Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................

1946

 

11.2. - se ve slovenském Pezninku narodil tanečník DUŠAN NEBYLA. Vystudovat taneční konzervatoř v Bratislavě. Po krátkém angažmá ve Státním divadle v Košicích se stal v roce 1963 členem a od roku 1967 sólistou baletu Slovenského národního divadla, kde působil do roku 1991. Tančil například Merkucia a Romea v Romeovi a Julii, Hilariona v Giselle, Alana v Marné opatrnosti, Maura v Petruškovi, Crasa ve Spartakovi a v řadě sólových úloh i soudobého repertoáru. Pracoval s choreografy, jako byli či jsou Karol Tóth, Miroslav Kůra, Libor Vaculík, Ondrej Šoth aj. V SND dále působil jako pedagog a věnoval se mladým tanečníkům. V roce 2004 založil v Trnavě soukromou konzervatoř (Soukromé tanečné konzervatórium), která nese jeho jméno. (zemřel 27.7.2008)

27.2. -  se uskutečnila premiéra baletu NOČNÍ STÍN (Night Shadow, též La Somnambule) v Balanchinově choreografii na hudbu V. Rietiho. Balet uvedl Ballet Russe de Monte Cralo v New Yorku (City centre) a Alexandrou Danilovou, Nicholasem Magallanesem a Marií Tallchief v hlavních rolích.

5.3. – se uskutečnila premiéra baletu o jednom dějství a pěti scénách LES AMOURS DENJUPITER v Theatre Champs-Elysées v Paříži, choreografie Roland Petit, libreto Kochno podle Ovidiových Metamorfóz.

24.4. – se uskutečnila premiéra baletu SYMPHONIC VARIATIONS, choreografie Frederick Ashton, hudba César Franck, Sadler´s Wells Ballet v Londýně.

26.4. – měl v Chicagu premiéru balet ZVONY, choreografie R. Page, hudba Milhaud.

25.6. – se uskutečnila premiéra baletu MLADÝ MUŽ A SMRT (Jeune homme et la mort), choreografie Roland Petit, hudba J.S. Bach, Ballet des Champs-Elysées v Theatre Champs-Elysées v Paříži. Tančili Jean Babilée a Nathalie Philippart.

24.7. -  se v Chomutově narodil tanečník VLASTIMIL HARAPES. Taneční oddělení Konzervatoře Praha absolvoval v roce 1965 a rok po té působil ve filmu a televizi jako herec. Angažmá v baletním souboru Národního divadla získal v roce 1966, od roku 1971 sólista, později jeho umělecký vedoucí. Od roku 1977 byl stálým hostem Deutche Oper am Rhein v Düsseldorfu a Duisburgu. V roce 1990 se stal uměleckým šéfem baletu ND.

31.7. – televizní společnost Dumont Television uvádí na obrazovce první program věnovaný modernímu tanci. Pořad však nebyl příliš úspěšný a kritici mimo jiné upozorňovali na to, že je třeba, aby se televize učila od filmu.

4.8. – se ve Worthingu v Anglii narodil tanečník a choreograf FERGUS EARLY. Po studiu na Royal Ballet School se stal členem Royal Ballet a poté baletním mistrem a choreografem.

11.8. – se v Praze narodila tanečnice MIROSLAVA PEŠÍKOVÁ. Po ukončení tanečního oddělení Konzervatoře Praha v roce 1966 nastoupila angažmá v souboru Národního divadla a od roku 1971 byla jeho sólistkou. V roce 1973 byla na dvouměsíční stáži ve Velkém divadle v Moskvě.

20.8. – se v Sydney v Austrálii narodila tanečnice MARILYN ROWE. Od roku 1965 byla členkou a od roku 1970 uměleckou vedoucí Australského baletu.

20.11. – se uskutečnila premiéra baletu ČTYŘI TEMPERAMENTY, choreografie George Balanchine, hudba Paul Hindemith, Ballet Society v New Yorku.

V tomto roce Lincoln Kirstein a George Balanchine zakládají BALLET SOCIETY.

V tomto roce zemřela tanečnice FRANTIŠKA ZE SCHOEPFŮ, provdaná Borecká (nar. 1864)

V tomto roce se v německém Baden-Badenu narodil tanečník HEINZ BOSL, častý partner tanečnice Margot Fonteyn. Vystudoval v Mnichově a působil v Berlíně, USA a Londýně. V roce 1975 zemřel v Mnichově na leukémii.

V tomto roce se v Los Angeles v USA narodila tanečnice CYNTHIA GREOGORY. V roce 1961 se stala členkou San Francisco Ballet a od roku 1965 tančila v American Ballet Theatre.

02.09.2009 09:53:24
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one