Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
1942

5.2. - se v Drážďanech uskutečnila premiéra baletu PRINCEZNA TURANDOT, hudba von Einem, choreografie T. Gsovský.

24.2. se v Milwaukee v USA narodil choreograf JOHN NEUMAIER, vůdčí osobnost německé choreografické scény.První taneční vzdělání získal v rodném městě, později studoval v Kodani a v Královské baletní škole v Londýně. V roce 1963 ho v Londýně objevili Marcia Haydée a Ray Barra, kteří ho přivedli ke Crankovi do Stuttgarter Ballet, kde se časem stal sólistou a měl možnost uvést své první choreografie. Pak v letech 1969-1973 vedl baletní soubor ve Frankfurtu nad Mohanem. Od roku 1973 je ředitelem a hlavním choreografem Hamburg Ballett při Hamburské státní opeře, ze kterého udělal jednu z vedoucích scén německého tanečního umění a vydobyl jí brzy mezinárodní uznání.
Jako choreograf se zaměřil na velká díla s myšlenkou na rozvedení a oživení tradice, například Louskáčka a Labutího jezera. Velkou část jeho tvorby zabírají Shakespearovské balety: Romeo a Julie, Hamlet, Othello, Sen noci svatojánské, Jak se vám líbí, VIVALDI aneb Cokoli chcete. Pro Marcii Haydée vytvořil balet Dáma s Kaméliemi (1978), jinou literární inspirací mu byl Peer Gynt nebo Odyssea, kterou provedl v roce 1995 v Athénách. Dále je to třeba Faunovo odpoledne pro drážďanský soubor (1996), Sylvie pro Pařížskou operu (1997) a další. Na jaře 2001 vytvořil jako první západoevropský choreograf po 100 letech původní balet také pro Mariinské divadlo v Petrohradě s názvem Sounds of Empty Pages (hudba Alfred Schnittke). Celosvětové uznání mu přineslo také choreografické zpracování Mahlerových symfonií, Mozartova Requiem nebo Händelova Mesiáše. Věnoval se i muzikálu, inscenoval například muzikály Leonarda Bernsteina West Side Story a On the Town. Z jeho posledních prací jmenujme balety Nižinský a Giselle (2000) nebo Malou mořskou vílu, kterou uvedl 15. dubna 2005 Dánský královský balet u příležitosti oslav 200 let od narození Christiana Andersena, zároveň to byl otvírací kus nové scény Opernhaus v Kodani. Naposledy měl v prosinci premiéru jeho balet Parzival – Episoden und Echo.
V roce 1978 založil při Hamburském baletu vlastní baletní školu. Dnes tvoří 60% tanečníků Hambrského baletu právě absolventi této školy. V únoru 2006 vznikla Nadace Johna Neumeiera, která má sjednotit a zachovat jeho sbírky vztahující se k tanci a baletu i Neumeierovo celoživotní dílo.

8.4. - měl premiéru balet PILLAR OF FIRE, hudba Arnold Schoenberg, choreografie Antony Tudor.

18.4. se narodila tanečnice ALICE KVASNICOVÁ. Tanec studovala ve škole I. V. Psoty v Brně. V roce 1958 absolvovala TKB a nastoupila angažmá v Opavě. Poté odešla do Ostravy, kde působila do roku 1992 (od roku 1967 sólistka). V roce 1975 získala Cenu Českého literárního fondu 1975 za roli Dobré víly ve Spící krasavici.

19.4. se narodila tanečnice VĚRA SUDKOVÁ. Tanec studovala u J. Škody a J. Němečka. V letech 1955 - 77 měla angažmá v Plzni. Od roku 1972 spolupracovala choreograficky s činohrou a operetou. Měla zásluhu na vybudování archivu DJKT v Plzni, kde působila v letech 1977 – 90.

28.4. - zemřel v Osvětimi RENÉ BLUM, francouzský diplomat a baletní impresário, zakladatel souborů Ballets Russes de Monte Carlo a Ballet de Monte Carlo.

15.5. se narodila tanečnice a pedagožka JITKA VAŠUTOVÁ. V roce 1961 absolvovala Taneční konzervatoř Praha a odešla do angažmá do ND v Brně, kde se stala v roce 1966 sólistkou.
V roce 1970 působila v Laterně magice a v letech 1971 – 78 v Hudebním divadle v Karlíně.
V letech 1978 – 86 byla sólistkou Pantomimy Na zábradlí. Poté se věnovala pedagogické činnosti na hereckém oddělení Konzervatoře v Praze, kde působí dodnes.
Příležitostně vytvářela choreografie činoherních a operních inscenací.

19.5. - měl v New Theatre v Londýně premiéru balet HAMLET, hudba P.I. Čajkovský, choreografie Helpmann, tančili M. Fonteyn, Helpmann.

10.6. - se v divadle Stanislavského a Němiroviče-Dančenka v Moskvě uskutečnila premiéra baletu WINDSORSKÉ PANIČKY, hudba V. Oransky, libreto a choreografie V. Bourmejster a I. Kurilov.

8.8. - se uskutečnila premiéra baletu LES ANIMAUX MODELÉS, hudba Poulenc, libreto a choreografie S. Lifar.

22.8. - v New Yorku zemřel jeden z nejvýznamnějších tanečníků a choreografů I. poloviny 20. století MICHAIL FOKIN. V den jeho pohřbu tančilo 17 různých baletních skupin po celém světě jeho Sylfidy, k uctění jeho památky.

8.9. - se uskutečnila premiéra baletu ALEKO, hudba P.I. Čajkovský, choreografie L. Massine.

16.10. - se v Metropolitan Opera House v New Yorku uskutečnila premiéra baletu RODEO, hudba Aaron Coplend, libreto a choreografie Agnes de Mille, tančil soubor Ballet Russe de Monte Carlo.

29.11. - se uskutečnila premiéra komického baletu HELENA TRÓJSKÁ, hudba Offenbach v úpravě Doratiho, libreto a choreografie David Lichine, Ballet Theatre v Detroitu (Michigan, USA).

9.12. - se v provedení baletního souboru leningradského Kirovova divadla v Permu uskutečnila premiéra baletu GAJANÉ, hudba Aram Chačaturjan, choreografie Nina Anisimová.

V tomto roce založil český tanečník EDUARD BOROVANSKY v Austrálii svůj soubor Borovansky Ballet.

V tomto roce byl založen NOUVEAU BALLET DE MONTE CARLO, jehož většina tanečníků pocházela z pařížské Opery. Soubor byl zformován po té, co tanečníci v průběhu 2. světové války opustili Paříž.

29.09.2008 12:56:33
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one