel Jiří Kylián ještě v Německu ve Stuttgartu, stala se jí tamní sólistka, Wiesbadenská rodačka Sabine Kupferberg. Tančila potom v řadě jeho choreografií a ve Faunově odpoledni na hudbu Clauda Debussyho ztvárnil Kylián její život.

26.3. se narodila tanečnice LUDMILA ERNSTOVÁ. V roce 1967 absolvovala Taneční konzervatoř v Ostravě, kde měla angažmá až do roku 1992 (od roku 1969 sólistka). Vytvořila zde řadu rolí klasického i moderního repertoáru. Od roku 1998 vyučovala na Tanenčí konzervatoři v Ostravě.

3.5. měl premiéru balet NIGHT JOURNEY. Choreografka Martha Graham v něm zpracovala mytologický tragický příběh o králi Oidipovi a královně Iocasté.

9.5. se narodila tanečnice a pedagožka ANETA VOLESKÁ. Tanec studovala u Z. Zabylové, N. Sobotkové a O. Páskové. Od roku 1954 tančila v dětských rolích v Národním divadle v Praze, kde jako elévka nastoupila ve svých čtrnácti letech.Zde se stala v roce 1961 členkou souboru, od roku 1966 sólistkou, kterou byla až do roku 1996. Rovněž absolvovala roční stáž při Velkém divadle v Moskvě.  Tančila role klasického i moderního repertoáru; Mášenka (Louskáček), Popelka, Svanilda (Coppélie), Giselle, Signorina Gioventu, Čertice (Stvoření světa), Marie (Bachčisarajská fontána), Amor (Don Quijote).Provdala se za tanečníka Pavla Ždichynce. Úspěšnou kariéru zakončila v roce 1989, rok pracovala v Armádním uměleckém sboru Víta Nejedlého, v letech 1990-1999 učila na Taneční konzervatoři Praha scénický tanec.

 

12.6. se narodil americký tanečník a choreograf JOHN CLIFFORD. Tanec studoval ve School of American Ballet a v roce 1967 se stal členem New York City Ballet. Vytvořil role v baletech G. Balanchina (Glinkiana, Variations pour une porte un soupir) či J. Robbinse ( Dances at a Gathering). Jako choreograf vytvořil např. Prelude, Fugue and Riffs (hudba L. Bernstein), Sarabande and Dance (hudba C. Debussy), Bartok No. 3. V roce 1973 založil Los Angeles Ballet.

28.7. se uskutečnila premiéra baletu SYMPHONY IN C (původně Le Palais de Crystal).Choreografie George Balanchine, hudba George Bizet.

20.9. měl v Novosibirsku premiéru balet DOKTOR BOLÍTO. Choreografie M.F. Moisejev, hudba I.V. Morozov.

27.9.(někde uváděno 26.11.) - měl premiéru balet TÉMA S VARIACEMI. Choreografie George Balanchine, hudba P.I.Čajkovský, Ballet Theatre v Richmondu.

25.10. měl ve Státním divadle v Košicích premiéru balet MOŘSKÁ PANNA. Choreografie S.Remar, hudba Z.Mrkos.

7.11. se v Dušanbe uskutečnila premiéra baletu LEILI A MEDSHUN. Choreografie G.Valamatzade, hudba S. Balasanjan.

28.11. se uskutečnila premiéra baletu OCHRIDSKÁ LEGENDA. Choreografie Froman, hudba+libreto Stevan Hristič, Bělehradská Opera.

V tomto roce vyšlo první číslo českého časopisu o tanci TANEČNÍ LISTY.

V tomto roce založil Masahide Komaki soubor KOMAKI BALLET (pozdější Tokyo Ballet Company), první japonský soubor, který uvedl Labutí jezero.

V tomto roce začíná vznikat Benešova taneční notace.

29.09.2008 12:58:03
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one