Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................

1943

 

16.2. – se v Londýně narodil ANTHONY DOWELL, britský tanečník, od roku 1953 studoval na Sadler´s Wells a Royal Ballet School, po té se stal členem Covent Garden Ballet (1960) a od roku 1961 byl členem Royal Ballet.

26.3. – se uskutečnila premiéra baletu KARNEVAL ZVÍŘAT, choreografie A. Howard, hudba C. Saint-Saëns, Ballet Rambert v Mercury Theatre, Londýn

16.4. – se v holandském Hoornu narodil tanečník HAN EBBELAAR, člen souborů Netherlands Dance Theatre (1959-69), American Ballet Theatre a Dutch National Ballet, kde byl jedním z nejvýznamnějších sólistů.

25.4. – se v Bourg-en-Bresse narodil francouzský tanečník JEAN_PIERRE BONNEFOUX. Členem pařížské Opery se stal v roce 1957, v roce 1964 byl sólistou a od roku 1965 danseur étose. Od roku 1970 byl vedoucím New York City Ballet. V roce 1965 získal Prix Nijinsky a v roce 1966 Stříbrnou medaili města Paříže.

18.6. – se v Taškentu narodila tanečnice ZINAIDA MAMEDOVÁ, provdaná Kohoutová. V roce 1962 absolvovala choreografické učiliště A.J. Vaganové a v roce 1973 choreografické oddělení moskevské vysoké školy divadelního umění. V letech 1962-65 byla angažována v Tádžickém Dušanbe a v letech 1966-70 byla členkou souboru Mladý balet v Moskvě. Po svém sňatku s Čechem začala působit v Praze, kde se roku 1970 stala sólistkou baletu Národního divadla a od roku 1975 byla rovněž pedagogicky činná na tanečním oddělení Konzervatoře Praha.

11.7. – v Paříži zemřela tanečnice VĚRA TREFILOVA, absolventka carské baletní školy v Petrohradě, na scéně Mariinského divadla rivalka Matyldy Kšešinské. V roce 1917 opustila Rusko a usadila se v Paříži, kde si otevřela soukromou školu. (nar. 1875)

23.7. – se uskutečnila premiéra baletu SUITA V BÍLÉM (Suite en Blanc), choreografie Serhe Lifar, hudba Eduard lalo, Paris Opéra Ballet v pařížské Opeře, tančili Yvette Chauviré, Solange Schwarz, Serge Lifar aj.

10.10. – se uskutečnila premiéra baletu MADEMOISELLE ANGOT, choreografie a libreto Leonide Massine, hudba Charles LeCocq, Ballet Theatre v New Yorku.

25.10. – se uskutečnila premiéra baletního divertissementu PROMENADE, choreografie Ninette de Valois, hudba Josef Haydn, Sadler´s Wells Ballet v King´s Theatre, Edinburgh. Tančili Margot Fonteyn, Beryl Grey, Gordon Hamilton.

02.09.2009 09:52:04
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one